Stavebnictví se propadá do stále hlubší krize. Víme, kdy se znovu vzpamatuje

Zajímavosti

Stavebnictví se propadá do stále hlubší krize. Víme, kdy se znovu vzpamatuje

Trh stavebních prací se dál propadá. Ředitelům stavebních společností přesto optimismus nechybí a čekají růst trhu o 2,4 %. Za tímto poklesem stojí hlavně zhoršená dostupnost hypotečních úvěrů a přetrvávající omezení výstavby rezidenčního bydlení i kancelářských budov. Hypoteční úvěry by už ale brzy mohly být dostupnější. Naznačují to kroky České národní banky. Ta postupně snižuje úrokové sazby, od kterých se odvíjí také úrokové sazby hypotečních úvěrů. Kapacity stavebních firem jsou aktuálně vytížené na 82 %.

Výsledky vyplývají z Kvartální analýzy českého stavebnictví

Dle rozhovorů s řediteli stavebních společností, které pravidelně realizujeme v rámci sběru dat do našich analýz a predikcí pro rok 2024 a 2025, jasně vyplývá pozitivní výhled v podobě oživení trhu a stavební produkce. Přispívá k tomu dodržení příslibu veřejných investorů v podobě investic do dopravní infrastruktury, kde nedošlo k žádným škrtům a nic nenaznačuje, že by se na tomto faktu mělo něco měnit,“ říká ředitel CEEC Research.

Po útlumu stavebnictví v loňském roce se letos očekává zlepšení. Vidíme to zejména ve slibném objemu práce, která se nejen nám daří dostat pod smlouvy. Pozemní stavitelství by mělo vyhlížet klesání úrokových sazeb, které by ke konci roku mohlo oživit prodeje. Kdo bude připraven, mohl by mít výhodu. V dopravních stavbách se daří udržet velmi zajímavá čísla a ta avizovaná na letošní rok by měla potvrdit roky poslední. Nesmíme zapomínat mimo rozběhlé investice také na opravné práce a údržbu. Zde vidíme příležitosti a progres,“ říká předseda dozorčí rady stavebního holdingu.

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

Prostorný bungalov 5+kk o užitné ploše 165 m2 má terasu i garáž. Známe jeho cenu

Obchodní ředitel stavební společnosti v Česku dodává: „Očekávám velmi mírné zlepšení ruku v ruce s celým národním hospodářstvím. Rozhodně však nepůjde o nic oslnivého; ve svém posledním výhledu to ostatně nepředpokládá ani ČNB. Pokud budeme letos moci mluvit alespoň o náznacích restartu české ekonomiky, potažmo stavebnictví, bude to úspěch.

Stavební firmy počítají s vyšším vytížením svých kapacit

Kapacity stavebních společností jsou opět vysoce vytížené. To potvrzuje jejich očekávání z minulého roku, kdy předpokládaly budoucí vytíženi svých kapacit na 85 %. I přes očekávaný pokles trhu firmy počítají v následujícím kvartálu s ještě vyšším vytížením, a to 92 %, s ohledem na příznivější počasí a start stavební sezony.

Stavební zakázky na 9 měsíců dopředu

V současné chvíli mají stavební společnosti nasmlouvané zakázky v průměru na 9 měsíců dopředu. Ve srovnání se stejným obdobím minulého roku to je pro 38 % dotázaných stejně dlouhá doba. Pro 15 % se dokonce jedná o narůst této doby a pro necelou polovinu naopak o její pokles (47 %).

Postoj stavebního úřadu je klíčový pro většinu stavebních činností, ať už se jedná o stavby samotné nebo o rekonstrukce. Týká se tak nás všech a není radno jej brát na lehkou váhu, ačkoli se to tak v poslední době často mezi lidmi traduje… Číst více →

Ministerstvo věří, že online stavební povolení půjde vyřizovat již brzy. Odborníci upozorňují na rizika… Číst více →

Po třech chudých letech ve stavebnictví začínají všichni vyhlížet lepší časy. Dočkají se jich už letos nebo doufají marně a jejich čekání se ještě více protáhne?.. Číst více →

ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy