Ruský plyn opět proudí na Ukrajinu, jen odjinud a za víc peněz

Aktuálně

Ruský plyn opět proudí na Ukrajinu, jen odjinud a za víc peněz

Ukrajině se sice podařilo odstřihnout od přímých ruských dodávek plynu, přesto se bez něj neobejde. V současnosti ji zásobují hlavně 3 země EU, z nichž dvě spoléhají na dodávky ruského plynu. Se svou troškou do mlýna přispívá i Česko.

ČR je opět tranzitní zemí plynu, kdy poprvé od chvíle, kdy český stát odkoupil tranzitní plynovody na konci roku 2023, plyn zase trubkami proudí. Tentokrát však na Slovensko a odtamtud na Ukrajinu, uvádí na svém účtu na X ekonomický analytik Lukáš Kovanda. Objem přepravy je však podle něj „titěrný“.

Ukrajina musí navyšovat svůj import plynu kvůli nepříznivému počasí, nedostatečné připravenosti na zimní sezónu, kvůli ruským útokům na plynárenskou infrastrukturu a konečně kvůli ukončení tranzitu ruského plynu přes své území, uvádí ekonom.

Ukrajina se nyní spoléhá pouze na dovoz plynu ze zemí EU a na svou vlastní produkci, která však byla významně narušena ruskými raketovými útoky v průběhu ledna. Útoky poškodily klíčová zařízení na výrobu a skladování plynu, jako jsou ty v západní Lvovské oblasti a Charkovské oblasti, hlavní oblasti produkující plyn.

Ukrajinský ministr energetiky German Galuščenko začátkem února sdělil agentuře Interfax, že země by mohla během aktuální topné sezóny dovézt kolem jedné miliardy metrů krychlových plynu, informoval Reuters.

Slovensko je přitom jedním z klíčových dodavatelů plynu pro Ukrajinu. Jak uvádí Reuters, například 9. února 2025 Ukrajina dovezla 16,3 milionů metrů krychlových (m3) plynu, z toho 7,3 milionů m3 ze Slovenska, 7,1 milionů m3 z Maďarska, a 1,8 milionů kubických metrů z Polska.

Maďarsko a Slovensko přitom plyn dovážejí primárně z Ruska přes plynovod Turkstream, který cestuje přes Turecko, Bulharsko, Srbsko a Maďarsko. Na Ukrajinu tedy stále proudí ruský plyn, jen za cenu navýšenou o distribuční náklady pěti zemí.

S rostoucí pravděpodobností ukončení konfliktu na Ukrajině je dost možné, že se levný ruský plyn zase na evropský trh vrátí. To se podle Kovandy nyní odrazilo na cenách zemního plynu v EU i na akciích dodavatelů, včetně těch amerických, které komoditu ve zkapalněné formě do Evropy dovážejí.

Koncem loňského roku došlo k první dodávce amerického zkapalněného plynu (LNG) pro ukrajinskou státní společnost DTEK. Loď přepravila plyn do terminálu v Řecku, odkud může putovat opět plynovody na Ukrajinu.

Ukrajinské úřady vyjádřily zájem o spolupráci v této oblasti s tím, že by se země mohla stát hubem pro nákup a skladování amerického plynu pro další evropské země.

ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy