Zájezdy na Mallorcu či Ibizu podraží. Na ostrovech zvýší turistickou daň
Cestovatelé na Baleárských ostrovech od příštího léta zaplatí více za pobytovou taxu v hotelech. Vláda ostrovů Mallorca, Menorca, Ibiza a Formentera tak reaguje na příliš velký nápor turistů, proti kterému místní opakovaně protestují. Praxe z ostatních zemí ale ukazuje, že podobná opatření nejsou příliš účinná a cestovatelé jsou ochotní si za pobyt v atraktivních destinacích připlatit.
Takhle to dál nejde, řekli si kvůli návalu turistů na španělských Baleárských ostrovech. Tamní prezidentka Marga Prohens proto na začátku října oznámila zvýšení turistické daně v letních měsících, které začne platit už od příští sezony. „Musíme naslouchat občanům a rostoucí a všeobecné sociální nespokojenosti,“ citoval deník Majorca Daily Bulletin prezidentčino zdůvodnění.
Prohens ve svém vyjádření narážela na protesty místních, kteří si opakovaně stěžují například na úbytek veřejného prostoru na plážích, drahé bydlení či přelidnění na ostrovech.
O kolik se letní pobytová taxa zvýší, zatím není jasné. Podle oficiálního webu vlády Baleárských ostrovů opatření zahrnuje také snížení daně v zimních měsících a úlevu z turistické daně pro obyvatele Baleár cestující po ostrovech.
Lidé si prostě připlatí
Prezidentka podle španělského deníku El Mundo zároveň tvrdí, že cílem zvýšení daně je zmírnění turismu, nikoliv zisk. Podle místopředsedy české Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže ale nejde o dobré řešení. „Zdražení by muselo být tak radikální, že ho nikdo nepřijme. Jinak jde jen o zvýšení příjmu samospráv. Ukázalo se to v Benátkách i na jiných místech ve světě,“ poznamenal Papež.
Zvýšení turistické daně logicky dopadne také na Čechy. Ročně jich na Baleárské ostrovy vyrazí 200 tisíc, polovina využije služeb cestovních kanceláří, zbytek tvoří individuální cestovatelé. Například Mallorca je přitom podle Papeže tak oblíbená, že by se obsazenost místních hotelů nesnížila ani při trojnásobné turistické dani. Ta teď činí v hotelech s pěti hvězdami čtyři eura, v přepočtu zhruba sto korun na osobu a den.
Ve čtyřhvězdičkových a tříhvězdičkových hotelech pak hosté platí tři eura, tedy přibližně pětasedmdesát korun. A cestovatelé v jiných typech ubytování čelí dennímu poplatku ve výši dvě eura, tedy padesát korun.
Levná ubytování nezdraží
Zvýšenou turistickou daň nejvíce pocítí ti, kteří na Baleáry cestují s cestovní kanceláří. Letní zájezdy pravděpodobně zdraží, případně si cestovatelé připlatí přímo v hotelu. Lidé, kteří na ostrovy jezdí na vlastní pěst, jsou často ubytovaní v zařízeních typu Airbnb a tam někteří majitelé turistickou daň nevybírají. „Největší turismus přitom plyne právě z nejlacinějších ubytování, ale daň se nejvíc promítne u těch nejdražších. Je to úplně obráceně, než by to mělo být,“ upozornil Papež.
Krátkodobá ubytování v bytech přes Airbnb a podobné platformy navíc zhoršují dostupnost bydlení a zvyšují ceny nájmů místním. Na Mallorce přitom vláda proti těmto pronájmům zatím nezasahuje, některá jiná turisty vyhledávaná místa se s tím ale už bojovat snaží.
Například v Praze nabízeli majitelé loni v březnu zhruba pět a půl tisíce krátkodobých ubytování, většinu z nich tvořily celé domy či byty. Česká vláda pak letos v červenci schválila novelu o podnikání v cestovním ruchu, která by mimo jiné umožnila obcím od poloviny přespříštího roku tyto pronájmy omezit. Zákon budou muset ještě posoudit poslanci a senátoři.
Poplatky jsou v kurzu
Vybírání různých turistických poplatků a daní je v poslední době čím dál častější. Například při vstupu do Benátek od letoška platí povinnost zaplatit poplatek ve výši pěti eur, asi 125 korun, za osobu a den. V Barceloně nesmí majitelé nemovitostí krátkodobě pronajímat pokoje, pouze celé byty. A musí navíc mít potřebné povolení.
V Lisabonu zase platí turisté poplatek ve výši dvou eur za každou noc, kterou zde stráví. Pasažéři velkých výletních lodí pak od příštího roku při vstupu na řecké ostrovy Santorini a Mykonos zaplatí přes léto poplatek dvacet eur, v přepočtu přes pět set korun.
ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy