VIDEO: Z ruiny historického domu v Brodě je nová stylová kavárna. Podívejte, kde
Stojí za to se s příběhem seznámit. Asistovala v něm dokonce i policie. „Teď už je to všechno za mnou. Umím být trpělivý. Čekal jsem dlouho, ale dočkal jsem se,“ řekl Deníku majitel domu i kavárny, známý brodský gynekolog a bývalý ředitel okresní nemocnice Karel Přibyl.
Památkově chráněný dům v Kozí ulici koupil před sedmi lety s úmyslem proměnit ho v originální kavárnu. Asi netušil, že si tím zadělal na problém. Velmi brzy přišlo trestní oznámení.
Lékař nechal dům údajně zcela úmyslně strhnout a společně s tím vzala za své i část historických hradeb. Podle tehdejší policejní mluvčí Stanislavy Miláčkové, policie přijala oznámení o poškození kulturní památky, na jehož základě zahájila úkony trestního řízení. Trestní oznámení podalo ministerstvo kultury.
Podle lékaře Karla Přibyla se jednalo o nešťastnou souhru okolností, nikoliv o úmysl. Dům byl prakticky na spadnutí, při pokusu zakrýt jeho střechu plachtou se střecha prolomila. „Všechna svoje tvrzení mohu doložit příslušnými úředními doklady. Bohužel do celé věci vstoupila jedna nepříjemná okolnost, a sice ohlášená víkendová extrémní vichřice dne 27. října 2017. Statik mě varoval, že přední zeď domu musí dolů, jinak hrozí pádem a já jsem jako majitel za stav nemovitosti zodpovědný, pokud by došlo k neštěstí. Takže stavitel část přední zdi strhl a aby se tam dostal, tak odsunul stranou i hradební zeď u nemovitosti,” vysvětlil majitel Karel Přibyl.
Ten dáke pokračoval. „Takže není pravdou, že jsem hradební zeď zničil. Tu jsem naopak já, nechal na svoje náklady opravit v roce 2000 při stavbě vedlejšího domu a zároveň k tomuto domu nechal vybudovat opěrnou zeď,” popsal celou tehdejší situaci Karel Přibyl. Z údajně úmyslně zničené historické nemovitosti se v Brodě stala mediální aféra.
Teď už je všechno pryč. Lékaři Karlu Přibylovi se jeho sen s pomocí zkušené architekty, komunikace s úřady, důkazů a logických argumentů nakonec splnil. Na minulost už myslet nechce. Kavárna ve stylu Provence je otevřená přibližně dva týdny. „Je to moje srdeční záležitost. Kavárnictvím nikdo nezbohatne,“ konstatoval lékař.
Na interiéru si dal záležet. Například dubové desky pocházejí z devíti dubů z lokality Devět skal. „Chtěl jsem, aby kavárnu provozoval někdo, kdo bude mít stejný názor jako já. Nabízelo se mi několik zájemců. Angličanka, která to nakonec vzdala kvůli úředním průtahům. Další Ital, ale na toho se nedalo spolehnout,“ popsal Přibyl hledání vhodného nájemce.
Malé centrum kultury
Jak dodal, nakonec měl štěstí. Kavárnu provozuje usměvavá a podnikavá Krystýna Švecová. S kavárnou má svoje plány. „Chtěla bych, aby se stala takovým malým centrem kultury. Máme tu promítací plátno, můžeme pořádat filmové večery, komorní koncerty, degustaci vín,“ upřesnila.
Kavárna je otevřená denně kromě neděle od osmi ráno do čtyř odpoledne, ve středu, v pátek a sobotu do devíti večer.
Historie domu v Kozí ulici:
- Dům s číslem 205 v Kozí ulici v Havlíčkově Brodě je barokní jednopatrový řadový šířkový domek.
- Stál v těsném sousedství hradební zdi.
- Podle památkářů představoval unikátní doklad konzervativnosti držení starých parcel.
- Středověká Kozí ulice z roku 1310 je podle památkářů skoro totožná se Zlatou uličkou v Praze.
- Dům číslo 205 byl památkově chráněn od 3. května 1953.
ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy