Přestane-li Fico posílat Ukrajincům elektřinu, zajistí si ji od jiných států EU, říká odborník na rozvodné sítě
Od Nového roku chce Ukrajina přestat posílat ruský plyn přes své území na Západ. Slovenský premiér Robert Fico kvůli tomu v nedávném proslovu uvedl, že by Slovensko mohlo na oplátku přestat dodávat Kyjevu elektřinu. Podle českého odborníka to však Ukrajinu neohrozí, protože si zajistí dodávky od jiných sousedů.
Spor mezi slovenským premiérem a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským se dostal až do vrchních pater Bruselu. Zatímco Fico v otevřeném dopise představitelům EU uvedl, že tiché akceptování jednostranného rozhodnutí Zelenského zastavit tranzit zemního plynu je nesprávné, iracionální a povede ke zvyšování cen energií, Ukrajina se hájí tím, že platby za plyn pomáhají Rusku financovat okupaci Ukrajiny.
Ukrajinský ministr energetiky Herman Haluščenko napsal podle svých slov dopis eurokomisaři pro energetiku a sdružení provozovatelů elektrických přenosových sítí ENTSO-E, kde si stěžuje na hrozbu slovenského politika.
„Pokud existují nějaké snahy ospravedlnit takové rozhodnutí, stejně půjde o porušení relevantních předpisů Evropské komise,“ tvrdí ukrajinský ministr s tím, že není možné, aby Fico učinil takové jednostranné rozhodnutí sám.
Fico, který se netají tím, že válku na Ukrajině nepodporuje, a nabízí Slovensko jako místo k mírovým jednáním, ve svém dopise napsal, že podle analýzy hlavního slovenského distributora plynu, společnosti SPP, se ceny plynu na evropské burze zvýšily kvůli avizovanému zastavení dodávek přes Ukrajinu a Slovensko asi o třetinu.
Evropské domácnosti, podniky a veřejná infrastruktura si tak ročně připlatí za plyn o 40–50 miliard eur víc a při započítání zvýšených nákladů do výroby elektřiny pak ještě o dodatečných 20–30 miliard eur navíc, tvrdí slovenský premiér.
„Je v zájmu všech občanů EU, aby evropské úsilí o podporu Ukrajiny probíhalo racionálně, a ne formou sebedestrukčních gest, které unii mimořádně poškozují,“ napsal Fico.
Zelenskyj reagoval prohlášením, že to vypadá, jako by slovenský politik jednal na pokyn ruského prezidenta Vladimira Putina, s nímž se Fico před Vánocemi sešel. „Zdá se, že Putin dal Ficovi příkaz otevřít druhou energetickou frontu proti Ukrajině na úkor zájmů slovenského lidu,“ citoval server Novinky.cz ukrajinského vůdce.
Ukrajina bývala tradiční vývozce elektřiny, ale po napadení Ruskem se stala terčem cílených útoků Moskvy na energetickou infrastrukturu. Kvůli tomu je nyní nucena elektřinu dovážet.
Planá hrozba
Podle ředitele ukrajinského Centra energetického výzkumu Oleksandra Charčenka a dalších zdrojů z energetiky nepředstavuje Ficova výhrůžka hrozbu pro energetickou bezpečnost Ukrajiny, píše ukrajinské médium RBC-Ukraine.
„Podle mého názoru Ficův slib o přerušení dodávek elektřiny na Ukrajinu nepředstavuje vážnou hrozbu. Objemy, které Ukrajina v současné době dostává z Evropské unie, lze snadno kompenzovat alternativními připojeními. Nanejvýš by Slovensko přišlo o dodatečné příjmy nad rámec toho, co ztratí zastavením tranzitu plynu,“ konstatoval Charčenko.
Podle něj může Ukrajina dovážet z EU až 2,1 GW elektřiny prostřednictvím spojení se svými sousedy Polskem, Maďarskem, Slovenskem a Rumunskem. Pokud jeden z nich vypadne, ostatní mohou dodávky navýšit, říká.
S tím souhlasí i odborník na rozvodné sítě z EGÚ Brno Jiří Ptáček. Ten pro Český rozhlas řekl, že sousedi z EU dovážejí na Ukrajinu elektřinu zhruba ve stejném poměru. „Kdyby se vypnulo jedno vedení ze Slovenska na Ukrajinu, tak to Ukrajinu omezí, ale z dalších států budou dovozy pokračovat a elektřina si v nějaké podobě cestu najde,“ prohlásil Ptáček.
Polsko je podle agentury Bloomberg připraveno zvýšit vývoz elektřiny na Ukrajinu, pokud Fico svou hrozbu splní. Agentuře to údajně potvrdil nejmenovaný, vysoce postavený představitel polské vlády.
Aby se mohl zvýšit objem dovážené elektřiny z jiných zemí, je třeba posílit vedení mezi oběma zeměmi, doplnil Ptáček. Zda má Polsko dostatečné kapacity na navýšení dodávek, však agentura neuvádí.
Podle Ptáčka Slovensko připravuje zdvojení vedení mezi východní rozvodnou Slovenska Velké Kapušany a ukrajinskou rozvodnou Mukačevo, kde je dnes jednoduché vedení 400 kV. Tím by se po technické stránce umožnila přeprava více elektřiny. Český expert proto doufá, že „politické hrátky“ mezi Bratislavou a Kyjevem jsou pouze dočasné.
ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy