Riziko nehody ovlivňuje i barva auta. Které barvy jsou nejoblíbenější a které nejbezpečnější

Zajímavosti

Riziko nehody ovlivňuje i barva auta. Které barvy jsou nejoblíbenější a které nejbezpečnější

Foto: Rýdlová J.

Přestože mnoho lidí zastává názor, že barva auta nemá výrazný vliv na to, jestli vás potká nehoda, není tomu tak. Studie ukazují, že některé barvy v porovnání s jinými skutečně vykazují vyšší nehodovost. Jak jsou na tom s teoretickou bezpečností nejoblíbenější barvy aut?

Barvy, které milujeme

Mezi nejoblíbenější barvy aut patří na trhu již po mnoho let černá, bílá a šedá, resp. stříbrná. Jedná se o celosvětový trend a obliba těchto barev bude pravděpodobně i nadále růst. Ačkoli v ulicích jezdí miliony vozidel těchto barev, nelze obecně říci, že by byly nejčastějšími účastníky dopravních nehod.

Vztahem mezi barvou auta a rizikem nehody se zabývala již řada studií. Jejich výsledky ohledně konkrétních barev nejsou vždy totožné, ale zpravidla se shodují na základních faktech.

Nejbezpečnější barva

Za nejbezpečnější barvu většina studií vyhodnotila barvu bílou, a to právě z důvodu její dobré rozeznatelnosti. Bílá auta jsou dobře vidět za většiny světelných podmínek. Navíc odrážejí více světla, tudíž je ostatní řidiči snáze spatří. Za další bezpečnou barvu je považována barva žlutá, a to ze stejných důvodů. Paradoxně však ne ve všech studiích uhájila svůj atribut vysoké bezpečnosti. Například dle výsledků průzkumu carVertical v ČR nejvíce bourala auta hnědé a právě žluté barvy. Autoři studie vysvětlují tuto skutečnost tím, že žlutá auta mohou být za slunečného nebo jasného počasí hůře viditelná, protože tehdy splývají s okolím a snižují svůj kontrast na silnici.

Nejméně bezpečné barvy

Do kategorie nejméně bezpečných barev studie zpravidla jednoznačně zařadily černou barvu, která má velkou tendenci splývat s okolím, např. s tmavým povrchem silnic. Během dne mají černá auta přibližně 15% pravděpodobnost nehody, zatímco v noci pravděpodobnost vzrůstá až na 47 %. (Procenta berte s rezervou, statistika je přesným součtem nepřesných čísel.) Podobně méně optimisticky jsou na tom tmavě hnědá auta. Ta mají rovněž tendenci splývat s přírodní krajinou, s povrchem vozovky a rovněž jsou špatně vidět při zhoršené viditelnosti.

Zajímavostí je, že v některých zemích policejní hlídky volí právě černou či tmavou barvu svých vozidel. Z nevýhody špatné rozeznatelnosti těchto barev si udělaly výhodu – ignoranti silničních pravidel zaznamenají mnohdy přítomnost mužů zákona až na poslední chvíli.

Šedá a stříbrná

Populární šedá barva zvyšuje pravděpodobnost, že dané vozidlo potká nehoda, zhruba o 11 %. Co se týká oblíbené stříbrné, zde se výsledky studií rozdělují na dva protichůdné tábory. Jedni odborníci tvrdí, že stříbrná je téměř stejně riziková jako šedá, jiní naopak, že patří do kategorie velmi bezpečných barev. Protichůdnost těchto tvrzení lze vysvětlit tím, že kromě barvy záleží na dalších faktorech jako je odstín stříbrné barvy, místo nehody (město nebo příroda), počasí či denní doba.

Červená, zelená, modrá

Tyto barvy patří na pomyslný střed stupnice potenciálního rizika. Opět i zde záleží nejen na barvě samotné, ale velmi na jejím odstínu či místě, kde se auto pohybuje. Tmavě modrá je hůře viditelná, naopak jasná světlá je viditelná dobře, nikoli však proti horizontu modré oblohy. Za velmi bezpečná jsou považována zelená auta. Dokonce studie carVertical je vyhodnotila jako nejbezpečnější v ČR. To však nemusí platit projíždíte-li přírodou – zelenými lesy, venkovskými oblastmi atd.

Je důležité si uvědomit, že barva auta je jen jedním z mnoha faktorů, které mohou ovlivnit riziko nehody. Velmi důležitými faktory jsou řidičské schopnosti, fyzický a psychický stav řidiče, podmínky na silnici, technický stav vozidla a počasí.

 

ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy