V Bruselu začala přehlídka designu, vystavuje i práce předních českých autorů

Kultura

V Bruselu začala přehlídka designu, vystavuje i práce předních českých autorů

Brusel – Vázy, lampy i různé další svítící objekty, které vytvořili přední čeští designéři, jsou pro veřejnost ode dneška k vidění v belgické metropoli v rámci přehlídky Brussels Design September. Putovní výstava Designblok Cosmos se po Praze, Miláně a Liberci představuje právě v srdci Evropské unie. Česká republika je jako jediná země letos na přehlídce designu v Bruselu zastoupena dokonce dvakrát, v Pražském domě je totiž zároveň k vidění výstava nazvaná Velká věc, která představuje nejnovější projekty studentů a absolventů Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze.

Fotogalerie

Brussels Design September se v Bruselu koná do 30. září a na mnoha místech, v muzeích, galeriích, pasážích i v obchodech představuje díla přes 300 belgických designérů. Letos jde již o 18. ročník přehlídky, kterou si oblíbili nejen Belgičané, ale i cizinci.

Česká pojízdná galerie se nachází v nově vzniklém moderním areálu Tour & Taxis v oblasti bývalého nákladového nádraží v přístavní čtvrti. Uvnitř stříbrné metalické kapsle se návštěvníci díky světlům a zrcadlům ocitnou v nekonečném světě vesmíru a mohou si prohlédnout deset originálních skleněných děl z dílny deseti předních českých designérů. K vidění jsou díla Jakuba Berdycha, Lucie Koldové, Václava Mlynáře, Lukáše Nováka, Jiřího Pelcla, Jana Plecháče, Ronyho Plesla, Tadeáše Podrackého, Maxima Velčovského a studia Dechem.

“Český design zažívá v posledních letech opět nebývalý rozkvět. Naši tvůrci sklízí úspěchy na prestižních světových přehlídkách, zatímco na domácích školách předávají své zkušenosti špičkoví designéři. Nastal ideální čas představit český design západní Evropě a ukázat, že jsme se z role následovníků proměnili v inovativního a silného partnera,” uvedla ředitelka českého centra v Bruselu Kristýna Halounová. “V Belgii pozorujeme rostoucí zájem o středoevropský region. Stále více belgických kurátorů, kulturních manažerů a zástupců institucí navštěvuje Českou republiku prostřednictvím Českých center, aby se seznámili s naší dynamickou designovou scénou,” dodala.

Každý z autorů zvolil jiný svérázný přístup, což se odráží na jednotlivých dílech. Cílem výstavy je rovněž představit návštěvníkům umění a know-how českých sklářů i rozdílné technologie a nejnovější výrobní postupy českých továren a manufaktur.

“Vytvořili jsme svítící kompozici z uranových trubek. Sklo je foukané do kovové formy a vytváří hezkou strukturu, která se nám líbí, a přijde mi, že i dobře pracuje se světlem a zajímavě ho láme,” řekl ČTK designér Jakub Janďourek ze studia Dechem. “Byla to pro mě i technická výzva, aby se to rozsvítilo, ale zároveň nikde nebyl vidět zdroj světla. Několikrát jsme to celé překopali, protože to nefungovalo,” dodal.

Autorem dalšího z vystavovaných objektů s názvem 4 All Space Dix je Jakub Berdych Karpelis. Jeho dílo znázorňuje raketu obloženou deseti koulemi, zároveň si ale v objektu každý může najít ještě i další význam, uvedl designér. “Název je parafrází na heslo tří mušketýrů, zároveň se v něm skrývá i odkaz na raketu Space X,” přiblížil autor instalaci s tím, že se chtěl svým dílem vyjádřit k působení “podivných nových hrdinů”, jako je Elon Musk.

Výstava byla poprvé k vidění v říjnu 2023 u příležitosti 25. Designbloku v Královské zahradě Pražského hradu, kde za dva týdny přilákala desetitisíce návštěvníků. Na největší světové přehlídce designu Milano Design Week letos v dubnu si pak Designblok Cosmos odbyl první zahraniční premiéru. Třetí zastávkou putovní přehlídky byl pak letos v létě Liberec, kde se vystavená díla vrátila zpět do regionu, kde jim sklářští mistři dali život.

Reklama

ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy