Za alkohol na pracovišti pokuta až 300 tisíc. Stačí jen jedno nebo dvě piva

Že alkohol na pracovišti nemá co dělat, tak nějak tuší každý z nás. Alkohol má nejen negativní vliv na výkon zaměstnance, ale také zvyšuje riziko úrazu jak u dané osoby, tak u jejích kolegů. Přestože většina lidí chápe, že alkohol na pracoviště nepatří, mnoho z nich tohoto zákazu nedbá. Co vám přesně hrozí v případě, když si v práci dáte pár piv?
Nedáte si ani loka
Zaměstnanec je ze zákona povinen zdržet se požívání alkoholických nápojů a užívání jiných návykových látek na pracovišti. Na co se už však občas zapomíná je fakt, že tento zákaz platí i mimo pracoviště, pokud je zrovna pracovní doba. Zaměstnanec by tedy neměl pít alkohol ani na pracovní cestě nebo pokud pracuje z domu a má takzvaný home office.
Navíc by zaměstnanec neměl pít alkohol ani mimo pracovní dobu, pokud se ještě na pracovišti nachází. To se týká paradoxně i nejrůznějších firemních večírků, oslav narozenin a podobně, které se konají na pracovišti. Je však pravda, že v těchto případech se požití alkoholu zpravidla povoluje. Pochopitelně nejde jen o požití alkoholu a návykových látek přímo na pracovišti, ale zaměstnanec také nesmí vstoupit na pracoviště již pod vlivem těchto látek.
Foukněte, prosím
Zákoník práce říká, že zaměstnanec je nejen povinen zříci se na pracovišti alkoholu, ale má také povinnost podrobit se kontrole pomocí dechové zkoušky. Jedná se pouze o orientační kontrolu, avšak musí být zapsána do protokolu o provedení orientační dechové zkoušky. Na aktuální ceny alkoholových testerů se můžete podívat například zde. Oprávnění kontrolovat zaměstnance má přímo zaměstnavatel nebo vedoucí pracovník, který má písemné pověření. Tato kontrola však nemůže proběhnout jen tak, nýbrž zde musí být důvodné podezření, že zaměstnanec požil. Tím může být například nahlášení či svědectví jiných zaměstnanců, potácení zaměstnance, závan alkoholu, potíže s řečí nebo způsobení nehody a podobně.
Usvědčil se sám
Je však třeba mít na paměti, že dechová zkouška jako taková nestačí k prokázání toho, že zaměstnanec pil alkohol nebo užil jiné návykové látky. Rozhodující je rozbor moči nebo krve provedený lékařem. Pokud by bylo prokázáno, že zaměstnanec pil alkohol, nemusí to být nutně důvod k ukončení poměru. Záleží například na tom, zda zaměstnanec pod vlivem způsobil nějaké škody, zda se to stalo opakovaně a podobně. Pokud by zaměstnanec odmítl vykonat dechovou zkoušku nebo jít k lékaři, bere se to, jako by byl pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky.
Výjimky, které potvrzují pravidlo
Zákaz alkoholu na pracovišti se však nemusí vztahovat na všechny zaměstnance. Existují totiž povolání, kde to bez alkoholu zkrátka nejde. Typickým příkladem je someliér či sládek nebo i kněz. Poté jsou zde zaměstnanci pracující v nepříznivých mikroklimatických podmínkách (například pracovníci v hutích a sklárnách), kteří mohou pít pivo se sníženým obsahem alkoholu. Většinou je pití povoleno také při různých obchodních jednáních atd.
Pořádně si je hlídejte
Málokdo si uvědomuje, že alkohol na pracovišti není problém pouze pro zaměstnance, ale především pro zaměstnavatele. Ten má dle zákoníku práce povinnost zajistit na pracovišti bezpečnost práce a ochranu zdraví zaměstnanců, což znamená také zákaz požívání alkoholu a jiných návykových látek. Zodpovědnost, že na pracovišti nebude alkohol, jde tedy v první řadě za ním. Pokud nezajistí dodržování zákazu požívání alkoholických nápojů a jiných návykových látek na pracovišti, hrozí mu pokuta až 300 tisíc korun. Pochopitelně bude záležet i na typu práce. Přísnější pravidla budou platit u zaměstnanců, kteří pracují ve výškách, se stroji a podobně. Naopak například u lidí v kanceláři se na jedno pivo bude dívat pravděpodobně trochu jinak.
Jsem teď bez práce?
Pokud je prokázáno, že zaměstnanec byl pod vlivem, případně odmítne jít k lékaři na rozbor, hrozí mu pokuta až 50 tisíc korun. Paradoxně tedy nižší částka než zaměstnavateli, který ho defacto neohlídal. V případě, kdy zaměstnanec hrubě porušil své povinnosti, může pochopitelně dostat také výpověď. Není však pravdou, že výpověď padne pokaždé, jakmile zaměstnanec požije. Pokud by nebylo požití alkoholu prokázáno, hradí zaměstnavatel veškeré náklady testování. Pokud naopak prokázáno bude, platí náklady zaměstnanec.
Setkali jste se někdy s tím, že by se pil alkohol na pracovišti?
Ano, mnohokrát.
Občas.
Ne, nikdy.
ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy