Poplatek za každý mobil: OSA míří na chytré telefony a chce peníze i zpětně

Aktuálně

Poplatek za každý mobil: OSA míří na chytré telefony a chce peníze i zpětně

Takzvané náhradní odměny z různých nosičů jako jsou USB flash disky či tablety platí dovozci těchto zařízení svazu už téměř pětatřicet let. Jde o jednorázovou kompenzaci za možnost kopírovat hudbu nebo filmy pro soukromé užití bez souhlasu autorů a umělců. Mobilní telefony ale od poplatků osvobozovala vyhláška ministerstva kultury z roku 2009.

Na jejím základě odmítal platit náhradní poplatky za dovoz chytrých telefonů například Vodafone. „Domníváme se, že technologická změna nemůže sama o sobě založit právní povinnost, kterou zákon ani jiný právní předpis neukládá,“ zdůvodnila ředitelka právního oddělení společnosti Vodafone Tereza Rychtaříková.

Podle svazu nicméně mnoho významných dovozců včetně ostatních mobilních operátorů již řadu let náhradní odměny za dovoz chytrých telefonů hradí. Z Deníkem oslovených prodejců ale do uzávěrky zareagoval pouze T-Mobile. „Poplatky dle platných pravidel platíme. V praxi aktuálně z produktů Apple jako je iPhone, Apple Watch či iPad. V minulosti to byly i jiné značky, například Sony. Celkově jde o miliony korun ročně,“ popsala praxi mluvčí operátora Patricie Šedivá.

Sedm let pří

Spor mezi svazem a Vodafonem kvůli ochranným poplatkům začal už před sedmi lety. V roce 2020 pak OSA Vodafone zažalovala. „OSA se svou žalobou domáhá, aby jí naše společnost poskytovala informace o počtu prodaných, dovezených nebo přijatých mobilních telefonů. Tedy informace o skutečnostech rozhodných pro výši odměny,“ přiblížila Rychtaříková.

Rozepře se na konci letošního roku dostala až před Nejvyšší soud. Ten rozhodl, že chytré telefony skutečně slouží jako klíčový nástroj pro přístup k hudbě, filmům, knihám či jiným formám digitálního obsahu a umožňují pořizovat kopie těchto děl pro osobní potřebu. Spor zároveň vrátil zpět městskému soudu. „Je tady trend vykládat chytré telefony jako nosič záznamů. Pokud se s tím městský soud ve svém rozsudku ztotožní, opravdu to založí určitý precedens, tedy základ pro vymáhání poplatků za chytré telefony,“ vyjádřila se mediální právnička Petra Dolejšová.

Podle zástupců společnosti Vodafone nicméně uživatelé mobilních telefonů v dnešní době konzumují umělecká díla zejména prostřednictvím streamovacích platforem, kde zhotovení rozmnoženiny pro osobní potřebu nepřipadá v úvahu. „Tuto skutečnost 15 let stará právní úprava ve vyhlášce nezohledňuje. Její případné změny by měly vycházet z veřejné diskuse a komplexní analýzy toho, jakým způsobem a v jakém rozsahu dnes lidé mobilní telefony skutečně využívají,“ dodala Rychtaříková.

Ministerstvo kultury ale zatím aktualizaci patnáct let staré právní úpravy nechystá. „Vyčkáme na finální pravomocné rozhodnutí soudu v této věci a pak zvážíme další postup. V tuto chvíli považujeme za předčasné předjímat další vývoj,“ sdělila mluvčí resortu Jana Zechmeisterová.

Zdraží poplatek telefony?

Část opozice se obává, že by vymáhání poplatků znamenalo zdražení ceny chytrých telefonů. „V době, kdy většina lidí využívá a platí za streamovací služby jako Spotify, Apple Music, YouTube Music, Netflix nebo HBO, je představa, že telefony slouží jako úložiště nelegálních kopií hudby a filmů, úplně zcestná. Lidé si už dneska platí za služby, které odvádějí poplatky autorům, a další zátěž pro koncové uživatele je nepřijatelná,“ uvedl místopředseda Pirátů Michal Bláha.

Poplatek OSA by činil přibližně 1,5 koruny za jeden gigabajt, s maximální částkou 90 korun za jeden chytrý telefon. Takové zdražení by pak podle Pirátů nakonec zaplatili koncoví zákazníci.

S rozseknutím sporu se nyní budou muset popasovat soudci městského soudu. OSA se nicméně chystá s dovozci chytrých telefonů na dalším postupu domlouvat už nyní. „Budeme v nejbližších dnech iniciovat jednání o narovnání minulosti a nastavení řádné spolupráce do budoucna s těmi dovozci chytrých telefonů, kteří se argumentačně opírali o výjimku pro mobilní telefony,“ nastínil předseda představenstva OSA Roman Strejček.

Pokud by se soud nakonec přiklonil na stranu svazu, mohl by podle Dolejšové vymáhat poplatky z chytrých telefonů i zpětně. „Ale jen do nepromlčených částek. Nemyslím si, že by šel svaz do minulosti dál jak tři roky,“ zamyslela se právnička.

ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy