Sběr medvědího česneku může skončit tragédií. Příležitostní sběrači jej mohou snadno zaměnit s jedovatými rostlinami

Zajímavosti

Sběr medvědího česneku může skončit tragédií. Příležitostní sběrači jej mohou snadno zaměnit s jedovatými rostlinami

Sběr nejrůznějších bylinek a rostlin nabírá v posledních letech opět na popularitě. To se týká i medvědího česneku, který lidé využívají jako koření nebo na výrobu pomazánky či pesta. Na tom není pochopitelně nic špatného. Problém tkví v tom, že je medvědí česnek snadno zaměnitelný s jinými rostlinami. Ty nejen že nemají žádnou chuť, ale především jsou jedovaté. Zabránit tragédii přitom může jednoduchý test.

Chutný a ještě k tomu zdravý. Značka ideál

Medvědí česnek je nejen výborný na chuť, ale má také významné zdravotní účinky. A právě díky nim je vyhledáván stále častěji. Pomáhá například snižovat krevní tlak, působí protibakteriálně a je skvělý na pročištění organismu. Mimo to je bohatý na vitaminy, draslík, vlákninu, železo a další látky. Zkrátka další „superpotravina“. Má to však jeden podstatný háček.

Vzhled, který klame

Stejně, jako je však medvědí česnek léčivý, tak je také zrádný. Je totiž velmi podobný některým jedovatým rostlinám, a tak je záměna nasnadě. Nejčastěji si lidé pletou medvědí česnek s konvalinkou vonnou nebo ocúnem jesenním. Obě tyto rostliny se medvědímu česneku v určitém fázi růstu velmi podobají. Na rozdíl od medvědího česneku však obsahují toxiny, které mohou způsobit těžkou otravu.

Zaměřte se na květy

Záměna je nejpravděpodobnější v době, kdy rostlinám ještě nenarostly květy, podle kterých jsou lépe rozpoznatelné. Jakmile konvalince narostou bílé květy ve tvaru zvonečků a ocúnu zase fialové květy, pak už si je s medvědím česnekem pravděpodobně nespletete. Teď je má totiž bílé a hvězdičkovité, a navíc rostou směrem vzhůru. Problém je, že například ocúnu narostou květy až na podzim a do té doby je záměna velmi snadná.

Následky mohou být fatální

Otravy kvůli záměně rostlin se bohužel objevují každý rok. Příznaky mohou být různé, může se dostavit nevolnost, zvracení, průjmy, závratě, srdeční slabost nebo kolaps. V krajním případě může požití jedovaté rostliny skončit smrtí, a to především v případě ocúnu, který je ještě jedovatější než konvalinky.

Čichejte. A to pořádně

Pokud tedy nejste zrovna žádná bába kořenářka a bylinkám rozumíte jen tak od oka, vyplatí se před konzumací rostlinu opravdu pořádně prověřit. Základním vodítkem při určování medvědího česneku je jeho nezaměnitelná česneková vůně. Pokud list promnete mezi prsty a necítíte žádný česnekový zápach, je načase zpozornět. Patrně se totiž o medvědí česnek jednat nebude. Mezi jednotlivým testováním je doporučeno pořádně si ruce umýt, protože by vás vůně česneku mohla zmást při dalším testování. Pochopitelně zde platí, že pokud si nejste opravdu jistí, rostlinu raději nekonzumujte. Nestojí to za to.

P.S. Řešíte zahradu nebo vybavení kolem domu? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 23. – 25. května 2025. Vstupenku lze stáhnout ZDARMA na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován) . Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy