Platy v roce 2025: Polepší si učitelé či kuchařky. Změny se dotknou benefitů
Najděte si v článku, co vás nejvíce zajímá ohledně platů:
Průměrná mzda naroste o několik tisíc
Výši průměrné měsíční mzdy v roce 2025 předpovědělo ministerstvo financí na 49 233 korun. Ve třetím čtvrtletí roku 2024 činila podle dat Českého statistického úřadu průměrná mzda 45 412 korun. Celkový nárůst by tak byl několik tisíc korun.
Ekonom a finanční ředitel společnosti WaterTech Innovations Petr Pelc míní, že odhad je reálný. Nárůst oproti roku 2024 je ale podle něj vzhledem k současnému vývoji ekonomiky malý. „Pořád je to výrazně pomalejší než vývoj cen a vůbec vývoj inflace v naší republice v krátkodobém a střednědobém horizontu,“ řekl.
Naopak hlavní ekonom banky Creditas Petr Dufek označil částku bezmála padesát tisíc korun za ambiciózní výhled. „Průměrná mzda je hodně zavádějící. Pořád platí, že více než dvě třetiny lidí na ni nedosáhnou,“ připomněl.
Mediánová mzda přes 40 tisíc korun
Více vypovídající je takzvaný medián mezd, tedy částka, která je ve výčtu všech výdělků v hospodářství přesně uprostřed a mnohem lépe odráží, kolik si skutečně vydělává většina lidí. Mediánová mzda ve třetím čtvrtletí roku 2024 poprvé přesáhla hranici 40 tisíc. Konkrétně činila 40 482 korun. Proti stejnému období předchozího roku vzrostl medián mezd o 6,6 procenta.
Pomyslné nůžky mezi průměrnou mzdou ovlivněnou extrémně vysokými příjmy menší skupiny vydělávajících a dosažitelnější mediánovou mzdou se zřejmě zavírat nezačnou. Medián se k průměrné mzdě přibližuje pouze ve chvíli, kdy nízké mzdy rostou rychleji než ty nadprůměrné. „A to se děje poměrně málokdy. Takže ten rozdíl zhruba šesti tisíc korun tady s námi zůstane ještě dlouho,“ vyjádřil se Dufek.
Kdo si v soukromém sektoru polepší
V prvních čtyřech měsících roku 2025 plánuje podle analýzy společnosti Comp&Ben Asociace zvýšení mezd 76 procent zaměstnavatelů v komerčním sektoru. „Zaměstnanci se nejčastěji dočkají zvýšení mzdy v lednu a v dubnu. Nejvíce budou přidávat firmy v sektoru výroby, technologie a rychloobrátkového zboží. Naopak nejméně si přilepší zaměstnanci v oboru financí a informačních technologií,“ shrnul ředitel Comp&Ben Asociace Tomáš Jurčík.
Právě po kvalifikovaných specialistech v informatice, strojírenství či finančnictví je mezi českými zaměstnavateli největší poptávka. „A samozřejmě i největší tlak na zvyšování mezd. Na druhou stranu jsou sektory, které stále nabírají, ale v této oblasti již dosáhly na svůj pomyslný strop, proto v nich mzdy momentálně už nerostly. V prvé řadě jde o informační technologie,“ uvedla marketingová ředitelka personální agentury Grafton Recruitment Jitka Kouba.
Podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje kvůli nedostatku zaměstnanců a stále poměrně vysoké inflaci dostanou zaměstnanci více peněz ve většině firem. „Kolem pěti procent nejspíš porostou mzdy v různých strukturách. Ale je to spíše o úspěšnosti konkrétních firem než o tom, že by se nějakému segmentu dařilo výrazně lépe nebo hůře,“ vysvětlil.
Na vyšší mzdy tradičně dosahují i řadoví zaměstnanci například v automobilovém a v těžkém průmyslu. „U nich znovu uvidíme zajímavý nárůst. Přestože tento úsek prochází určitými výzvami, které v současné době řeší,“ podotkl Rafaj.
Porostou benefity
Zaměstnanci by si v novém roce mohli užít více benefitů. Od roku 2024 mohou zaměstnavatelé na různých příspěvcích za celý rok bez zdanění přidat jen polovinu průměrné mzdy. Příspěvek se ale bude alespoň valorizovat. Při jeho výpočtu se v roce 2024 vycházelo z průměrné mzdy ve výši 43 967 korun, limit pro nepeněžní benefity byl tedy 21 983 koruny. Pro rok 2025 se počítá s průměrnou mzdou stanovenou podle zákona upravujícího pojistné na sociální zabezpečení ve výši 46 557 korun. Limit pro volnočasové benefity tedy od ledna stoupne na 23 278 korun.
Minimální mzda
Nejméně placení zaměstnanci v novém roce dosáhnou na více peněz díky výraznému navýšení minimální mzdy. Ta bude oproti 18 900 korunám v roce činit 20 800 korun. Bude tedy přibližně na úrovni 42,2 procenta ministerstvem financí předpovězené průměrné mzdy a poroste i v dalších letech. Cílem vlády je, aby v roce 2029 činila minimální mzda 47 procent průměrné.
Zaručená mzda
Jednou z nejvýznamnějších změn novely zákoníku práce, platné od ledna roku 2025, je zrušení zaručené mzdy. Ta doposud v osmi úrovních určovala minimální výdělky v soukromém sektoru podle náročnosti práce. Ve veřejném sektoru nahradí systém zaručené mzdy takzvaný zaručený plat. „Ten bude mít pouze čtyři úrovně, zohledňující kvalifikační náročnost pozic. Nejnižší úroveň zaručeného platu se bude rovnat minimální mzdě, zatímco nejvyšší dosáhne 1,6násobku této částky,“ doplnil Adam Hussein z advokátní kanceláře BDO Legal.
Odměny zahraničních pracovníků
Od zaručených mezd se doposud odvíjely i odměny pro zahraniční pracovníky v Programu kvalifikovaný zaměstnanec. Ten pod taktovkou ministerstva průmyslu a obchodu pomáhá českým firmám jednodušeji a rychleji přijímat zaměstnance ze zahraničí.
Po zrušení systému zaručené mzdy bylo nutné nastavit nová pravidla. Zahraniční pracovníci po debatě mezi ministerstvem průmyslu a obchodu a podnikatelskými svazy budou měsíčně pobírat alespoň 1,22násobek minimální mzdy, tedy 25 376 korun měsíčně. „Jde o kompromisní řešení, které zajistí, že v Programu kvalifikovaný zaměstnanec nedojde ke snížení mzdové úrovně,“ popsala mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Miluše Trefancová.
Policisté a hasiči
Všichni příslušníci bezpečnostních sborů si od Nového roku přilepší o 1500 korun měsíčně. Hasiči a policisté mají navíc tisícikorunu formou stabilizačního příspěvku, celkem tak oproti roku 2024 dostanou o 2500 korun více.
Státní zaměstnanci
Státním zaměstnancům odměňovaným podle tarifních tabulek jedna až čtyři vzrostou od Nového roku platy o 1400 korun měsíčně. Podle tohoto tarifu pobírají mzdu například nepedagogičtí pracovníci ve školách, sociální pracovníci nebo zdravotníci. „Výrazně si polepší hlavně nejhůře odměňovaní pracovníci, jako jsou školní kuchařky, školníci nebo třeba soudní zapisovatelky,“ přiblížil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.
Jednotlivé platové tarify v tabulkách jedna až čtyři narostly v rozmezí od 1,8 procenta do 11,5 procenta.
Mzdy na soudech
Poměrově nejméně se zvýší platy soudcům. Vláda totiž v roce 2024 odměny soudců i politiků zmrazila, Ústavní soud nicméně snížený výpočet soudcovské platové základny zrušil a označil jej za protiústavní. Soudcovské platy se tak dorovnávaly. Vláda pro rok 2025 ale opět vychází z původního výpočtu.
Například začínající soudce na okresním soudu si v roce 2025 polepší asi o šest set korun měsíčně. Soudce krajského soudu s desetiletou praxí o tisícikorunu.
Politici
Politikům se po praktickém zmrazení v roce 2024 platy plošně navýšily o 6,9 procenta. Řadoví poslanci si tak i s náhradami v novém roce měsíčně polepší o více než deset tisíc korun. Pobírat budou nově 166 400 korun. Ministrům se navýšil plat s náhradami o necelých 16 tisíc na 239 400 korun. Předsedkyně Poslanecké sněmovny a předseda Senátu nově s náhradami pobírají 352 800 korun měsíčně, polepšili si o více než dvacet tisíc.
Podobně dostal víc i předseda vlády, jeho celková měsíční odměna nově činí 331 600 korun. Prezident republiky v roce 2024 pobíral s náhradami 658 700 korun měsíčně. Od Nového roku je to 593 100 korun. Podle návrhu ministerstva práce a sociálních věcí totiž část z prezidentových náhrad bude pobírat první dáma. V roce 2025 částka pro první dámu činí 101 400 korun měsíčně.
Učitelé
Tabulkové tarify u pedagogických pracovníků narostly oproti roku 2024 plošně o sedm procent. Učitelé a další pedagogičtí pracovníci si tak polepší o stovky až tisíce korun – konkrétně od 1090 korun do 4040 korun měsíčně.
ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy