U Zábřeha vznikly nové terénní trasy. Potěší zkušené bikery i začátečníky

Aktuálně

U Zábřeha vznikly nové terénní trasy. Potěší zkušené bikery i začátečníky

Kopec Hejnice zná každý, kdo jel vlakem z Olomouce do Prahy. Vede jím hned první železniční tunel za Zábřehem. Nad hlavami cestujících se nyní mohou prohánět cyklisté na horských kolech.

„Existuje tu skupina kluků, kteří rádi jezdí na kolech. V okolí Zábřeha byla spousta ilegálních trailů, které vznikaly načerno v cizích lesích. Může být problém, když se na nich stane úraz, ale hlavně takové stavby ale nevrhají na bikery dobré světlo. Začali jsme se bavit o tom, že by bylo dobré někde postavit traily oficiálně. Začal jsem obhlížet lokality a řekl jsem si, že tady by to šlo,“ řekl iniciátor a jeden ze stavitelů trailů na Hejnici Patrik Odstrčil.

Traily začal budovat s kolegou na podzim 2023. Práce jim zabraly v součtu půl roku. „Asi měsíc jsme měli na výpomoc další dva kluky, ale budovali jsme to víceméně ve dvou lidech,“ poznamenal Patrik Odstrčil.

close Otevření trailů na Hejnici v sobotu 10. května. info Zdroj: Město Zábřeh, se souhlasem zoom_in Otevření trailů na Hejnici v sobotu 10. května.

Na jižním a západním úbočí kopce vznikla dvojice trailů pro sjezd a jeden stoupací. Dohromady jde zhruba o tři a půl kilometru tras.

„Modrý trail je lehčí a kratší. Červený je delší a dá se kombinovat. Je možné ho sjet jen do půlky a vrátit se, nebo se dá sjet úplně celý až dolů,“ představil Patrik Odstrčil. V budoucnu by mohly přibýt další traily, ať na Hejnici nebo v jiných lokalitách v okolí.

Láska ke sportu, respekt k přírodě

Trasy vznikly na pozemcích města výhradně úpravou stávajícího terénu. „Vznikly s respektem k přírodě, jejich povrch tvoří pouze přírodní materiály. Cílem bylo vytvořit stezky přístupné nejen zkušeným jezdcům, ale i rodinám a začátečníkům. Na podobě projektu se od začátku podíleli samotní bikeři. Ti navrhli trasování, vybrali vhodnou lokalitu a byli přizváni ke všem jednáním,“ uvedl starosta Zábřeha František John.

Celkové náklady na stavbu dosáhly 1,6 milionu korun. Kromě stavebních prací zahrnovaly i informační značení a výchozí tabule. Na výstavbu přispěl půl milionem korun Olomoucký kraj.

Bikeři nyní chtějí založit spolek, který by se staral o údržbu trailů, organizoval akce či závody. „Snad by do budoucna i mohl vzniknout i kroužek pro děti nebo obecně pro lidi, kteří se budou chtít zdokonalit v jízdě na horských kolech,“ uzavřel Patrik Odstrčil.

Singletracky začaly v regionu vznikat před více než patnácti lety. První byly Rychlebské stezky v okolí Černé Vody. Legendární síť singletrackových tras dnes čítá desítky kilometrů. V současnosti jsou traily součástí prakticky všech lyžařských areálů, které mají letní provoz. Tvoří zásadní část jejich letních aktivit.

ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy