Vítězství Donalda Trumpa oslabilo korunu, je hrozbou i pro mezinárodní obchod
ČESKO – Predikce předpokládaly, že souboj mezi demokratkou Kamalou Harris a republikánem Donaldem Trumpem bude těsný. K jejich naplnění nakonec nedošlo, když Trump poměrně s přehledem ve volbách zvítězil a stane se tak již podruhé americkým prezidentem. Ačkoliv by se mohlo zdát, že tato „volební realita“ je Česku relativně vzdálena, opak je pravdou. Trumpovo vítězství nejenže vedlo ke značenému oslabení české měny, ale mohlo by znamenat i velké problémy v obchodní rovině.
Reakce na Trumpovo vítězství
V rámci první reakce na výsledky voleb uvedl český prezident Petr Pavel, že rozhodnutí amerických občanů je samozřejmě nutné respektovat. „Naším zájmem je, aby vztahy mezi Evropou a USA byly co nejlepší. Nevím, jaká bude Trumpova politika bude směrem k Ukrajině, NATO. Až budeme znát obrysy, můžeme se o tom bavit,“ nastínil možné oblasti, kde by mohly vzniknout „třecí plochy“. To analytici jsou se svými obavami ještě konkrétnější. Trumpovo vítězství by dle nich mohlo znamenat nejen zpomalení poklesu sazeb hypoték, ale také omezení plynulosti mezinárodního obchodu. Na tomto riziku, potažmo na tom, že by mohlo dojít k výraznému poklesu obchodu mezi USA a EU, což by samozřejmě dopadlo i na české firmy, se již shodli zástupci Svazu průmyslu a dopravy a Svazu obchodu a cestovního ruchu.
V čem je problém?
Za hlavní překážku pro obchodní vztahy mezi USA a Evropou by do budoucna mohlo být považováno zavedení vysokých cel. Na toto téma se již v minulosti Trump hojně vyjadřovat a mj. uvedl, že pro Čínu by se mohlo jednat o clo 60%, pro ostatní země pak 20%. V dalším z rozhovorů pak tato čísla ještě „navýšil“, když tvrdil, že clo pro Čínu klidně může být i 600 nebo 1000 %. Ačkoliv z Trumpových úst zaznívá mnohé, odborníci se shodují, že zrovna tento plán není od realizace příliš vzdálen.
„V předešlém mandátu Trump hodně plnil to, co v předvolební kampani slíbil. Zároveň také ´zabil´ již připravenou dohodu mezi USA a EU, která měla vytvořit prostředí jednotného trhu jak v obchodě, tak i investicích. Zejména zásluhou Trumpovy administrativy se tento ambiciózní projekt neuskutečnil,“ shrnul tak Petr Zahradník, člen Národní ekonomické rady vlády (NERV). Dodal také, že následně se situace vyvinula do v jistém slova smyslu obchodní a celní války. Lze tedy čekat, že k tématu cel se Trump rozhodně vrátí.
Nyní mezi USA a EU platí podmínky nastavené v rámci Rady pro obchod a technologie. Je určeno, že v obchodu by neměly existovat nadměrné bariéry a v rovině technologií by měl být využíván potenciál na obou stranách. Pokud ale Trump naplní své předvolební sliby, mohlo by to nejen pro Evropu, ale i Českou republiku znamenat „těžké časy“.
A co koruna?
Jakmile začalo být zřejmé, že volební vítězství bude Trumpovo, začaly reagovat také peněžní trhy. A česká koruna začala postupně velmi oslabovat. Hlavním důvodem tohoto stavu je pak právě zmiňovaná otázka cel. Jak potom doplnit Zahradník, „česká koruna jako měna velmi průmyslové ekonomiky reaguje na potenciální rizika, která z možného zavedení vysokých cel pro českou ekonomiku, respektive pro bilanci zahraničního obchodu, plynou.“ Česka by se však mohla dotknout i cla pro Čínu, tamní export by totiž začal hledat nová odbytiště, což by mohlo vytlačovat kapacity zpracovatelského průmyslu v Evropě i Česku.
ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy