Veterináři radí, jak pečovat o stárnoucího domácího mazlíčka
Stejně jako lidé i domácí zvířata procházejí s přibývajícím věkem různými fázemi zdravotního stavu. Díky informovanosti o problémech souvisejících s věkem je snazší zajistit, aby si vaši mazlíčci udrželi skvělou kvalitu života po celou dobu jejich zlatých let.
Veterinářka dr. Julie Huntová, konzultantka společnosti Embrace Pet Insurance, sdělila deníku Epoch Times: „Klíčem k dlouhému a zdravému životu zvířete je plánovat lékařské prohlídky jednou až dvakrát ročně po celý život zvířete a neprodleně vyhledat veterinárního lékaře, kdykoli se objeví náznaky nemoci.“
Zde přinášíme 10 způsobů, jak se o svého zvířecího kamaráda dobře postarat.
1. Mějte ho na paměti
Dávejte na svého mazlíčka pozor a zachyťte včasné varovné příznaky. „Jedním z nejčastěji přehlížených příznaků nemoci u starších zvířat je změna chuti k jídlu, která vede ke ztrátě hmotnosti, takže by se neměla ignorovat,“ řekla dr. Huntová. Mezi další příznaky patří „zvracení, průjem, dýchací potíže, artritida nebo potíže s pohybem a jakékoli známky bolesti“.
V případě pochybností přiveďte zvíře na vyšetření k veterinárnímu lékaři, který stanoví diagnózu. Dr. Brett Levitzke je zakladatelem Veterinary Emergency and Referral Group, první nepřetržitě fungující pohotovostní a specializované nemocnice pro zvířata v Brooklynu ve státě New York. „Jako celoživotní pohotovostní lékař nemohu dostatečně zdůraznit pozitivní dopad včasného odhalení onemocnění, jako jsou srdeční choroby a onemocnění ledvin, na úspěšnost léčby a tím i na možnost zajistit domácím zvířatům dlouhý a plnohodnotný život,“ uvedl pro Epoch Times.
2. Připravte se na mimořádné situace
Jak váš domácí mazlíček stárne, je nutné se připravit na případné zdravotní potíže, které by mohly nastat. Podle doktora Levitzkeho „komplexní lékárnička pro domácí mazlíčky umožňuje majitelům řešit drobná zranění a naléhavé případy, a případně tak předejít cestě na pohotovost“.
Dr. Levitzke navrhuje, aby obsahovala tyto zdravotní pomůcky, z nichž většinu již pravděpodobně máte doma:
- absorpční gázové polštářky na čištění ran
- lepicí páska k upevnění obvazů
- pinzeta k odstranění třísek nebo klíšťat
- fyziologický oční roztok
- ledové obklady ke zmírnění otoků a modřin
- digitální teploměr
- volně prodejná antibiotická mast
3. Věnujte pozornost příznakům ztráty sluchu
S přibývajícím věkem se u jinak zdravých domácích zvířat může začít projevovat určitý stupeň ztráty sluchu. Mezi příznaky ztráty sluchu patří nereagování na hlas majitele nebo jiné zvuky, jako je zvonění u dveří nebo doručování pošty.
Některá plemena psů a koček vykazují to, čemu se zdvořile říká selektivní sluch, nebo ještě lépe, prostě ignorují svého člověka. Existují však způsoby, jak zjistit, zda mají skutečnou ztrátu sluchu. Zkuste otevřít plátek samostatně baleného sýra nebo zmáčknout oblíbenou pískací hračku. Pokud nereagují na zvuk něčeho, co mají rádi, možná budou potřebovat vyšetření sluchu.
4. Otestujte jejich zrak
Dr. Huntová doporučuje, abyste prověřili jejich zrak: „Zamávejte před nimi kouskem popcornu a sledujte, zda ho zvíře sleduje očima. Pokud máte podezření na zhoršení sluchu nebo zraku, řešte to s veterinářem vašeho zvířete. V některých případech lze příčinu léčit, v jiných případech se jedná o zhoršení související s věkem, které nemá účinnou léčbu.“
Jak již bylo řečeno, domácí zvířata vykazují úžasnou odolnost vůči problémům se zrakem nebo sluchem, které by člověku způsobily velké potíže. Jednoduše se přizpůsobí a jdou s grácií vpřed, přičemž se spoléhají na své silné smysly – sluch a čich.
5. Správná dieta
Správná strava je pro domácí zvířata stejně důležitá jako pro jejich páníčky. Existují diety určené speciálně pro starší domácí zvířata, které obsahují méně kalorií – protože starší zvířata mohou být méně aktivní – a které mohou obsahovat doplňky stravy, jako je glukosamin, chondroitin nebo omega mastné kyseliny. Požádejte svého veterinárního lékaře o návrhy.
Majitelé zvířat by se také měli poradit s veterinárním lékařem, aby zjistili, zda psovi může prospět dieta se suchým krmivem, vlhkým krmivem nebo obojím. To může zahrnovat i „syrové krmivo pro psy“, které označuje jakýkoli typ krmiva, které obsahuje tepelně neupravené složky, jako jsou kosti, orgány, maso, ovoce a zelenina. Syrová strava má poskytovat stravu s vysokým obsahem bílkovin, podobnou té, kterou jedli předkové psů před domestikací.
Dr. Levitzke doporučuje starším psům zařazovat doplňky stravy, zejména ty, které jsou vhodné pro zdraví kloubů. „Vyvážená strava plná čerstvých a kvalitních surovin může mít obrovský vliv na zdraví a dlouhověkost zvířete,“ řekl. Čím dříve bude jejich strava přizpůsobena jejich zdravotnímu stavu, tím prospěšnější pro ně bude.
S přibývajícím věkem je přirozené, že psi přibývají na váze a jsou méně aktivní. Chcete-li je udržet zdravé, přejděte na méně kalorickou stravu. (Inti St Clair / Getty Images)
6. Nenechte je přibrat na váze
Přísloví „nadváha majitele je znamením, že váš pes potřebuje více procházek“ obsahuje více než jen zrnko pravdy. „Pohyb je nezbytný pro všechny kočky a psy, přičemž někteří psi ho potřebují poměrně hodně, aby si zachovali zdraví,“ říká doktorka Huntová. „Výzkumy ukázaly, že domácí zvířata, která jsou krmena omezeným množstvím potravy a která cvičí, aby si udržela zdravou váhu, mají delší životnost než zvířata, která jsou krmena více a mohou mít nadváhu. Pokud má váš domácí mazlíček nadváhu, může mu dieta se sníženým obsahem kalorií a snížení hmotnosti prodloužit zdravý život.“
Doktorka Joanna Woodnuttová řekla deníku Epoch Times, že nadváha zvyšuje pravděpodobnost vzniku artritidy. Doktorka Woodnuttová, která působí jako veterinární lékařka ve společnosti Petlearnia, která poskytuje online kurzy o zdraví domácích mazlíčků pro jejich majitele, navrhuje pravidelné návštěvy veterináře a kontrolu hmotnosti zvířete. „V mnoha ordinacích je možné zvíře zvážit a objednat se na bezplatnou schůzku s veterinárním technikem, aby s vámi probral jeho Body Condition Score a posoudil množství tuku, které zvíře nese.“
7. Udržujte je aktivní
V závislosti na plemeni psa doporučuje Americký kynologický klub 30 minut až dvě hodiny pohybu denně. Plemena, jako jsou chrti a sibiřští huskyové, byla vyšlechtěna k běhání, takže je důležité naplánovat jim každodenní běhání nebo intenzivní procházky, stejně jako čas strávený honěním míčků nebo frisbee.
Psi všech plemen a velikostí potřebují pohyb, zejména pokud žijí v malém bytě. Pokud nemají dostatek pohybu, mohou trpět nadváhou či depresemi. Ne všechen pohyb však musí být venku; ideální je vzrušující hra s tenisovým míčkem v místnosti, která je skvělým prostředkem pro sblížení zvířete i majitele.
ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy