Cena palivového dřeva znatelně klesá. Při jeho pořizování je však třeba mít se na pozoru

Zajímavosti

Cena palivového dřeva znatelně klesá. Při jeho pořizování je však třeba mít se na pozoru

Topná sezóna se pomalu ale jistě chýlí ke konci, což zpravidla přináší značné zlevnění palivového dřeva. A ani letošek nebude výjimkou. Dřevo tak nakoupíte o poznání levněji než před začátkem zimy. To je ideální příležitost k tomu nachystat si dřevo již na příští sezónu. Nejen, že ušetříte, ale budete mít zařizování a práci, jak se říká, z krku. Avšak i přes to, že je momentálně cena palivového dřeva výhodná, neměli byste se nadšeně vrhnout hned do první nabídky, na kterou narazíte. Při výběru je třeba se nejdříve zaměřit na několik aspektů, jejichž opomenutí by vás ve finále mohlo přijít pěkně draho.

To ví už i malé dítě

Jedním z nejdůležitějších kritérií u palivového dřeva je jeho výhřevnost. Ta překvapivě může být u některého dřeva jen poloviční oproti jinému, stejně drahému dřevu. S takovým dřevem poté mnoho parády nenaděláte. Budete ho muset během sezóny spálit dvakrát tolik, což se pochopitelně projeví na nákladech.

Že bude mít dřevo nižší výhřevnost, můžete vydedukovat již z toho, že je nezvykle těžké. Pokud je těžší, než dřevo tohoto druhy obvykle bývá, obsahuje pravděpodobně více vody, což má na výhřevnost zcela logicky negativní vliv. Po vytěžení má dřevo vlhkost okolo 40–60 %, je tedy k topení zcela nevhodné. Ideální je dřevo s vlhkostí okolo 15–20 %. To, zda je dřevo již správně vysušené, poznáte snadno pomocí velmi jednoduchého testu. Stačí vzít jedno polínko, které hermeticky uzavřete do mikrotenového sáčku a necháte ho tak 24 hodin při pokojové teplotě. Pokud je po uplynulé době sáček orosený, dřevo ještě není dostatečně suché. Na podrobný návod testu se můžete podívat v galerii.

Co teď s ním?

Pokud jste si koupili mokré dřevo, není to žádná tragédie. Jen počítejte s tím, že jeho vysušení bude nějakou dobu trvat a nebudete s ním moci hned topit. Největší problém spočívá v tom, že takové dřevo mělo stát oproti suchému dřevu polovinu. Nenechte se tedy napálit.  

Pokud uvažujete nad tím, že když už jste vlhké dřevo pořídili, zkrátka s ním topit budete, raději to ještě jednou zvažte. Pokud byste totiž topili vlhkým dřevem, bylo by to velmi neefektivní a velká část tepla by místo ohřevu domácnosti odcházela komínem. Navíc vlhké dřevo uvolňuje podstatně více sazí a dehtu než dřevo suché. Ty se následně usazují v komíně, což má za následek zhoršený tah komína nebo dokonce jeho ucpání.

Neházejte flintu do žita

V případě, že se dřevo chystáte teprve kupovat, je tedy dobré si jeho vlhkost zjistit. Zde nejspíše nebude prostor provést pytlíkový test, ten však spolehlivě nahradí měřič vlhkosti. Pokud se vám stalo, že jste si pořídili dřevo, které nemá zcela ideální vlhkost, ani tehdy není vše ztraceno. Dnes již totiž existují speciální kotle, které si umí s vyšší vlhkostí poradit. Pokud se tedy chystáte provést výměnu kotle, jedná se o zajímavou možnost. Na aktuální ceny kotlů, které si poradí i s vlhčím dřevem, se můžete podívat například zde.

Pokud se řekne topení dřevem, mnoho lidí si přestaví vytápění pomocí klasického kotle na dřevo. Jedná se o spolehlivý způsob, jak vytopit dům, avšak v poslední době je stále populárnější umístit si topné zařízení přímo do interiéru, například do obýváku. Zde lidé volí například kachlová kamna, která jsou obecně považována za jeden z nejhezčích topných systémů. Na aktuální ceny těchto kachlových kamen se můžete podívat například zde. Kliknutím na obrázek si můžete kamna lépe prohlédnout, a navíc se dozvíte více informací. V případě, že chcete cenu vytápění co nejvíce srazit dolů, můžete zvážit pořízení akumulačních kamen. Ty stačí pořádně roztopit a kamna hřejí i dlouhé hodiny po vyhasnutí. Aktuální ceny akumulačních mastkových kamen si můžete prohlédnout například tady. Chcete-li mít s topením méně práce, můžete si pořídit kotel na pelety. Odpadá zde příprava dřeva i časté přikládání, jelikož kotel si umí přiložit pelety sám. Na ceny těchto automatických peletových kotlů se můžete podívat tady. Elegantnější variantou jsou poté peletová kamna. Jejich ceny si můžete srovnat například tady.

Důvěřuj, ale prověřuj

Jeden z nejčastějších triků prodejců palivového dřeva se týká jeho objemu. Zde prodejci zpravidla spoléhají na to, že laik na první pohled nedokáže rozpoznat, zda mu bylo dovezeno skutečně tolik dřeva, kolik si zaplatil. Používají k tomu například trik, kdy dřevo dovezou na menší korbě. Naštěstí existuje snadné řešení, kdy si vezmete metr a množství dřeva si sami překontrolujete. Na přesný návod se podívejte v naší galerii.

Není metr jako metr

Pokud kupujete palivové dřevo, je rovněž podstatné si ohlídat, v jakých jednotkách ho prodejce nabízí. Dřevo se prodává ve dvou základních jednotkách – PRMr a PRMs. Prostorový metr rovnaný (PRMr) si můžete představit jako krychli o velikosti jednoho kubíku, který je plný naskládaných polen s co nejméně mezerami. Obsahuje tak zhruba 60–80 % dřeva a zbytek je volný prostor.

Vedle toho máme prostorový metr sypaný (PRMs), kde je dřevo do prostoru o velikosti 1 m3  volně nasypáno. Jsou zde logicky mnohem větší mezery. Jeden prostorový metr sypaný obsahuje 40–50 % dřeva a zbytek je volný prostor. To se logicky musí odrazit také na ceně, kdy PRMr je dražší než PRMs. Chytří prodejci však často prodávají prostorový metr rovnaný, avšak přivezou prostorový metr sypaný. Opět přitom spoléhají na neznalost svých zákazníků.

SDÍLET ČLÁNEK

Photocredit: Václav H. (se souhlasem)

ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy