Schvalování Green Dealu? Ministři mají času dost, zatím čekají na analýzy

Aktuálně

Schvalování Green Dealu? Ministři mají času dost, zatím čekají na analýzy

Ekologické organizace si stěžují, že vláda postupně změkčuje cíle pro snižování emisí skleníkových plynů a ochranu klimatu. Příliš nízké jsou podle nich i její cíle pro rozvoj obnovitelných zdrojů energie. Ochránci životního prostředí tvrdí, že to nejen nepomáhá řešení klimatické krize, ale že proto Česko nedostatečně posiluje svou energetickou bezpečnost a konkurenceschopnost.

Na úrovni Evropské unie má zlepšení klimatu pomoci Zelená dohoda pro Evropu, takzvaný Green Deal. Podle vedoucí klimatické kampaně Greenpeace Miriam Macurové se vláda zalekla obav veřejnosti ze zdražování, které by uskutečnění plánů Green Dealu přinesla. Připomněla, že právě vláda je zodpovědná za nutnou modernizaci české ekonomiky a její připravenost na dopady energetické krize.

„A také aby veřejnosti vysvětlila, proč jsou tato opatření nevyhnutelná, a získala pro ně podporu. Místo toho, aby naplno využila pozitiva dekarbonizace a pomáhala lidem se na ni připravit, ustupuje od závazků, které na evropské úrovni sama pomáhala schválit,“ kritizovala Macurová.

Schvalování odloženo

Schvalování trojice příslušných dokumentů – Státní energetické koncepce, Politiky ochrany klimatu a Národního klimaticko-energetického plánu měla vláda na svém programu koncem července. Ministři ale jejich projednávání odložili. Zalekli se obav veřejnosti ze zdražování benzinu a nafty a také z emisních povolenek pro domácnosti. Ty by jim prodražily vytápění uhlím a zemním plynem.

Mluvčí Úřadu vlády Lucie Ješátková uvedla, že ministři projednávání těchto dokumentů zatím neplánují. Chtějí si podle ní nejprve nechat vypracovat analýzy a ujistit se z nich, že se Česko dobrovolně nezaváže k přísnějším cílům, než jí evropská legislativa ukládá. „Naším cílem je dokumenty schvalovat v podobě, kdy počítají pouze s povinnými závazky, které jsou srovnatelné s tím, k čemu se zavázaly další evropské země,“ prohlásila Ješátková. K dokumentům se podle ní vláda vrátí až po prostudování analýz. „Konkrétní termín ale v tuto chvíli nelze předjímat,“ podotkla.

Jedním z největších „strašáků“ evropských plánů je plánované zavedení systému emisních povolenek ETS II. Podle ministerstva životního prostředí ale mohou být lidé v klidu. „Systém EU ETS II počítá s emisními povolenkami pro fosilní paliva – zemní plyn a uhlí – nicméně vláda toto opatření zavést nyní nehodlá,“ uvedla mluvčí ministerstva životního prostředí Veronika Krejčí.

Zdražení je nevyhnutelné

Nový speciál Deníku, který se týká takzvané Zelené dohody pro Evropu neboli Green Dealu. Důležité články postupně najdete ZDE.

Odborníci nicméně připomínají, že Česku nic jiného než přijmout změny časem nezbude. Podle Viktora Daňka z Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM se vládě nyní vrací to, že v době schvalování Green Dealu v době českého předsednictví evropské sedmadvacítky jeho nepříjemné důsledky pro občany „promlčela“. „Vláda rezignovala na nějakou komunikační kampaň nebo na nějaké byť jenom trochu slyšitelnější vysvětlení toho, o co se v tom rozšíření systému emisních povolenek do dopravy a vytápění vlastně jedná,“ poukázal Daněk.

Jistému zdražení se přitom podle něj rozhodně nevyhneme. „Přijde mi velice bizarní, když se teď vláda snaží vymyslet, u čeho by mohla říct, že zatím nezdražujeme, když je jí jasné, že se zdražovat bude. Protože to není nějaký vedlejší nechtěný efekt té legislativy, ale to je ten cíl,“ konstatoval Daněk. Připomněl, že jde o motivaci lidí přecházet na čisté zdroje paliv vzhledem k zatížení fosilních paliv, jejichž emise přispívají ke změně klimatu.

Peníze získané z prodeje emisních povolenek se navíc nerozpustí jen tak někde v rozpočtu. Naopak budou využity k řešení negativních důsledků, jakým může být zejména v Česku takzvaná dopravní chudoba. „Takže to není nějaká izolovaná vada, ale naopak je to komplexně promyšlený systém, z něhož teď nelze najednou vyjmout část a ostatní ignorovat, protože se to teď politicky nehodí. Protože se vládě nechtělo v době českého předsednictví komunikovat nepříjemné zprávy,“ dodal Daněk.

Green Deal, jeho hlavní změny a dopady na Čechy

Ve vytápění a dopravě:
– elektrárny a teplárny přestanou využívat uhlí do roku 2033
– budou pokračovat dotační programy na zateplování, fotovoltaiku a tepelná čerpadla
emisní povolenky se rozšíří i na domácnosti a na fosilní paliva v dopravě (nafta, benzín). Litr benzínu by měl podražit asi o dvě koruny, jedna megawatthodina plynu o 200 korun
– podíl obnovitelných zdrojů by měl z nynějších 18 procent do roku 2030 vzrůst na více než 30 procent
– už od září platí zákaz starých uhelných kotlů
– konec výroby aut se spalovacími motory do roku 2035
– vyšší investice do železniční a hromadné dopravy
– zvýšení počtu dobíjecích stanic pro elektromobily
– aerolinky přijdou o emisní povolenky zdarma, což může zdražit letenky
– nárůst nákladů v dopravě bude kompenzovat nový Sociální klimatický fond

V energetice a průmyslu:
– výstavba nových jaderných bloků v Dukovanech a v Temelíně
– do roku 2026 mají být zaváděna uhlíková cla na dovoz ze zemí mimo EU
– podpora zeleného vodíku
– daňové zvýhodnění energeticky úsporných staveb, mezi preferovanými materiály bude i dřevo
– od roku 2028 budou nové budovy stavěny jako bezemisní, celý fond budov by měl být bezemisní do roku 2050
– spotřeba energie v budovách by měla do roku 2030 klesnout o 16 procent a do roku 2035 až o 22 procent

V zemědělství a životním prostředí:
– odklon od smrkových monokultur a tlak na větší rozmanitost lesa
– větší tlak na dodržování mysliveckých plánů na odstřel spárkaté zvěře
omezení dusíkatých hnojiv na polích od roku 2025
– snižování důrazu na těžbu v lesích a zvýšení podílu jejich části ponechané vlivům přírody

Zdroj: Deník

ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy