Andělé bez křídel pomáhají hospici Mezi stromy. Jedinému v kraji. Kalendářem

Aktuálně

Andělé bez křídel pomáhají hospici Mezi stromy. Jedinému v kraji. Kalendářem

Lucie Vodová je zdravotní sestra, stejně jako její kamarádka a spoluautorka projektu Martina Domkářová. „Kalendář vzniká z autentických fotografií záchranářů při reálných výjezdech a situacích. Ukazuje nejen jejich náročnou práci, ale i lidskost, pokoru a srdce, které do ní dávají,“ vysvětluje fotografka, která před svůj objektiv tentokrát pozvala záchranáře z Havlíčkova Brodu. Výtěžek z prodeje kalendáře půjde na konto hospice Mezi stromy. Prvního a jediného kamenného hospice na Vysočině.

„Podpoříme hospic v Havlíčkově Brodě , který poskytuje paliativní péči lidem na konci života a jejich rodinám. Hospic je místem, kde záleží na každé minutě, doteku a slovu. Péče, kterou poskytuje, je nenahraditelná. Přesto často bojuje s nedostatkem prostředků. Chci, aby kalendář nebyl jen uměleckým dílem, ale i skutečnou pomocí tam, kde je nejvíc potřeba,“ vysvětluje fotografka.

Svými fotografiemi chtěla spojit dva světy. Ty, kteří bojují o lidské životy, a ty, co doprovázejí nemocné na jejich konci. V kalendáři pro hospic se představí zaměstnanci zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina střediska Havlíčkův Brod, kteří se nebránili postavit se před objektiv.

Fotografování se zúčastnil i brodský primář záchranky Michal Švarc. „Jsem tam někde ve skupince na hromadné fotografii. Projektu Andělé bez křídel si vážím a považuji ho za dobrý nápad,“ řekl Deníku. Aby se výroba kalendáře pohnula kupředu a mohl vůbec vzniknout, založila fotografka Lucie Vodová na platformě Donio zvláštní sbírku.

Cílová částka, kterou je potřeba do 42 dnů vybrat, je 300 tisíc korun. Tolik bude výroba kalendáře stát. „Peníze použijeme na tisk, výrobu, grafiku a na distribuci kalendáře do prodejen a dalších míst, kde budeme kalendář prodávat,“ upřesnila.

K tématu urgentní medicíny přivedla Lucii a Martinu kombinace obdivu k práci záchranářů a touhy vytvořit něco, co má hlubší smysl. „Obě jsme ve svých životech potkaly lidi z oblasti zdravotnictví, ve kterém obě pracujeme, kteří nás inspirovali svou obětavostí, lidskostí i schopností zachovat klid v krizových situacích. Kalendář vznikl jako forma poděkování těm, kteří denně zachraňují životy a zároveň jako prostředek, jak pomoci těm, jejichž cesta už směřuje jinam právě prostřednictvím podpory paliativní péče,“ vysvětlují.

Název „Andělé bez křídel“ vzešel z jejich “sledování” záchranářů při jejich práci a často měly pocit, že jsou to andělé v lidské podobě. Nemají křídla, ale zachraňují životy, přinášejí úlevu, a v krizových chvílích jsou prvními, kdo se objeví.

ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy