Státní rozpočet stále v deficitu, ale nejnižším od covidu. Vláda věří, že plán dodrží

ČESKO – Český státní rozpočet skončil v prvním pololetí letošního roku se schodkem 152,5 miliardy korun. Ačkoli se jedná o šestý nejhorší pololetní výsledek v historii, je zároveň nejlepším od začátku pandemie v roce 2020. Vláda tvrdí, že se jí podaří naplnit celoroční plánovaný deficit 241 miliard korun, přestože opozice i experti upozorňují na možné výpadky v příjmech a nadhodnocení některých rozpočtových položek.
Daňové příjmy rostou rychleji než výdaje
Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) je pozitivní trend dán především silným růstem daňových příjmů, které za první pololetí meziročně vzrostly téměř o 6 %, zatímco výdaje rostly tempem 2,5 %. V samotném červnu byl rozpočet přebytkový o 18,2 miliardy korun. Pomohly tomu zejména firmy, které odváděly čtvrtletní a pololetní zálohy na dani.
K nárůstu příjmů přispělo i zvýšení daně z příjmu právnických osob z 19 na 21 %, které bylo součástí vládního konsolidačního balíčku. Na DPH a spotřebních daních (např. z tabáku, alkoholu či pohonných hmot) stát rovněž vybral více, přičemž inkaso z příjmů fyzických osob vzrostlo o téměř 11 miliard a u firem o 12 miliard korun.
Ministerstvo financí přičítá nárůst příjmů také obnovené ochotě domácností utrácet. Po období úsporného chování se spotřeba zvyšuje, což se promítá do vyššího výběru daní. Tento trend potvrzují i údaje o maloobchodním prodeji a spotřebitelské důvěře, která v posledních měsících mírně stoupá.
Utrácí se opatrněji, investice zaostávají
Navzdory pozitivnímu vývoji příjmů zůstávají některé oblasti výdajů problematické. Například investice byly k červnu vyčerpány jen z 30 % plánované roční částky. To kritizuje opozice, podle které vláda šetří tam, kde by naopak měla investovat do budoucnosti. Významnou část výdajů tvoří důchody, které už stály 358 miliard korun – o 1,5 miliardy více než loni. O 3,5 miliardy vzrostly výdaje i na platy státních zaměstnanců.
Chybějící miliardy v rozpočtu?
Nad optimistickým výhledem vlády visí otazníky. Národní rozpočtová rada upozorňuje, že některé plánované příjmy jsou nadhodnocené – konkrétně očekávání výnosu z emisních povolenek je údajně o 10 miliard korun vyšší, než je reálné. Naopak některé výdaje byly podhodnoceny – např. dotace na obnovitelné zdroje o 20 miliard a platy nepedagogických pracovníků o 10,5 miliardy.
Celkově se tak může rozpočet dostat do tlaku až 40 miliard korun navíc. Podle ekonoma a poradce premiéra Davida Havlíčka se navíc vláda nevyhne nutnosti navýšit prostředky pro obranu. Letos se navíc zvýšily i platy vojákům a objem vypláceného příspěvku na bydlení. „Ukazuje se, že ten trend je negativní a s vysokou pravděpodobností se schodek nepodaří udržet,“ uvedl poslanec SPD Jan Hrnčíř.
Vláda však nadále trvá na tom, že plán dodrží. Analytici ale upozorňují, že ve druhé polovině roku mohou do výdajové stránky rozpočtu zasáhnout nejen požadavky jednotlivých resortů, ale i nečekané ekonomické výkyvy.
ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy