Zemědělci protestovali kvůli nerovným podmínkám na trhu. Ministr uvedl, že jejich důvody jsou liché

ČESKO – Protesty zemědělců se již staly v jistém slova smyslu folklórem. Včera se tak čeští zemědělci napříč republikou zapojili do dalších dílčích evropských protestů kvůli (údajným) nerovným podmínkám na evropském trhu. Zemědělci kritizují především obchodní dohody s jihoamerickými státy a Ukrajinou, kterých se dle jejich vyjádření netýkají přísná nařízení produkce stanovená Evropskou unií.
Problémy, nebo ne?
Kromě nerovnosti podmínek zemědělci upozorňovali i na další problémy, které je trápí. Od zbytečné byrokracie přes Green Deal až po dovoz levných potravin ze zemí mimo Unii. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) ale rázně popřel, že by mimoevropští zemědělci byli jakkoliv zvýhodněni. „Od začátku říkám, že protestům úplně nerozumím. Zaslechl jsem dokonce, že zemědělci podepisují nějakou petici proti dovozu škodlivých potravin do České republiky. Takže musím jednoznačně vyloučit, že by k nám byly dováženy nebo se tu prodávaly jakékoliv potraviny, které by byly zdraví nebezpečné,“ uvedl. Dodal také, že v Česku funguje celá řada dozorových orgánů, takže všechny potraviny, které jsou k dispozici na pultech obchodů, jsou nabízeny v souladu s našimi hygienickými veterinárními a dalšími předpisy.
Slova Výborného nakonec potvrdil i agrární ekonom Tomáš Maier z České zemědělské univerzity v Praze. Ten upřesnil, že byť v zahraničí, resp. mimo Evropu, mohou být jiné limity např. pro užití pesticidů či antibiotik v krmivu, pravidla pro dovoz do Evropy jsou velmi striktně daná. „Co se týká dovozu na jednotný evropský trh, mohou sem jen produkty, které jsou prosté podobných reziduí a podobně. Pokud sem někdo chce dovážet, musí dodržovat pravidla Unie. Takže zboží z dovozu má stejné parametru a argument zemědělců je lichý,“ objasnil.
Blokování obchodních dohod?
Zemědělci se také otevřeně stavěli proti uzavírání obchodních dohod se zeměmi mimo EU, specificky s Mercosurem, což je jihoamerické sdružení volného obchodu čítající mj. Argentinu, Brazílii, Paraguay a další. Jak ale shrnul Výborný, Evropa se globálním trhům nesmí uzavírat, jinak by totiž přišla o svou konkurenceschopnost. „Pokud chce Evropa v této složité době zůstat konkurenceschopná, nesmí se uzavřít. Pokud to uděláme, tak dané trhy obsadí jiní,“ shrnul. Dodal ale také, že dlouhodobě bojuje za to, aby uzavírané dohody byly provázeny férovými pravidly a reciprocitou. „Stejné podmínky, jako jsou pro chovatele a zemědělce u nás, musí platit také v USA a jinde. V tom jsem se zemědělci ve shodě a za jejich zájmy bojuji,“ dodal ministr. Shodné stanovisko zastává i Maier, dle nějž blokování obchodních dohod, u nichž neexistuje žádné související nebezpečí, nedává smysl.
Protest pro protest
Nakonec se tedy zdá, že protesty zemědělců ničemu příliš nepomohou – případně jen přispějí ke zhoršenému obrazu zemědělství v očích veřejnosti. Ačkoli nejen ministr, ale i další odborníci souhlasí, že například rostoucí byrokracie pro zemědělce může být problémem, další „hrozby“ jsou spíše iluzorní. „Nakonec ale chápu, že zemědělci stejně jako kterákoli jiná skupina tvrdě hájí své zájmy. A snaží se bránit vstupu konkurence do odvětví a podobně. Takže rozumím, že za své zájmu lobbují,“ uzavřel ministr.
ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy