V oválných kamnech topí jen „na oko“. Hlavním zdrojem je el. podlahové topení – manželé prozradili roční náklady
Kombinace krbových kamen a podlahového vytápění je v České republice velmi populární. Mnoho domácností, které o ní přemýšlí, však nemá přehled o reálných nákladech. Spousta lidí vytápí především v krbových kamnech, neboť topení dřevem patří stále mezi levnější způsoby vytápění. Jak je tomu však s náklady na vytápění elektrickým podlahovým topením v případě rodinného bungalovu 4+kk s užitnou plochou necelých 100 m2? Právě o to se s námi podělila sympatická dvojice v článku.
Jeden pohled do kamen rozhodl
A při jaké příležitosti jste se rozhodli pro nový dům vy? Dnešní příběh sympatické dvojice začal na dovolené v Domažlicích, když jeli navštívit část rodiny pana majitele budoucí dřevostavby. Jeho bratranec a strýc si totiž postavili nové domy. Po celodenním vyprávění o průběhu výstavby byla manželská dvojice z jejich štěstí nadšená. Před odjezdem stáli u krbových kamen a paní majitelka budoucí dřevostavby zmínila, že by si taky přála takový dům. A protože jí manžel téměř vždy splnil přání, neudělal výjimku ani v tomto případě.
Téměř všechny děti vyletěly z hnízda. Až na jednoho malého ptáčka
Manželská dvojice má velikou rodinu. Každý z nich má dvě děti z předchozího manželství, přičemž společně mají ještě 11letou dceru. Jejich starší děti už s nimi nebydlí, a proto se rozhodli v případě výstavby nového domu pro menší bungalov s dispozicí 4+kk a s užitnou plochou 95 metrů čtverečních. Uvažovali nad tím, zda si postaví dům podle vlastního návrhu anebo vsadí na jistotu v podobně typového domu. Nakonec udělali kompromis a volba padla na typový dům s individuálními úpravami. Prohlédněte si jej ve fotogalerii níže.
K pozemku je přitáhla náhoda
Najít vhodný stavební pozemek je velmi těžká záležitost. Alespoň tedy ve většině případů (viz související článek níže). Nicméně sympatický manželský pár to měl přesně naopak. Jednoho dne potkali náhodou svoji sousedku, která byla shodou okolností místostarostkou vedlejší malé obce. Řekli jí, že by si rádi v blízké době postavili domeček, a ona jim sdělila, že se u nich zrovna rozdělují parcely na stavební pozemky a dělají se inženýrské sítě. Tomu říkáme dokonalá souhra náhod. V této menší obci už měli vystavené pořadníky na 25 pozemků, které se měly prodávat až za rok. Manželé se do pořadníku zapsali a celý rok vymýšleli, jak budou postupovat.
Chybělo málo a „bezchybný“ pozemek koupili. Na skrytou nástrahu manžele upozornil až kolemjdoucí
Návrh dispozice domu „neseděl“ na pozemek
Jak bylo již řečeno výše, manželé si nakonec vybrali typový dům. Bohužel však jeho návrh nesouzněl se světovými stranami na pozemku. Manželé tak museli provést pár úprav, např. vyměnili dětské pokoje za koupelnu a stejně tak i obývák za ložnici.
Dřevostavbu si postavili bez starostí
Nejjednodušší variantou bylo, aby manželské dvojici zajistila všechno ohledně výstavby domu stavební firma. Rozhodli se tedy, že budou investovat do domu na klíč. Firma jim tak zajistila nejen celou stavbu, ale i podlahy, okna, dveře, kliky, dokonce i sanitu. Kuchyni si však nechali udělat sami od truhláře.
Dům je navržený tak, že se dovnitř vchází ze strany od ulice, kde je kryté garážové stání pro dvě auta. Ze zádveří se dále pokračuje do technické místnosti s toaletou a do chodby s úložnými prostory. Vlevo jsou dva symetrické dětské pokoje, vpravo je koupelna s vanou, sprchovým koutem a WC, do které vedou posuvné dveře. Rovně vede vstup do hlavní obytné místnosti (42 m2), která v sobě spojuje kuchyni, obývák a velkou jídelnu. Je zde také výstup ven na terasu a zahradu a vstup do ložnice, která je schovaná na samém konci domu.
Stačí nastavit teplotu a vyčkávat
Velkou část plánování domu majitelé věnovali také volbě systému vytápění. Rozhodovali se podle doporučení, vlastního uvážení a samozřejmě na základě ceny. V celém domě tak mají podlahové topení formou elektrických topných kabelů. V každém pokoji jsou termostaty, které hlídají vnitřní teplotu. Takové termostaty si majitelé mohou nastavit např. na 23 °C a ve chvíli, kdy by teplota v místnosti klesla pod tuto hodnotu, podlahové topení sepne a začne hřát. Tento komfort majitelé samozřejmě velmi často využívají, především pak na dálku pomocí mobilní aplikace. V kombinaci s „podlahovkou“ si majitelé pořídili i krbová kamna.
Nízkoenergetický a zároveň nízkonákladový dům
Oválná krbová kamna si majitelé domu velmi vychvalují. Topí v nich především po večerech, kdy si chtějí vykouzlit příjemnou atmosféru. Jejich aktuální cenu si můžete porovnat u vícero dodavatelů např. zde. Oba se shodli na tom, že je pro ně komfortnější topit si v domě elektrickým podlahovým vytápěním. Minulou zimu měli nastavené měsíční zálohy na 3 000 Kč. I přesto jim však vraceli poměrně vysoké přeplatky. A protože byla v roce 2023 nastavená cena za 1 MWh výš, očekávají, že se jim letos vrátí na přeplatcích více. Jejich výhodou je, že je jejich dům navržený jako nízkoenergetický a jak sami doplňují na závěr i nízkonákladový.
P.S. Zajímáte se o moderní způsoby vytápění a výrobu energie svépomocí? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy