Velké změny v Zoo Jihlava. Nové výběhy pro kočky, tygry i hrošíky jsou na cestě

Aktuálně

Velké změny v Zoo Jihlava. Nové výběhy pro kočky, tygry i hrošíky jsou na cestě

Samice hrošíka liberijského v jihlavské zoologické zahradě. | Video: Marek Špejtek

Zoo Jihlava plánuje rozsáhlé investice do modernizace a rozšíření svých expozic. Nový venkovní výběh pro kočky pouštní a karakaly, stejně jako úpravy pro levharty a hrošíky liberijské, slibují zlepšení podmínek nejen pro zvířata, ale i pro návštěvníky zoologické zahrady. 

Nový venkovní výběh pro kočky pouštní a karakaly bude v prostoru mezi žirafami a mangapeji, kde je nyní nevyužité místo. „To je dobře zvolený prostor, jen nevím, jestli se nám kočka pouštní někdy ukáže. Obvykle celé dny spí někde v noře a ven vyleze v noci. Budu na ní číhat,“ usmála se Pavlína Hájková, častá návštěvnice jihlavské zoo.

V zoo nyní končí projektování a ještě letos má stavba začít. Zoologická zahrada má slíbenou čtyřmilionovou podporu z hejtmanství, zhruba stejnou částku bude muset dát ze svého.

Výhledově by se mohli do přírody přesunout i tygři, těm by mohlo vyhovovat žít v lese poblíž výběhu žiraf a hyen. Uvažuje se, že by se mohla zoo rozšířit, nyní se ale teprve pracuje na studii. Tato investice může vyjít až na sto milionů, s čímž by muselo finančně pomoci město nebo kraj.

Pavilon šelem by potom obsadili levharti. S tím souvisí opatření ve venkovním výběhu v podobě ocelové sítě, ke kterému dojde ještě letos a zvětší prostor šelem do výšky.

„Levhart je daleko lepší ve šplhu a umí lépe skákat. Ale ocení to i tygr sumaterský,“ popsal úpravu ředitel zoo Jan Vašák. Pokud v budoucnosti pavilon šelem otevřený v roce 1992 obsadí levharti, budou následovat další úpravy.

V následujících letech by se také měl proměnit objekt, kde bydlí hrošíci liberijští. „Pracujeme na studii. Jestli to půjde dobře, za dva roky začne stavba,“ informovala Simona Kubičková ze Zoo Jihlava.

V tomto případě půjde o nový výběh i s bydlením na místě, kde hrošíci žijí i dnes. Mimo jiné budou lépe vidět, ale hlavně budou mít lepší podmínky. „Stávající budova je jedna z nejstarších expozic v zoo, chceme ji zmodernizovat. Teď se nám narodilo malé hrošátko, jedná se o ohrožený druh, chceme hrošíky odchovávat,“ vysvětlila Kubičková.

Deník zajímala také budoucnost vody vedle obchodu se suvenýry, kde byly do začátku roku 2023 tuleni. Zatím tam plavou ryby, jeden čas byla na hladině labuť ze záchranné stanice. Ta nyní žijí v páru na velkém rybníku, ryby ve vodě mají zůstat. Zoo tam chce přidat edukativní panel ve stylu delty Dunaje.

Končí také opravy pavilonu Hacienda Escondido, kam zatékalo. Bude otevřená terasa, kde najdou nové útočiště drápkaté opičky. V zoo dále plánují upravit voliéry dravců, zimoviště pro pelikány, expozici malých koček a novou síť musí dostat giboni.

V zázemí zoologické zahrady je pak potřeba rozšířit skladovací a manipulační prostory. Výměny se dočkají i letité chladicí boxy na zeleninu a ovoce. Výhledově by se pak mohly kanceláře přesunout do areálu Modety, kde nyní magistrát upravuje sociální zázemí a připraví sály tak, aby tam už letos mohly fungovat dětské letní tábory i další vzdělávací programy.

Tento článek jste si mohli přečíst díky vašemu předplatnému.

ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy