Topení příliš suchým dřevem se lidem prodražuje. Mnozí tuto zásadu ani neznají
Že není dobrý nápad topit vlhkým dřevem, si uvědomuje patrně každý. Málokoho však napadne, že také příliš suché dřevo může znamenat problém. Ne nadarmo se říká, že čeho je moc, toho je příliš. Proč není přeschlé dřevo ideální na topení, jakou vlhkost by palivové dřevo mělo ideálně mít a jak zjistíme, jestli už je dostatečně připraveno na topení?
Je to levné, ale…
Topení dřevem patří k nejstarším a také nejvýhodnějším způsobům vytápění. Aby však bylo opravdu efektivní a cenově se vyplatilo, je třeba dát si na pozor na některé věci, tedy spíše chyby, které se mohou v konečném důsledku značně prodražit. V první řadě je třeba dbát na to, aby palivové dřevo bylo kvalitní, a především dobře připravené, tedy správně vyschlé. Nejoblíbenější kotle na dřevo, které jsou účinné a povolené, si můžete prohlédnout zde.
Nevyhazujte peníze komínem
Patrně nikoho nepřekvapí, že topit vlhkým dřevem není zrovna dobrý nápad, a to hned z několika důvodů. Vlhké dřevo má oproti suchému podstatně menší výhřevnost, klidně i o polovinu. Z vlhkého dřeva se po přihození do kamen nejprve začne odpařovat voda, čímž je vyplýtváno nemalé množství tepelné energie. Velká část energie palivového dřeva je tedy odnesena bez jakéhokoliv užitku komínem. Topidlo nebude kvůli vlhkému dřevu moci poskytnout svůj topný výkon a hoření tak bude pomalé. Topení vlhkým dřevem povede k zanášení spalinové cesty a kamen a ke zvýšené tvorbě dehtu. Zařízení se tak bude pomalu ničit, a navíc bude mít malou účinnost. Aby k výše uvedenému nedocházelo, musí mít dřevo vlhkost maximálně 20 %. Na ceny krbů, které si umí poradit i s trochu vlhčím dřevem, se můžete podívat tady.
Nezapomeňte na základní zásady
Aby dřevo správně vyschlo, je třeba ho uložit v dobře větraném dřevníku. Jedině tak bude moct vlhkost odejít. Proto je žádoucí, aby měl dřevník střechu, která bude dřevo chránit, ale aby neměl boční stěny. Spodní vrstvu dřeva nepokládejte přímo na zem, dejte pod ni například palety nebo cihly. Dřevo položené přímo na zemi by totiž mohlo začít hnít a chytat plíseň. Mnoho lidí překrývá uložené dřevo plachtou s vidinou toho, že ho ochrání před nepříznivým počasím. Není to však dobrý nápad, jelikož vlhkost pak nemůže odejít pryč.
Ideálně by vlhkost dřeva měla dosahovat 15–20 %. Délka sušení dřeva závisí na okolnostech, počítejte však, že potrvá 1–2 roky, než se vlhkost dostane na požadovanou hodnotu. Delší sušení už vám patrně nepřinese žádný další pozitivní účinek. Bavíme se však o ideálních okolnostech, pokud by se dřevo sušilo ve vlhkém a stinném prostředí, dosažení vlhkosti 20 % bude trvat pravděpodobně o něco déle.
Žádný extrém není dobrý
Že je nevhodné topit vlhkým dřevem, by pravděpodobně napadlo i malé dítě. Překvapivé však může být pro řadu lidí zjištění, že ani topení příliš suchým dřevem není ideální. Za přesušené dřevo můžeme považovat takové, které má vlhkost menší než 15 %. U paliva s takovou mírou vlhkosti mohou začít převažovat negativní vlastnosti. Přesušené dřevo totiž hoří příliš rychle, na což kamna nejsou dimenzována, a klesá tak jejich efektivita. Opět zde zbytečně zaplatíte o něco víc, než kdyby dřevo mělo ideální vlhkost.
Pokud byste přece jen měli přesušené dřevo, neznamená to, že ho máte pokropit vodou nebo se ho zbavit. Při pálení takového dřeva je potřeba omezit přívod vzduchu, aby se zpomalilo hoření. Pravdou zůstává, že u některých kamen se možná už dostaneme na doraz, protože s takto suchým dřevem nepočítají. Některé moderní kotle si však často umí poradit i s příliš suchým dřevem. Na ceny těchto kotlů se můžete podívat například zde. Pokud hledáte spíše elegantnější variantu, podívejte se na krbová kamna, které snesou i dřevo, které nemá úplně ideální vlhkost.
Samozřejmě platí, že příliš suché dřevo je stále lepší variantou než příliš vlhké, kupodivu ale také není tím nejlepším, co můžete svým kamnům dopřát. Tím, že dřevo rychle shoří, se samozřejmě nic závažného nestane, nicméně počítejte s tím, že efektivita topení bude nižší.
Tak už můžu?
To, zda je dřevo již suché, můžete zjistit pomocí přístroje. Existuje však také velmi jednoduchý test, který můžete udělat okamžitě a nic k němu nepotřebujete. Tedy kromě igelitového pytlíku. Do něj vložíte jedno poleno dřeva a necháte ho přes noc při pokojové teplotě. Pokud bude druhý den igelitový pytlík orosený, dřevo je pravděpodobně ještě příliš vlhké. Pokud k orosení nedojde, můžete dřevem topit.
Na fotonávod se můžete podívat v galerii.
P.S. Zajímáte se o moderní způsoby vytápění a výrobu energie svépomocí? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
Photocredit: Jiří R. (se souhlasem)
ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy