Vánoce v ČR pod lupou: Jaké je nejoblíbenější cukroví, kdo jí kapra, kdo řízek

Aktuálně

Vánoce v ČR pod lupou: Jaké je nejoblíbenější cukroví, kdo jí kapra, kdo řízek

Štědrovečerní kapr patří již k tradičním symbolům Vánoc a stále je mezi Čechy tím nejoblíbenějším pokrmem. Slavnostní večeři si bez něj nedokáže představit asi jednačtyřicet procent lidí. Na paty mu však šlape řízek, který povečeří více než třetina lidí. Vychází to z průzkumu mezi tisícovkou Čechů, který pro Deník zpracovala agentura MNForce.

Tradici kapra drží zejména šedesátníci a starší, a lidé na Vysočině, v jižních Čechách a na jižní Moravě. Naopak v Libereckém, Karlovarském a Královéhradeckém kraji si více než polovina lidí dá na Štědrý večer řízek. Ten preferují i mladí. Poměrně častou volbou je i jiný druh ryby nebo mořského plodu, který servíruje asi třináct procent Čechů.

Ke smažené rybě či řízku nesmí chybět ani bramborový salát. „Pro přibližně polovinu Čechů je nemyslitelná představa mít v bramborovém salátu maso, i když asi čtvrtina mužů uvádí, že je jim to jedno a sní salát ať s uzeninou, nebo bez ní. Jen dvě procenta lidí bramborový salát nejí,“ popsal zástupce MNForce Kamil Švéda.

Zatímco ve většině krajů v Čechách si na uzenině v bramborovém salátu lidé pochutnají, na Moravě, ve Slezsku, v Praze a v Jihočeském kraji do salátu maso nepatří. Na Plzeňsku jsou pak lidé nerozhodní.

Opomenout nemůžeme ani pitný režim. Nejvíce Čechů sahá po nealkoholických nápojích, necelá pětina u slavnostní večeře popíjí pivo a o trochu méně lidí si pak nalije víno nebo bublinky.


Nahrává se anketa …

Cukroví především domácí

Také pečení a následná konzumace vánočního cukroví patří neodmyslitelně k české vánoční tradici. Podle průzkumu vlastní cukroví každé Vánoce peče asi polovina Čechů. Více pečou lidé žijící na vesnicích a ve městech do pěti tisíc obyvatel, naopak ve velkoměstech nad sto tisíc peče lidí nejméně. Téměř sedmnáct procent z nich si však cukroví koupí. Celkově po kupovaném cukroví sáhne asi jeden z deseti Čechů.

Za cukroví se však lidem příliš platit nechce. Téměř polovina by za kilogram míchaného cukroví nezaplatila více než pětistovku. „Pouze šest procent kupujících je ochotno zaplatit za kilo cukroví 900 korun a více, letos přitom nejsou výjimkou ani ceny okolo 1 500 korun za kilogram,“ okomentoval Švéda.

Poptávka po cukroví je podle ředitele Svazu pekařů a cukrářů Bohumila Hlavatého i přes rostoucí ceny podobná jako v předchozích letech. „Vánoce jsou specifický svátek a lidé na něm nešetří,“ uvedl Hlavatý.

A jaké cukroví mají vlastně Češi rádi? Mezi nejoblíbenější druhy patří již tradičně linecké, které mezi své nejoblíbenější zařadilo šedesát procent odpovídajících. Na pomyslném druhém místě skončily a jen o pár hlasů méně získaly vanilkové rohlíčky, a na tácu s vánočními dobrotami pak nesmí chybět ani vosí hnízda známá také jako včelí úly nebo úlky. Právě pod názvem vosí hnízdo je toto nepečené cukroví nejznámější, s včelím úlem se lidé setkají spíše v Jihomoravském, Moravskoslezském a Zlínském kraji.

Podobné oblíbence mají i čtenáři Deníku. V loňské online anketě, které se zúčastnily téměř tři tisíce čtenářů z více než pětatřiceti okresů, se nejoblíbenějším cukrovím staly vanilkové rohlíčky. Mnoho lidí hlasovalo také pro linecké, vosí hnízda nebo pracny.


Nahrává se anketa …

Šetření na cukroví i pohoštění

Vysoké ceny, inflace i tendence šetřit se podle průzkumu společnosti Generali Investments promítnou nejen do celkových útrat v období Vánoc, ale také do výdajů na vánoční a silvestrovské pohoštění. Celkové náklady na jídlo a pití o svátcích chtějí snížit tři z pěti Čechů.

Nejčastěji budou podle tohoto průzkumu šetřit na pečení a kupování cukroví. Méně chce za cukroví letos zaplatit osmatřicet procent odpovídajících. V loňském i předloňském roce však na vánočním cukroví šetřili lidé více.

„Přípravy na svátky českým domácnostem neusnadní ani vývoj cen v potravinářském průmyslu. Lze totiž očekávat, že se v letošních závěrečných měsících zrychlí meziroční růst cen potravin pro konečné spotřebitele. Cenový růst je již od počátku podzimu patrný u vybraných potravin, jež jsou s přípravou oslav Vánoc a Nového roku tradičně spojeny,“ popsal trendy Radomír Jáč, hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE.

Omezit se Češi plánují taky při nákupu alkoholu na svátky. Na tom chtějí ušetřit tři z deseti Čechů. Méně za silvestrovské oslavy pak plánuje zaplatit 28 procent Čechů. V loňském roce to byla asi třetina.

ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy