Řeči o nedostupném bydlení jsou výmluvy mladých. Stačí znát správný postup a ve vlastním může bydlet každý
„Můžeme šetřit, jak chceme, ale na vlastní bydlení nejspíše nikdy nedosáhneme.“ Patrně už jste slyšeli někoho si podobně postesknout nebo si to samé říkáte vy sami. Co když to však není tak horké? Co když se o nedostupném bydlení pouze mluví s takovou samozřejmostí, až to mnozí přijali za své a naděje na vlastnictví nemovitosti se zbytečně předčasně vzdali? Dosáhnout na byt nebo dům přitom nemusí být až tak nereálné, jak se dnes všeobecně tvrdí.
Největší problém mladé generace
Dostupnost bydlení se momentálně stala jedním z nejpalčivějších problémů v Česku, přičemž mu nejvíce čelí mladší generace. Tedy mileniálové a částečně i generace Z. Podle průzkumu, který se uskutečnil v roce 2024, trápí 40 % mladých lidí vysoké náklady na bydlení. Je to způsobeno jednak velmi vysokými cenami nemovitostí, ale také vysokými úroky hypoték. Na zmíněnou hypotéku navíc nemusí řada lidí ani dosáhnout.
Důsledkem toho je, že mnoho mladých lidí na vlastní bydlení zcela rezignuje. Problémy s bydlením se však netýkají pouze koupě domu či bytu, ale také pronájmu. I ty jsou totiž pro mnoho mladých nad jejich možnosti, případně na nájem padne většina jejich příjmů. Na žebříček lokalit s nejdražšími nemovitostmi se můžete podívat v galerii níže. Najdete tam také top 40 nejlevnějších lokalit.
Žádný „mama hotel“
Mladým lidem je v dnešní době navíc vyčítáno, že jsou takzvaní „mamánci“, jelikož žijí dlouho u rodičů. Toto označení však může působit od starší generace trochu nespravedlivě a krátkozrace. Ta měla totiž situaci podstatně snazší. Mnoho lidí získávalo byty od firmy, kde pracovali, dostávali bezúročné půjčky na bydlení a samotná cena bytů i domů, ať už na prodej nebo na pronájem, byla podstatně nižší.
Oproti tomu je situace dnešní mladé generace úplně někde jinde. Generace se postupně polarizuje na dvě skupiny. Šťastlivce, kteří zdědili nemovitost, a ty ostatní, kteří mají možnost se zadlužit na několik desetiletí (pokud na hypotéku vůbec dosáhnou) nebo platit nájem. To je tedy alespoň jeden úhel pohledu. Jsou však lidé, kteří vnímají celou situaci ohledně dostupnosti bydlení zcela jinak.
Pečení holubi rovnou do huby
Možná to někoho překvapí, ale mnoho lidí v naší společnosti zastává názor, že to mladá generace nemá o nic těžší, než to měly ty předešlé. Je pouze pohodlnější, línější a čeká, že dostane všechno hned. Levné a dostupné byty přitom pochopitelně jsou. Nachází se však jinde, než je vysněná lokalita většiny mladých. Podle zastánců tohoto názoru je tedy na krizi ohledně bydlení lehký lék: smířit se s lokalitou, o které jsme původně ani neuvažovali, a postupně se vypracovat a dosáhnout na to, co bychom si opravdu představovali.
Mladí by si tak měli přestat stěžovat, vymlouvat se a svalovat vinu na někoho jiného a místo toho pro získání vlastní nemovitosti něco obětovat. Na lokality, kde se nachází nejdostupnější nemovitosti, ať už ke koupi nebo na pronájem, se můžete podívat v galerii níže.
Co si o tom myslíte vy?
Nastínili jsme si dva pohledy na aktuální dostupnost bydlení. Nebudeme ani jeden z nich označovat za správný či zcestný. Necháme to na vás. Co si o tom myslíte?
Mladí lidé mají velmi složitou situaci ohledně bydlení.
Mladí lidé mají stejně složitou situaci ohledně bydlení, jakou měly předešlé generace.
Mladí lidé mají těžší situaci, ale zároveň se málo snaží a nejsou ochotni dělat kompromisy.
P.S. Řešíte stavbu domu, možnosti větrání a vytápění? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
Photocredit: Václav H. (se souhlasem)
ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy