Hrozí nová velká epidemie? Prevence v Číně vyvolává obavy

Komunistický režim v Číně v současnosti vydává varování před propuknutím respiračních onemocnění. Už v loňském roce tam probíhala nouzová cvičení, přestože oficiálně nebyl hlášen žádný mimořádný výskyt infekcí. Tehdy se mluvilo o sezónních onemocněních.
Čínské úřady vydaly oznámení, v němž vyjadřují obavy z propuknutí respiračních onemocnění na jaře. V letošní zimě totiž došlo k nárůstu závažných infekcí dýchacích cest.
Pozornost vzbudilo sdělení čínského Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (NADCP) z 27. února. To nařídilo zdravotním úřadům po celé zemi sledovat aktuální vývoj infekčních onemocnění.
Oznámení nese název: „Prevence a kontrola závažných infekčních onemocnění včetně nákazy covidu-19 na jaře 2025“. Kromě covidu-19 a chřipky v něm byly zdůrazněny i další patogeny a nemoci, jako je horečka dengue, noroviry, opičí neštovice, ptačí chřipka a další.
Úřady KS Číny: Žádné nové viry
Od prosince se v Číně zvyšuje počet hlášení o nových respiračních infekcích. Podle oficiálních údajů čínského zdravotního úřadu CDC z konce roku byly kromě chřipky zjištěny viry, jako je lidský metapneumovirus (hMPV), rhinoviry a bakteriologické patogeny, jako je Mycoplasma pneumoniae.
Odborníci hovořili o „doháněcím efektu“ v důsledku přísných hygienických opatření během koronavirové krize, zejména u malých dětí. Světová zdravotnická organizace (WHO) však uklidnila veřejnost. Počet akutních respiračních infekcí se oproti předchozímu měsíci zvýšil, což je však v tomto ročním období běžné, uvedl její mluvčí.
Mluvčí Národní zdravotní komise (NHC) Mi Feng 17. ledna ujistil: „Nebyla zjištěna žádná nová infekční nemoc.“ Současné infekce podle něj způsobuje kombinace známých patogenů, především chřipky. Žádná konkrétní data však neuvedl.
Obyvatel centrální provincie Anhui však v rozhovoru pro čínský Epoch Times vyjádřil podezření, že by mohlo jít o „nový virus“. Několik členů jeho rodiny onemocnělo, ale příznaky se ani po užívání léků nezlepšily.
Také obyvatelé dalších měst v rozhovorech pro toto médium hlásili nárůst respiračních onemocnění. Někteří se domnívali, že by mohlo jít o mutaci covidu-19, a věřili, že lékaři mají pokyn takové diagnózy neuvádět, protože režim před dvěma lety vyhlásil vítězství nad touto nemocí.
Varování před mutacemi
V únorovém oznámení čínského Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí bylo varování před „dynamikou mutace patogenů“. Úřady byly vyzvány k „intenzivnějším genetickým testům různých původců infekčních onemocnění dýchacích cest“.
Zejména bylo vyzváno, aby „riziko přenosu viru chřipky mezi zvířaty a ze zvířat na člověka bylo pečlivě sledováno a dynamicky vyhodnocováno“.
Údajné vyšetřování horečky dengue
Dne 4. března NADCP informoval o cestě svého nového zástupce ředitele Xia Ganga do jihočínské provincie Guangdong. Účelem cesty bylo údajně „prošetřit práci v oblasti prevence a kontroly horečky dengue“. Existují však pochybnosti, zda to byl skutečný důvod cesty.
Sean Lin, bývalý mikrobiolog americké armády a nyní docent biomedicínských věd na Fei Tian College v New Yorku, má pro cestu vysoce postaveného stranického kádra do jižní provincie jiné vysvětlení. Lin 7. března vysvětlil čínskému vydání deníku Epoch Times, že horečku dengue přenášejí komáři. Proto se šíří až po květnu a vrcholí v létě.
Lin řekl: „Úřady nyní používají horečku dengue jako zástěrku a ve skutečnosti chtějí vyšetřovat ptačí chřipku v Guangdongu a nakažení lidí ptačí chřipkou.“
Jak odborník vysvětlil, město Jiangmen v provincii Guangdong již zakázalo prodej živé drůbeže. Ostatní velká města v provincii Guangdong však dosud nepřijala odpovídající opatření, což Lin označil za „dosti znepokojivé“. Domnívá se, že ústřední vláda chce nyní znát „skutečnou situaci“.
Vysoce patogenní kmeny viru ptačí chřipky
Pokud jde o oznámení NADCP o jarních infekcích, Lin se odvolával na období jara 2023 a 2024, kdy covid-19 v Číně dosáhl vrcholu. Podle Lina se v tomto období zvyšují teploty a vlhkost vzduchu. Virus tak v prostředí přežívá déle, což napomohlo jeho rychlejšímu šíření.
Lin přímo vyslovuje hlavní obavu: „V současné době se objevují další infekční respirační onemocnění, ale nejvíce znepokojující je, že se do toho zapojují i vysoce patogenní kmeny viru ptačí chřipky, které se postupem času stále lépe přizpůsobují, aby se šířily mezi populací a nakonec se staly trvalým přenosem z člověka na člověka.“
Hrozí nová velká epidemie?
Všiml si, že pekingský režim zahájil v různých oblastech Číny příslušná preventivní a kontrolní opatření. Ta se týkají nákazy lidí viry ptačí chřipky. Lin uvedl, že úřady se obávají, že by na jaře mohla vypuknout velká epidemie.
Dne 28. února informovala státní média v jižní provincii Hunan o „Školícím kurzu na posílení kapacit v oblasti zdravotnických mimořádných událostí 2025 a technologickém školení o prevenci a kontrole respiračních infekcí“, který se konal ve městě Huaihua od 23. do 25. února. Zúčastnilo se ho více než 140 pracovníků CDC.
V loňském roce začala v provinčních zdravotnických zařízeních probíhat cvičení na ochranu lidí před nákazou vysoce patogenním virem ptačí chřipky podtypu A (H5N1). Koncem loňského roku pak byla tato a další cvičení rozšířena na úroveň okresů a obcí.
Jeden z obyvatel severní provincie Shanxi nedávno čínskému vydání deníku Epoch Times sdělil, že 14. února v jeho obci onemocnělo 20 dětí. Čtrnáct z nich pak zemřelo. Mezi příznaky patřilo zvracení a průjem. Vojenský personál pro prevenci epidemií komunitu uzavřel a zakázal přístup cizím osobám.
Jeden z členů rodiny, kterému lékař nedávno sdělil, že jeho příbuzný zemřel na ptačí chřipku, potvrdil deníku Epoch Times, že jim lékař také řekl, že diagnóza H5N1 by neměla být zveřejněna.
Obyvatelé Nanyangu: mnoho úmrtí
Obyvatel města Nanyang v centrální provincii Henan informoval čínské vydání deníku Epoch Times pod pseudonymem Zhou Yi o výrazném nárůstu úmrtí v regionu, a to na nemoci dýchacích cest: „Od konce listopadu loňského roku do dnešního dne zemřelo 46 mých přátel a členů rodiny. Zemřelí jsou čtyřicátníci, padesátníci a šedesátníci,“ uvedl. „Byli očkováni [proti covidu] – více než třemi injekcemi – a hlavní příčinou úmrtí byl infarkt,“ dodal.
„U těch z nás, kteří dostali vakcínu covid-19, se objevily různé nemoci a neustále jsou hlášena úmrtí. Nedávno zemřeli čtyři moji spolužáci, všem bylo 42 let.“ Podle obyvatele jsou před pohřebními službami opět vidět dlouhé fronty.
Další obyvatel města Nanyang, pan Yang, si z bezpečnostních důvodů nepřál uvést své křestní jméno. Uvedl, že od novoročních oslav 29. ledna v jeho okolí vážně onemocnělo mnoho lidí a že se u nich objevily příznaky chřipky, jako je bílá plíce, zápal plic, zánět srdečního svalu a zánět mozku. Yang také uvedl: „Letos se šíří více virů a všichni – bez ohledu na věk – jsou nakaženi a příznaky jsou v podstatě stejné jako u covidu-19.“
„Tady mezi mými přáteli, kolegy a lidmi z mého společenského okruhu dochází každý měsíc k několika úmrtím. Starším je mezi 60 a 70 lety, mladším mezi 30 a 50 lety,“ řekl Yang.
Potravináři: na vesnicích je mnoho úmrtí
Z města Xuchang, rovněž v provincii Henan, pan Li, obchodník s potravinami, řekl koncem února deníku Epoch Times o nové epidemii infekce kolem čínského Nového roku v jeho regionu: „Lidé, kteří nakupují v mých obchodech, mi říkali, že v jejich vesnicích zemřelo mnoho lidí. Úmrtí jsou každý den, ne jen jedno nebo dvě,“ řekl. „A nemocnice takové informace zablokovaly,“ dodal Li. Mnoho rodin bylo nakaženo a u některých se objevily vážné nemoci, jako je zápal plic a zánět srdečního svalu.
„Dnes je tolik lidí v nemocnicích a pohřebních ústavech. Když na venkově umírají lidé, je na pohřeb pozvána malá kapela Suona. Nyní jsou kapely příliš vytížené, aby zvládly všechny pohřby, a některé rodiny nemohou najít kapelu, kterou by si najaly,“ řekl o situaci na místě.
Odborník varuje: Udělají to znovu
Dr. Jonathan Liu, ředitel Liu’s Wisdom Healing Centre v Torontu, uvedl v rozhovoru pro americkou Epoch Times 8. března, že čínský režim „ve skutečnosti použil několik jiných virů, aby zakryl skutečný rozsah vypuknutí covidu-19“.
„Z vývoje současných epidemií můžeme vidět, že covid-19 způsobil oslabení lidského imunitního systému a mnoho spících nebo neaktivních virů bylo aktivováno, což způsobilo rozšíření mnoha typů virů,“ vysvětlil doktor Liu.
Proto je třeba brát vážně zejména nákazu lidí ptačí chřipkou, varoval lékař a dodal: „Pokud v budoucnu dojde k velké epidemii, čínský režim ji bude nadále utajovat.“
–etg–
ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy