Tepelné čerpadlo a fotovoltaiku zavrhl. Topenář si byl vědom špatné návratnosti, a tak zvolil do svého domu úplně jiné řešení

Zajímavosti

Tepelné čerpadlo a fotovoltaiku zavrhl. Topenář si byl vědom špatné návratnosti, a tak zvolil do svého domu úplně jiné řešení

A co byste si do svého domu pořídil vy, pane odborníku? Majitel překrásné dřevostavby na Moravě příliš dlouho neváhal nad vytápěcím systémem do svého vlastního domu. Z praxe věděl, co se vyplatí a nad čím naopak nemusí ani uvažovat. V článku se dozvíte, jakou kombinaci vytápěcích systémů zvolil a jaké jsou jeho přibližné roční náklady za vytápění.

Kvůli dceři začali stavět nový dům

Manželé se se svými dvěma dcerkami rozhodli přestěhovat z rodinného domu s menším dvorkem poblíž města rovnou na venkov. Původní objekt tedy prodali a z nabytých financí plánovali započít novou výstavbu. K tomuto kroku je dohnalo mnoho důvodů, mezi něž patřila i cystická fibróza jedné z jejich dcer. Přestěhováním chtěli získat pro obě své děti lepší prostředí k životu, což se jim také podařilo. Bydlí poblíž rodiny, les mají přímo za domem, každý den se mohou kochat krásnými výhledy, nemluvě o čistém vzduchu, který dýchají každý den. Navíc se do masivní dřevostavby mohli stěhovat do 10 měsíců.

V roubence bydleli do jednoho roku

Díky volbě lepených borovicových hranolů a vymezení surového kulatinového dřeva nemuseli se stěhováním čekat čtyři roky, jak je běžné kvůli sedání stavby. Na jaře začali stavět a na podzim bylo hotovo, o Vánocích už byla rodina zabydlená. Vše probíhalo velmi hladce, dokonce i když si na stavbě prováděli manželé spoustu věcí svépomocí. Pan majitel je topenář, a tak si pečlivě hlídal, aby na sebe vše navazovalo a nenastaly zbytečné prodlevy.

Sítě tu nebyly, byla to obyčejná zahrada. Od strýce si tak táhl přípojky (plyn, vodu, elektriku, kanalizaci) ve vzdálenosti asi 160 metrů. Se stavebním povolením pomáhal manželům kamarád, který za ně oběhával úřady. Problémy měli jen s příjezdovou cestou, kvůli které se musel celý dům posouvat. Tím se schválení lehce protáhlo. Nicméně roubenka stojí mimo hlavní zástavbu, a tak problémy např. s volbou konstrukčního systému nebyly.

Priority byly jasně stanovené

Znali své finanční možnosti a věděli, jak velký mají pozemek. To byly jejich limity. V přízemí chtěli technickou místnost, velkou kuchyni s obývákem, kancelář (to byla velká priorita, jelikož pan majitel přijímá své klienty u sebe doma), ložnici (nechtěli ji v patře), samostatné WC a koupelnu. Celé horní patro tak mělo být přizpůsobeno pouze dětem. Nicméně jim bylo líto nevyužít prostor, a tak jsou nakonec v horním patře čtyři pokoje, dvě šatny, komora a koupelna se záchodem.

Půdorys rodinného domu

Nemoc z povolání udeřila

Sám pan majitel chtěl mít doma (jakožto topenář) různé možnosti vytápění. Rozhodli se tedy pro plynový kotel, kachlová kamna s pecí a plotýnkou (s šířkou 2,5 metru), která disponují prosklenými dvířky a tepelným výměníkem. V technické místnosti je pak akumulační nádrž pro teplovodní podlahové vytápění. Jejich dům může perfektně připomínat showroom všech variant. Jaké jsou nyní ceny nejprodávanějších plynových kotlů na českém trhu, se můžete podívat zde.

Je potřeba nad systémem přemýšlet jako o celku

Tepelné čerpadlo ani solární panely do svého domu nechtěl, je si vědom špatné návratnosti. Ve chvíli, kdy se investice vrátí, se už musí instalovat nové systémy. S kachlovými kamny je celá rodina nadmíru spokojená. Ceny a varianty těchto kamen si můžete srovnat zde. Když napadne sníh a jejich dcerky venku bobují, většinou přijdou domů celé promočené. Takhle se mohou usušit za pecí. Je to zkrátka takový přírodní způsob života.

Podívejte se na krásná kachlová kamna ve fotogalerii. Do interiéru přeskočíte zde.

Nemusíte hodně topit, když máte pohlídané tepelné ztráty

A ty za vás vyřeší projektanti ve stavební firmě, nemusíte se obávat. Základem úspěchu totiž není jen dobře promyšlený vytápěcí systém, ale i konstrukce, ve které jej spouštíte.

Obvodové roubené stěny jsou z masivní alpské borovice. Konkrétně je to vysušený lepený BSH hranol o tloušťce 280 mm a část domu je zděná (koupelna, technická místnost a vstup). Mezi hranoly jsou vložené paměťové pásky, díky kterým nevznikají praskliny a je to navíc i ekonomické, protože zděné stěny dobře izolují a díky tomu tolik neprotopí. V patře má rodina nadkrokevní izolaci z PUR panelů a přiznané trámy (tím pádem ani nemuseli dělat stropy).

Žádné závratné náklady na vytápění

Majitelé nejčastěji využívají hlavně kachlová kamna a krb. Pochopitelně tak topí dřevem, které je cenově dostupnější (cca 10 000 Kč/sezóna). Díky tomu se majitelům za pár let investice vrátí. V roce 2021 se jejich náklady na plyn odhadem pohybovaly okolo 8 000 Kč za rok.

S přehříváním také nebude problém

Přehřívání naopak dokázali majitelé vymyslet kompletně bez technologií. Jedinou ochranou jsou přesahy střechy, které v určitou denní dobu zabrání prostupu tepla do interiéru. Navíc je v deštivých dnech dřevo víc schované.

P.S. Řešíte stavbu domu, možnosti větrání a vytápění? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy