Věžnice sází na větrný park. Několik nových elektráren nahradí dvě stávající
„Naše obec, stejně jako mnoho ostatních v okolí, v průběhu loňského roku obdržela nabídku od několika společností na možnou výstavbu dalších větrných elektráren. Zastupitelstvo se vážně zabývalo dvěma. Od společnosti ČEZ a od společnosti Pražská energetika (PRE),“ upřesnil starosta Věžnice David Drahoš.

Zástupci obou firem představili zastupitelům osobně svoji nabídku na spolupráci. Společnost PRE nakonec od nabídky spolupráce odstoupila. Zastupitelé se poté rozhodli uspořádat k tomuto tématu veřejnou besedu. „Zástupci společnosti ČEZ představili veřejnosti možný budoucí rozvoj větrného parku v katastru obce i jeho okolí. Zastupitelé se na únorovém zasedání rozhodli se společností ČEZ podepsat smlouvu o spolupráci na rozvoji větrného parku,“ doplnil Drahoš.
Elektráren tak bude u Věžnice celkem pět. „Ty dvě staré, co máme zaniknou, nahradí je pět nových,“ upřesnil starosta Věžnice s tím, že elektráren se obec dočká tak v horizontu několika let. Pro obec znamenají větrné elektrárny vítaný přínos do rozpočtu.
Pokryjí potřebu 2 tisíc domácností
Větrné elektrárny u Věžnice byly postaveny koncem roku 2009, jejich provozovatelem je společnost ČEZ Obnovitelné zdroje. Každý z dvojice moderních strojů má výkon 2,05 megawatu, hmotnost bezmála 255 tun, rotor o průměru 92,5 metru a celkovou výšku 126 metrů. Každoročně tu ČEZ pořádá den otevřených dveří. Větrné elektrárny u obce Věžnice na Vysočině svou roční produkcí pokryjí spotřebu více než 2 tisíc domácností.
Stejnou smlouvu podepsal s ČEZem v loňském roce Šlapanov, pro Šlapanov a Šachotín, a město Přibyslav, pro místní části Dolní Jablonná a Česká Jablonná. V těchto lokalitách bude nyní společnost ČEZ ve spolupráci s dotčenými obcemi posuzovat možnost umístění nových větrných elektráren.

Větrné elektrárny nevítá ale nedaleká obec Brzkov na Jihlavsku. „Větrné elektrárny mají negativní vliv na životní prostředí a působí prudké změny klimatu,“ zdůraznil starosta Brzkova Aleš Bořil.
Starostovi Brzkova vadí v souvislosti s elektrárnami z Věžnice také negativní světelné efekty. „Když jde slunce v létě směrem na západ, máte doma střídavě hned světlo, hned tmu, a to je velice nepříjemné. Ve větru se to může otáčet až šestnáctkrát za minutu,“ konstatoval Aleš Bořil.

Střídání světelných efektů může mít opravdu podle psychologů na některé citlivé lidi negativní vliv. S myšlenkou stavby větrných elektráren přišel do Věžnice bývalý starosta Josef Málek.
ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy