Zaměstnání a přivýdělek na DPP. Jak zvládnout daňové přiznání I: Co si připravit a dokdy

Jste klasickým zaměstnancem, ale ke svému zaměstnání si ještě během roku trochu přivyděláváte. Živnostenský list nemáte, takže váš přivýdělek probíhá nejčastěji na základě dohody o provedení práce. Právě u ní totiž do určité výše příjmu v daném měsíci neodvádíte sociální ani zdravotní pojištění. Jediné, co z ní musíte zaplatit, je tzv. srážková daň ve výši 15 %. Námaha s daňovým přiznáním se vám v tomto případě patrně vyplatí, a to zejména pokud máte celkově nižší roční příjem. Je totiž pravděpodobné, že obdržíte vrácení přeplatku na dani, který může činit i tisíce korun. Jak se ale poprat s formulářem a podáním daňového přiznání? To vám poradíme v následující třídílné sérii.
Co si připravit, než začnete
Než se pustíte do vyplňování daňového přiznání, připravte si všechna potřebná potvrzení:
- Potvrzení o příjmech ze zaměstnaneckého poměru, oficiálně Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti, sražených zálohách na daň z těchto příjmů a daňovém zvýhodnění.
- Potvrzení o příjmech z přivýdělku, oficiálně Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti, o daních z příjmu a o sražené dani vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně. (Pokud jste v r. 2024 pracovali na DPP například postupně u dvou různých zaměstnavatelů, budete mít od každého jedno potvrzení.)
- Potvrzení o skutečnostech, které chcete uplatňovat v daňovém přiznání, např. daňové zvýhodnění na vyživované dítě, penzijní připojištění, potvrzení o studiu, uplatnění daru, potvrzení o invaliditě.
Typy formulářů a termíny
Daň z příjmů můžete přiznat pomocí klasického papírového formuláře, který osobně podáte na příslušné pobočce finančního úřadu. Takto musíte učinit nejpozději do 1. dubna 2025. Pokud se rozhodnete pro elektronické podání formuláře, pak máte čas až do 2. května 2025.
Pozor na termín splatnosti daně
Pokud vám vyjde, že máte zaplatit daň (což se vás ve výše uvedeném případě pravděpodobně týkat nebude), pak si hlídejte termín splatnosti. Daň z příjmů fyzických osob je splatná v poslední den lhůty pro podání daňového přiznání. Tedy v případě klasického podání daňového přiznání do 1. dubna 2025, u elektronického podání do 2. května 2025.
Kde získat formulář
Klasický formulář na růžovém papíru, na který jste byli zvyklí desítky let, obdržíte zpravidla na podatelně příslušného finančního úřadu, v malých městech či obcích také na městském či obecním úřadu. Formulář je však dostupný také online. Můžete si jej tedy stáhnout a vytisknout v klidu domova.
Výhody online verze
Nejjednodušší je však formulář vyplnit přímo online. Odpadá jakékoli počítání na kalkulačce s tužkou v ruce, a tudíž také riziko početní chyby. Stačí totiž formulář „nakrmit“ potřebnými vstupními údaji a on vám již sám „vyplivne“ výsledky do příslušných políček. Takto vyplněný formulář si můžete uložit, vytisknout a odnést na úřad nebo ho rovnou elektronicky odeslat. V posledním případě si vytisknete doklad, s kterým však také musíte zajít v dané lhůtě na finančním úřad, protože online podání formuláře není provázeno oficiálním elektronickým podpisem.
V příští Poradně se pustíme do druhé části našeho třídílného mininávodu. Řekneme si, jak vyplnit formulář on-line. Návod však mohou použít i ti, kteří se nechtějí rozloučit s papírovou verzí formuláře. Kolonky v něm jsou totiž obdobné.
ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy