Zákaz pálení trávy a listí má překvapivě snadné řešení

Časy se mění. Nezřídka se tak stane, že se objeví novinka, která doposud neměla obdoby, nebo se naopak zruší a zakáže něco, co v naší společnosti fungovalo po staletí. Jednou takovou věcí je pálení listí a trávy na vlastní zahradě, které bylo na počátku března definitivně zakázáno. Zatímco někteří lidé tento krok vítají, jiní už tak nadšení nejsou. Existuje však velmi snadná cesta, jak si se zákazem poradit.
Zahrádkáři mají utrum
Pokud jste byli zvyklí na jaře spalovat trávu, listí nebo jinou biomasu, které jste se potřebovali po zimních měsících zbavit, musíte se připravit na změnu. 1. března tohoto roku vešla v platnost novela zákona o ochraně ovzduší, která ve spojitosti se zákonem o odpadech zakazuje spalování biomasy na otevřeném ohništi. Pálení bylo de facto zakázáno již dříve, avšak jednotlivé obce ho doposud mohly na jaře povolit prostřednictvím obecních vyhlášek. Tato možnost však začátkem března skončila a pálení biomasy na otevřeném ohni za účelem její likvidace je tak definitivně zakázáno.
Zákaz se nevyplatí podcenit
Cílem je nejen snížení znečištění ovzduší, ale také ochrana zdraví obyvatel. Pálení navlhlé trávy nebo tlejícího listí často znamenalo hustý kouř, který šel cítit po celé obci. Zákaz se netýká pouze zahrad u rodinných domů, ale také zahrádkářských kolonií. Pálení listí a trávy i přes jasně daný zákaz byste si měli raději rozmyslet. Můžete za něj totiž dostat pokutu až 50 tisíc korun. Navíc se jedná o věc, kterou jen stěží utajíte.
Mnoho lidí změnu vítá
Před tím, než začal zákaz platit, panovaly obavy z reakce zahrádkářů. Ačkoliv se opravdu najde řada negativních ohlasů, je zde také velká část, která tuto změnu vítá, a to právě kvůli nepříjemnému kouři, který pálení navlhlé trávy nebo tlejícího listí způsobuje. Někdo by jistě namítl, že pálení je vůbec tím nejlepším způsobem, jak se tlejícího listí či trávy zbavit. To je sice do jisté míry pravda, avšak muselo by se jednat o spalování dokonalé, toho však v otevřeném ohni prakticky nelze docílit.
Kam s ním?
Pokud tedy nastane čas, kdy budete potřebovat zlikvidovat staré listí, trávu nebo větve z prořezu, bude potřeba najít jiný způsob než obyčejné pálení. Nabízí se tedy otázka, co budou zahrádkáři s touto nepotřebnou biomasou dělat. Panika není nutná, jelikož řešení je velmi snadné.
V první řadě je zde kompost. Ten pro většinu zahrádkářů není žádnou přelomovou novinkou, jelikož mnoho z nich kompostuje biologický materiál dlouhodobě. Na aktuální ceny moderních kompostérů se můžete podívat například zde. Ne vše můžeme ovšem dát do kompostéru. Poté se hodí velkokapacitní kontejnery, které najdeme prakticky v každé obci. V tomto období jsou navíc v mnoha obcích posíleny svozy biologického odpadu a vznikají nová sběrná místa pro bioodpad. Nemusíte tak mít obavy, že nebudete vědět, jak s bioodpadem naložit.
Už si neopeču ani buřta?
Tento nový zákaz, který přinesla novela zákona o ochraně ovzduší, celkem pochopitelně vznesl paniku, že si lidé nebudou moci na zahradě ani opéct buřta. V tomto případě není potřeba panikařit, jelikož zákaz se na opékání špekáčků a na domácí grilování nevztahuje. Jedná se tak o jediný legální způsob, jak spálit biomasu na své zahradě.
Co si o zákazu pálení listí a trávy myslíte vy?
Je to dobrá změna. Jsem pro.
Je mi to jedno.
Změna se mi nelíbí. Jsem zásadně proti.
P.S. Řešíte zahradu nebo vybavení kolem domu? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který probíhá 23. – 25. května 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
Photocredit: Václav H. (se souhlasem)
ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy