TOP5: Zahraniční weby pro fanoušky kosmonautiky

Tech

TOP5: Zahraniční weby pro fanoušky kosmonautiky

Léto je v plném proudu, děti si užívají prázdnin a dospělí zase dovolených. Také náš portál ctí odlehčenost nejteplejšího období roku a už od léta 2015 Vám přinášíme každý červencový a srpnový pátek letní seriál TOP5. Ani letošní rok nebude v tomto směru výjimkou. V rámci desátých narozenin tohoto formátu se můžete těšit na odlehčené články na různá témata spojená s kosmonautikou. Prakticky ve všech případech platí, že jmenované projekty a jejich pořadí bývá silně individuální a vyjadřují osobní postoj autora. Je zcela běžné, že Vy, čtenáři, byste do výčtu jmenovali jiné projekty, nebo byste u těch nominovaných změnili pořadí. Pokud chcete, můžete nám o tom naspat komentář. Letošní ročník odstartujeme přehledem, který ocení především začátečníci v kosmonautice, kteří se v oboru teprve rozkoukávají a ocenili by kvalitní zdroje informací.

Na internetu jsou tuny a tuny webových stránek různé kvality. Na celosvětové síti najdete velice často informace, které si přímo odporují – kromě důvěryhodných zdrojů informací narazíte i na ty méně důvěryhodné – ať už jsou jejich mylné informace prezentovány záměrně či nezáměrně. A jelikož nám záleží na tom, aby veřejnost měla o kosmonautice co možná nejlepší informace, rozhodli jsme se Vám poskytnout přehled pěti zahraničních webů, které se vyplatí sledovat, pokud Vás zajímá kosmonautika. Sám tyto weby používám a proto Vám je mohu s klidným srdcem doporučit. Možná se ptáte, proč jde pouze o weby zahraniční a ne české. Na to je jednoduchá odpověď – angličtina je jednak v oboru kosmonautiky nezbytná, takže je potřeba ji pilovat a zároveň platí, že nejdůvěryhodnější informace bývají ve většině případů co nejblíže u zdroje. Druhý důvod však na první pohled porušíme, protože zde nenajdete informace o webových stránkách kosmických agentur, či forem, ale spíše anglické zpravodajské weby specializované na kosmonautiku, případně webové služby nezpravodajské povahy. Stejně tak platí, že se zaměříme pouze na webové portály, nikoliv na samostatné YouTube kanály, či profily na sociálních sítích. Pokud by o toto téma byl mezi čtenáři zájem, můžeme jej zpracovat do samostatného dílu. Připraveni? Tak jdeme na to!

Článek na webu europeanspaceflight.com/.
Článek na webu europeanspaceflight.com/.
Zdroj: https://europeanspaceflight.com/

5) Europeanspaceflight

Na internetu se často v různých diskusích pod články i na sociálních sítích setkáváme s názory, že v Evropě se na poli kosmonautiky nic neděje, že Starému kontinentu ujíždí vlak a kdesi cosi. Jenže realita není ani zdaleka tak hrozná a i v Evropě probíhá celá řada špičkových projektů – ať už za nimi stojí kosmická agentura ESA, nebo soukromé firmy, které tu také máme. Je proto potěšující, že existuje webový zpravodajský portál, který se specializuje právě na evropskou kosmonautiku. Na webu Europeanspaceflight.com najdete články o evropských misích a vývojových projektech, ale i přehledy evropských startů včetně suborbitálních, dále mapu Evropy, ve které můžete zoomovat a najdete v ní celou řadu firem a organizací, které společně vytvářejí evropský kosmický ekosystém.

Za pozornost stojí také přehledy věnované evropským raketám (včetně suborbitálních) a jejich pohonným systémům, byť některé informace mohou být staršího data – třeba to, že motory Vinci a Vulcain 2.1 pro Ariane 6 jsou ve fázi testování. Sekce Download obsahuje povedené infografiky zaměřené především na evropské rakety. Celkově tento britský web působí elegantním čistým dojmem a především tamní články mají dobrou kvalitu. Portál vznikl na přelomu září a října 2021 a od té doby nabral hned několik spolupracovníků, kteří se třeba věnují překladu obsahu infografik do různých jazyků – nizozemštiny, francouzštiny, němčiny, řečtiny, maďarštiny, polštiny, slovinštiny a španělštiny.

Výpis nejbližších startů na nextspaceflight.com.
Výpis nejbližších startů na nextspaceflight.com.
Zdroj: https://nextspaceflight.com/

4) Nextspaceflight

Na tomto webu nehledejte žádné články. Nextspaceflight není zpravodajský portál, ale spíše databáze nejbližších startů. Záměrně nepíšu orbitálních startů, protože semtam se do výpisu dostanou i lety suborbitální, ale nikoliv všechny – pouze ty, které přitahují větší pozornost veřejnosti. Kromě všech orbitálních letů zde najdete také informace o transatmosférických letech Starship, či o skocích New Shepardu. Možná namítnete, že podobných stránek je na internetu více – přehledy startů jsou třeba i na Wikipedii a nabízí je i náš web. V čem je tedy Nextspaceflight jiný? Osobně mi na něm vyhovuje jednoduchost a přesnost údajů. Hlavní stránka je tvořena tabulkou s nejbližšími starty a v každém políčku najdete fotografii dané rakety z nějakého minulého startu a informace, odkud a kdy se poletí. Po přepnutí z UPCOMING na PAST se dostanete na výpis už uskutečněných startů. Každý start si navíc můžete rozkliknout tlačítkem DETAILS a dostanete se na informace o raketě, statistikách startů a nákladu samotném. Užitečná je i služba, s pomocí které si můžete zjistit, zda daný start má (či nemá) zajištěný přímý přenos.

Pohled do horního menu Vám prozradí, že tento portál není zdaleka jen o startech. V položce Events najdete další zajímavé události – především přílety a odlety kosmických lodí k Mezinárodní kosmické stanici. položka Starship Vás pošle na stránku s přehledy jednotlivých prototypů raket SuperHeavy a lodí Starship, ale zjistíte tam také, jaké počasí mají momentálně na Starbase. Položka Rockets zase obsahuje databázi raket, ze které můžete vyčíst základní informace jako je počet startů, počet úspěšných startů, procentuální úspěšnost startů, provozovatele rakety a podobně. Po rozkliknutí detailů u každé rakety najdete výpis jejích variant, startovních ramp, které používá a nebo přehled jejích startů. V položce Reuse najdete informace o misích, při kterých byly opakovaně použity kosmické lodě, či pohonné stupně raket. V kategorii Locations pak najdete interaktivní mapu světa s vyznačenými kosmodromy – zeleně jsou aktivní, červeně pak ty dnes již nepoužívané.

Termíny přeletů vygenerované pro Jihlavu na webu heavens-above.com
Termíny přeletů vygenerované pro Jihlavu na webu heavens-above.com
Zdroj: https://heavens-above.com/

3) Heavens-above

Tenhle tip asi nejvíce oceníte právě v létě. Teplé noci, které lákají ke stanování v přírodě, grilování, či jen procházkám, jsou vítanou příležitostí k tomu, abyste zaklonili hlavu. Zatímco pro orientaci mezi souhvězdími existuje celá řada webů, či aplikací, nabídka zaměřená na umělé objekty pozorovatelné na noční obloze, je už výrazně užší. Mezi nimi exceluje německý portál heavens-above.com, který Vám nabízí tuny a tuny tabulek, map hvězdné oblohy s vyznačením viditelných přeletů družic. Vzhledem k určení tohoto portálu je základním předpokladem úspěchu zadání místa, odkud pozorujete. Pokud se obáváte případného zneužití, můžete zadat nějaké větší město v okolí (třeba okresní či krajské), rozdíly mezi prezentovanými údaji a realitou budou zanedbatelné.

Na tomto webu najdete třeba předpovědi viditelných přeletů nejjasnějších družic na každou noc, ale na hlavní stránce najdete i odkazy na nejčastěji sledované objekty, kam patří například Mezinárodní kosmická stanice. Každá družice, či honí stupeň rakety, jejichž přelety tento portál počítá, má svou vlastní stránku, které dominuje tabulka s termíny viditelných přeletů, ale najdete zde také informace o oběžné dráze daného objektu. Odsud se pak dostanete na bližší informace s vizualizací oběžné dráhy, případně na údaje o objektu jako takovém. Heavens-above toho ale nabízí mnohem více – ať už jde o interaktivní animaci dráhy Tesla Roadsteru vypuštěného při premiérovém startu Falconu Heavy, údaje o drahách sond, které opouštějí Sluneční soustavu, nebo údaje o změnách výšky Mezinárodní kosmické stanice, to vše (a mnoho dalšího) je zde k dispozici. Data z tohoto portálu můžete využívat i prostřednictvím jejich mobilní aplikace pro operační systém Android, takže je můžete mít stále při ruce.

Hlavní stránka portálu spaceflightnow.com/
Hlavní stránka portálu spaceflightnow.com/
Zdroj: https://spaceflightnow.com/

2) Spaceflightnow

Na závěr jsme si nechali zpravodajské portály, které svým čtenářům servírují pravidelně články na různá témata spojená s kosmonautikou. Portál Spaceflightnow (někdy se používá zkrácené označení SFN) funguje už od roku 1999 a věnuje se celosvětovému dění v kosmonautice. Pokud pomineme skrytou zónu pro platící podporovatele, najdeme na webu i přehled nejbližších orbitálních startů, případně si můžete vyfiltrovat články tak, abyste dostali pouze ty, ve kterých se píše o nějaké Vámi vybrané raketě. Články samotné nebývají krátké, ale ani zbytečně dlouhé. Specifikem tohoto portálu je, že velmi často jeho autoři ve svých článcích používají vlastní fotografie (především ze startů amerických raket).

Milovníky formátu slow-tv osloví sekce věnovaná nonstop vysílaným online přenosům z Mysu Canaveral. Portál SFN má i svůj YouTube kanál, na kterém najdete jak záznamy přímých přenosů (především ze startů raket), tak i klasicky nahraná videa informující o dalších událostech v kosmonautice.

Hlavní strana webu nasaspaceflight.com
Hlavní strana webu nasaspaceflight.com
Zdroj: https://www.nasaspaceflight.com/

1) NASASpaceflight

Podle mého názoru není o prvním místě tohoto pořadí ani sebemenších sporů. Zatímco u předešlých pozic jsem v průběhu psaní sáhnul k několika změnám pořadí, o prvním místě jsem měl jasno od samotného začátku. A samozřejmě počítám s tím, že NSF většina z Vás asi zná, takže pravděpodobnost překvapení je zde nízká. Osobně bych řekl, že NSF dělá v podstatě to samé, co jiné zpravodajské weby tohoto tematického zaměření – vydává články, dělá přímé přenosy i rekapitulační videa, ale v každé z těchto činností jde ještě o krok dále a nabízí něco navíc. Nabízí například rozhovory s vedoucími pracovníky různých menších kosmických firem, do svých videí si už nejednou pozvali astronauty. Portál byl založen v roce 2005 a za bezmála dvacet let se vypracoval v prakticky profesionální redakci, která poskytuje mimořádně kvalitní a podrobné informace.

Není tajemstvím, že portál NSF vyrostl především díky dění na základně Starbase (dříve Boca Chica), které od začátku pokrývá velmi podrobně. Nejprve začal využívat služeb místních obyvatel, kteří mohli k základně (téměř kdykoliv vyrazit) a pořídit pár fotek, občas i videí. O tyto materiály byl mezi čtenáři velký zájem, protože podobné informace nebyly k dispozici nikde jinde. Postupně tak rozšiřovali své služby tímto směrem a dnes již zájemcům mohou nabídnout celou škálu formátů – od fotek, přes komentované přenosy ze zkoušek, nekomentované sestřihy až po několikaminutové reportáže pokrývající nějaké téma. Tento portál disponuje také rozsáhlým diskusním fórem, které obsahuje i skrytou (placenou) část L2, ve které často bývají informace citlivějšího rázu od dobře informovaných lidí, které jsou oficiálně zveřejňovány až později.

A na závěr uveďme na pravou míru jedno časté nedorozumění. Občas nám čtenáři (třeba na sociálních sítích) napíší o nějaké novince (povětšinou týkající se Starship) a když je požádám o zdroj, uvedou, že to psala NASA. Další diskusí ve většině případů vyjde najevo, že mají na mysli právě portál NASASpaceflight. Ten svým fungováním a provozem není na americké civilní kosmické agentuře nijak závislý, ani s ní není jakkoliv spojen. Využívá pouze její název (se svolením), protože v prvních letech svého fungování měl sloužit k prezentování informací o letech amerických raketoplánů, ale postupně svůj záměr výrazně rozšířil. Vy už však budete ode dneška vědět, že NASA nerovná se NASASpaceflight. A pokud Vám jde o ušetření úhozů na klávesnici, stačí použít výše zmíněnou zkratku NSF a oproti NASA ušetříte ještě jeden úhoz.

První letošní díl seriálu TOP5 směřuje ke svému konci a je jasné, že do pěti pozic se nemohly vejít všechny kvalitní portály, které bychom Vám chtěli doporučit. Na závěr proto jen telegraficky stručně pár dalších, které byste neměli ignorovat. Mohu Vám doporučit i další weby, o jejichž zařazení do TOP5 jsem reálně uvažoval: space.com, spacenews.com, nebo russianspaceweb.com.

Za týden se můžete těšit na další díl ze seriálu TOP5, našeho tematicky nejpestřejšího seriálu, který pro Vás tentokrát připraví zase jiný kolega z naší redakce. Mějte se krásně a užívejte si léta!

Zdroje informací:
https://europeanspaceflight.com/
https://nextspaceflight.com/
https://heavens-above.com/
https://spaceflightnow.com/
https://www.nasaspaceflight.com/

Zdroje obrázků:
ChatGPT
Screenshoty z webů

✅ Více: ZDROJ ZDE