Podpálení vlastní dřevostavby, nové jaderné reaktory v Česku a další růst daně z nemovitosti – to jsou zářezy z minulého týdne

Zajímavosti

Podpálení vlastní dřevostavby, nové jaderné reaktory v Česku a další růst daně z nemovitosti – to jsou zářezy z minulého týdne

Stručně, výstižně a na rovinu – jsme tady opět s těmi nejzajímavějšími zářezy z minulého týdne. Ten začal pořádně zostra, a to podpálením dřevostavby na jižní Moravě. Pokračoval zprávou o výstavbě nových jaderných reaktorů, na jejichž lokality se můžete podívat v galerii. V závěru týdne přišel další růst daně z nemovitosti. Uvařte si dobrou kávu, pohodlně se usaďte a jdeme na to.

Tak, kam je dáme?

Společnost ČEZ plánuje rozšířit svou síť reaktorů v Česku. Nejdříve by měl přijít na řadu menší modulární reaktor u jaderné elektrárny Temelín, který by měl být hotový kolem roku 2035. Poté se ČEZ zaměří na další dvě lokality – Tušimice a Dětmarovice. Tyto reaktory mají doplnit obnovitelné zdroje energie a nahradit stávající uhelné elektrárny, čímž přispějí k redukci emisí a zvýšení energetické bezpečnosti.

Tento projekt vyvolal mezi obyvateli smíšené reakce, zejména kvůli obavám z radiace a možného ohrožení pracovních míst. Před samotnou realizací má však proběhnout ještě řada průzkumů a studií. Mezitím bude ČEZ investovat do přeměny uhelných provozů na biomasu a zemní plyn. U Dětmarovic a Tušimic to však nekončí. Společnost ČEZ nadále zkoumá další potenciální lokality pro malé modulární reaktory. Jaké to jsou, se dozvíte v článku níže:

V Česku se plánuje stavba nových jaderných reaktorů. Jejich umístění vás překvapí

Podpálili jsme to, ale pyromani nejsme

Ohledně dřevostaveb a jejich hořlavosti panuje velká řada mýtů. Jedná se také často o faktor, který lidi od dřevostavby odradí. Pravdou však je, že dřevo, ačkoliv je hořlavé, při správném zpracování a konstrukci vykazuje překvapivou odolnost vůči ohni. Jeho přirozená vlhkost zpomaluje proces hoření a po vznícení se na povrchu vytváří zuhelnatělá izolační vrstva, která brání dalšímu šíření plamenů. Moderní dřevostavby navíc musí splňovat přísné bezpečnostní normy.

Experimenty, jako například test dřevostavby v jihomoravských Dubňanech v roce 2009, potvrzují vysokou požární odolnost těchto staveb. Během tohoto testu zůstala sousední místnost nedotčená ohněm, i když teplota v hořící místnosti dosahovala až 800 °C. Výsledky tak ukázaly, že správně navržená dřevostavba dokáže efektivně odolat požáru a zajistit bezpečnost obyvatel. Dřevostavby tak nejenže splňují, ale často i překonávají stanovené požární bezpečnostní normy. Více se dočtete v článku níže:

Postavili dřevostavbu a poté ji podpálili. Akci na jižní Moravě si budou všichni přítomní pamatovat

Zvýšila se a poroste i nadále

Nedávné skokové zvýšení daně z nemovitosti v České republice způsobilo u mnoha lidí značné rozčarování. Daň, která byla dříve považována za symbolickou, nyní narostla v některých městech až pětinásobně. Pravdou však je, že ve srovnání s ostatními státy Evropské unie je stále relativně nízká. Z dlouhodobého hlediska je tak pravděpodobné, že daň z nemovitosti bude dále růst, aby se přiblížila evropskému průměru.

Tento růst je však mnohými považován za nezbytný krok k řešení krize bydlení. Jak by mělo navýšení daně pomoct v otázce bydlení, se dočtete v našem článku níže:

Daň z nemovitosti ještě více vzroste. Vlastnit dům či byt se značně prodraží

ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy