Symbol státnosti a sounáležitosti. Hrad opět vystavuje korunovační klenoty, poprvé lidé spatří i jejich původní podobu

Aktuálně

Symbol státnosti a sounáležitosti. Hrad opět vystavuje korunovační klenoty, poprvé lidé spatří i jejich původní podobu

Včera byly za přítomností sedmi klíčníků včetně prezidenta Petra Pavla vyzvednuty z Korunní komory korunovační klenoty, které jsou ode dneška do konce září k vidění ve Vladislavském sále Pražského hradu.

„Dnes jsem spolu s dalšími šesti klíčníky odemkl Korunní komoru a nechal vystavit české korunovační klenoty. Až do dnešního rána jsem přitom intenzivně zvažoval, zda dlouhodobě naplánovanou výstavu úplně nezrušit. Tisíce lidí v republice mají aktuálně úplně jiné starosti a řeší vážné, mnohdy existenční problémy.

Tuto výstavu ale nevnímám jako akci k rozptýlení nebo k zábavě, má pro mě silný symbolický význam. České korunovační klenoty jsou po staletí symbolem naší státnosti a sounáležitosti a věřím, že právě sounáležitost a ochota pomoci těm, kteří to nejvíc potřebují, je cestou, jak se co nejrychleji vyrovnat i s touto mimořádnou situací,“ sdělil včera na svém účtu X prezident Petr Pavel.

(Zdroj: účet X Petr Pavel)

Korunní komora

Korunovační klenoty jsou během roku uloženy v těžko přístupné Korunní komoře nad jižním vchodem do Chrámu sv. Víta na Pražském hradě, za mozaikou Posledního soudu. Vstupní dveře, které se nacházejí v kapli sv. Václava, jsou opatřeny sedmi zámky.

Kaple sv. Václava, vstupní dveře Korunní komory se sedmi zámky. (Pajast / Volné dílo)

Klíče k těmto zámkům mají v držení následující státní funkcionáři:

  • prezident republiky
  • předseda vlády
  • arcibiskup pražský
  • předseda Poslanecké sněmovny
  • předseda Senátu
  • probošt Metropolitní kapituly u sv. Víta v Praze
  • primátor hlavního města Prahy

Do komory se vstupuje po úzkém točitém schodišti. Komora je vybavena trezorovou skříní na uložení klenotů, dubovým stolem a osmi židlemi. Skříň se odemyká stejnými klíči jako vstupní dveře.

Letošní výstava klenotů nese podtitul Tajemná síla kamenů, a jak už název napovídá, jejím cílem je více lidem přiblížit drahá kameny, jimiž jsou klenoty osázeny. Během korunovace Karla IV. v roce 1347 dominovalo Svatováclavské koruně 13 zelených smaragdů a 60 perel. Na konci svého života je Karel IV. nechal z koruny vyjmout a osadil ji modrými safíry. Díky holografické animaci návštěvníci letos poprvé uvidí korunu tak, jak vypadala původně. Rovněž budou mít možnost seznámit se podrobně s jednotlivými drahokamy, a to i v podobě, v jaké se vyskytují v přírodě.

Díky holografické animaci budou mít návštěvníci možnost poprvé spatřit Svatováclavskou korunu ve své původní barevnosti.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil sdělil, že slavnostního aktu využili všichni přítomní k modlitbě za oběti povodní.

„Na žádost pana prezidenta jsme dnes – v pondělí – poskytli klíče a vyzvedli korunovační klenoty z Korunní komory. V kapli sv. Václava jsme se společně také pomodlili za oběti povodní,“ uvedl na svém účtu X.

Výstava je otevřena denně od úterý 17. až do pondělí 30. září od 9 do 17 hodin ve Vladislavském sále Pražského hradu. Výjimkou je 19. září, kdy je výstava přístupná pouze registrovaným školním skupinám. 26. září se veřejnosti otevře až od 13 hodin.

Přečtěte si více o historii korunovačních klenotů v našem minulém článku:

ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy