Splašení koně z Londýna se zotavují, mají stálou péči. Patří totiž mezi vyvolené

Aktuálně

Splašení koně z Londýna se zotavují, mají stálou péči. Patří totiž mezi vyvolené

Týden po šokujícím úprku centrem Londýna zůstávají v péči veterinářů dva koně královské jízdní gardy. Britská armáda ale v poslední zprávě ujišťuje, že dělají pokroky. Prestižní garda Household Cavalry prošla každoroční inspekcí a v polovině června předvede své umění při oficiální oslavě narozenin Karla III. Zda se král, který se léčí s rakovinou, slavnosti zúčastní, zatím není jasné. Zastoupit by ho mohl jeho syn princ William.

Splašení koně králových gardistů pobíhali ulicemi Londýna. | Foto: Profimedia

Přes sedm kilometrů uběhli 24. dubna vraník Quaker a šedák Vida, když v centru Londýna před devátou hodinou ráno shodili své jezdce z britské královské jízdní gardy Household Cavalry a začali rušnou metropolí cválat ze západu na východ. Cestou se střetli s několika auty i s vyhlídkovým doubledeckerem. Od chvíle, kdy je policie a vojáci dohonili, jsou proto v péči veterinářů a oba prodělali operace. Armáda o jejich stavu pravidelně informuje, uvedla veřejnoprávní televize BBC.

Splašení koně pobíhali ulicemi Londýna.

VIDEO: Ulicemi v Londýně se řítili splašení koně. Jeden z nich i zakrvácený

Poslední zprávy jsou vcelku příznivé. „Quaker vykazuje významné zlepšení a lze očekávat, že se plně zotaví. Vida zůstává pod stálým a pečlivým dohledem veterinářů. I on dělá pokroky. Uzdravování žádá svůj čas a naši trpělivost. Koňům se dostává nejlepší péče,“ uvedla podle BBC armáda.

Deník Daily Telegraph v den incidentu uvedl, že skupinu pěti koní při pravidelném výcviku vyplašil v Belgravii na západě centrálního Londýna hluk padající suti na blízkém staveništi. Shodili své jezdce a rozběhli se ulicemi. Většinu se vojákům a kolemjdoucím podařilo brzy zastavit, právě Quaker a Vida ale doběhli až do čtvrti Limehouse východně od londýnského Toweru. Dva vojáci jsou po týdnu ještě v nemocnici, ale armáda očekává jejich plné zotavení.

Britská armáda po incidentu informovala o stavu svých vojáků:

Zdroj: Youtube

Vojsko koně pro Household Cavalry nakupuje v Irsku. Vyžaduje zvířata vysoká aspoň šestnáct dlaní (162,5 centimetru), která dokážou nést váhu alespoň šestnácti kamenů (101,6 kilogramu) aby na nich mohli jezdit vojáci v plné slavnostní uniformě s mečem, helmou, vysokými botami a kyrysem, vypočítala v Telegraphu Lucy Denyerová, komentátorka a manželka důstojníka gardy. Dodala, že koně v gardě slouží obvykle šestnáct až sedmnáct let.

Letošní slavnostní inspekce královské jízdní gardy:

Zdroj: Youtube

Týden po incidentu prošli noví členové jízdní gardy tradiční slavnostní inspekcí svými nejvyššími veliteli, uvedl web Forces.net. V Hyde Parku se jí ve čtvrtek účastnilo na 150 koní a 200 vojáků. Absolvovali ji se ctí a už se chystají na 15. června, kdy pěší i jízdní jednotky královské gardy konají svou největší pravidelnou přehlídku u příležitosti oficiální oslavy narozenin panovníka Karla III.

Účast krále Karla III.

Buckinghamský palác zatím nepotvrdil, zda se slavnosti nazývané Trooping the Colour osobně zúčastní král Karel III., který se v úterý začal vracet ke svým veřejným povinnostem. Stále se podrobuje léčbě rakoviny. Pětasedmdesátiletý panovník přitom loni zhruba hodinu a půl dlouhou přehlídku absolvoval v sedle. Jeho matka královna Alžběta II. se přehlídky na koni naposledy účastnila v roce 1986, poté jezdila v kočáře.

Přehlídka v roce 1986:

Zdroj: Youtube

Pokud by panovníkovi okolnosti osobní účast nedovolily, zastoupit ho může nejspíš princ z Walesu William, jeho syn a následník trůnu. Ten se zatím veřejných událostí účastní sám, protože jeho manželka princezna Kate se také léčí z rakoviny. Svou diagnózu nejoblíbenější členka královské rodiny oznámila 22. března v bezpříkladném osobním vyjádření, které uzavřelo dlouhou vlnu spekulací o jejím stavu.

ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy