Větrná energie rozdmýchává vášně. Na Vysočině se bojuje o každý větrník
Stavbu větrníků zamítla například Nížkov na Žďársku. „Pro se vyjádřilo 45 občanů, proti bylo 127 občanů,“ informoval obyvatele o výsledku starosta obce Bohuslav Musil. Elektrárny měly stát na katastrech obcí Nížkov, Špinov a Buková u Nížkova.
Opačný výsledek zaznamenali v Sazomíně na Žďársku. V referendu dalo souhlas s výstavbou tří větrných elektráren na katastru obce 86 lidí, proti bylo 71 obyvatel z celkových 194. Postaví je soukromý investor.
Pro elektrárny hlasovali většinově lidé v anketách na Jihlavsku třeba ve Stonařově, ve Smrčné a v Bítovčicích.
I v Oudoleni na Havlíčkobrodsku už o elektrárnách od ČEZ v anketě hlasovali. „Větrné elektrárny nechceme,“ vzkázali obyvatelé. Ankety se zúčastnilo 222 lidí. Z toho 142 řeklo ne, pro bylo 80. Podobně negativně to dopadlo ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku. Tam elektrárny od ČEZ odmítly dvě třetiny lidí.
Žádné ankety ani referenda nepořádala obec Velká Losenice na Žďársku, kde vedení obce kývlo skupině ČEZ na elektrárny rovnou. Stejně jako Přibyslav, která podepsala s ČEZ dohodu o budoucí spolupráci. To ale vyvolalo odpor v místní části Dolní Jablonná, kde mají větrníky stát. „Chápu, že jsme místní částí města Přibyslav, která rozhoduje. Ale očekávali bychom, že o tom s námi bude někdo už předem mluvit a vyslechne si náš názor. Radní v Přibyslavi rozhodli o větrnících u Jablonné za nás bez nás,“ řekl Deníku předseda osadního výboru Petr Kasal.
Zisk do Havlíčkova Brodu
Možnost mít na pozemku větrníky a těžit z jejich provozu vyvolal nelibost v obci Květnov, místní části Havlíčkova Brodu. Větrnou elektrárnu chce tady postavit společnost ČEZ obnovitelné zdroje. Obyvatelé souhlasili s podmínkou, že výnos z elektrárny zůstane v Květnově. Jenže osada není samostatná. Je místní částí Brodu, takže zisk bude putovat do městské kasy a městského rozpočtu. Podle předsedy osadního výboru Václava Kuttelwaschera ale Květnov potřebuje každou korunu. „Chceme opravit komunikace, potřebujeme vylepšit základní infrastrukturu. Jenže nejsme samostatná obec, patříme pod Havlíčkův Brod. Radnice v Brodě rozhodne. Tak není jisté, jestli peníze zůstanou v Květnově, nebo kolik bychom z nich dostali,“ řekl předseda Deníku. V současné době větrné elektrárny stojí jen u obcí Kámen a Věžnice na Havlíčkobrodsku.
Aspoň tři větrné elektrárny chtěla stavět u Počátek na Pelhřimovsku energetická společnost z Brna. Jenže nakonec rozhodlo referendum. Větrníky u Počátek nebudou. Referenda se zúčastnilo sedm stovek lidí. Z toho naprostá většina elektrárny odmítla. Výsledek je pro radnici závazný.
Výsledek referenda je zklamáním pro manažera elektrárny Milana Vystrčila. „Věnovali jsme projektu víc než dva roky, samozřejmě to pro nás znamená určité ztráty, ale tak to v podnikání chodí,“ řekl Deníku s tím, že pro energetickou společnost není problém oslovit okolní katastry. „Například v Žirovnici se pokud vím stavěli k větrným elektrárnám kladně. Obyvatelé Počátek si asi neuvědomují, že se na větrné elektrárny budou za pár let dívat, ale nic z nich nebudou mít,“ dodal. Zájem mají na Pelhřimovsku i v Černovicích. Radnice očekává, že provoz elektráren přinese do městského rozpočtu několik milionů korun ročně.
Ke stavbě větrných elektráren se vyjadřuje i Kraj Vysočina. Podle mluvčí Jitky Svatošové kraj za úseky životního prostředí v roce 2024 nevydal žádný konečný správní akt, kterým by se umožňovalo umístění nebo stavba větrných elektráren.
Větrné elektrárny na Vysočině
Kde jsou PRO
Jihlavsko: Stonařov, Smrčná, Bítovčice
Havlíčkobrodsko: Jitkov, Šlapanov, Přibyslav, Havlíčkův Brod (Květnov), Štoky
Žďársko: Velká Losenice, Sazomín
Pelhřimovsko: Žirovnice, Černovice
Třebíčsko: Opatov
Kde jsou PROTI:
Havlíčkobrodsko: Oudoleň
Jihlavsko: Brzkov, Větrný Jeníkov, Jamné, Puklice, Polná
Pelhřimovsko: Počátky
Žďársko: Nížkov
Třebíčsko: Blatnice, Martínkov
ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy