Proměna zahrady Mahlerovy vily v Brodě: vylepší altán, přibude dětské hřiště
Navštivte zahradu Mahlerovy vily v Beckovského ulici. Zřejmě i tato věta se objeví v příštích propagačních materiálech města Havlíčkova Brodu. Zahrada domu jako turistický cíl. To není v Česku ničím neobvyklým. Příkladem mohou být například zahrady na Malé Straně v Praze. V Havlíčkově Brodě ale půjde o premiéru.
Vila bratrů Mahlerových v Havlíčkově Brodě na první pohled zaujme svou pohádkovou podobou. Je inspirovaná středověkou architekturou i anglickými sídly šlechty. Jak upozornil místostarosta Libor Honzárek, ve své době to byla stavba reprezentativní a noblesní. Originální vilu si dali postavit bratři Vilém a Viktor Mahlerovi, kterým patřila největší textilní továrna v Havlíčkově Brodě, specializovaná na výrobu punčochového zboží. Předchůdce firmy Pleas. Projektantem vily byl pravděpodobně místní stavitel Karel Ješina.

Za zmínku stojí, že k projektu oživení Mahlerovy zahrady se město vrací přesně po deseti letech. Plán na proměnu pozemku v centru Brodu se zrodil v roce 2014, uskutečnit se měl v roce 2015. „Jenže do hry vstoupily diskuse s památkáři, kteří si přáli maximálně zachovat vzhled prvorepublikové zahrady. Projekt bylo třeba upravovat. Nakonec ho město odložilo, protože cena dosáhla asi tří milionů korun,“ vysvětlil místostarosta Honzárek. K projektu Mahlerovy zahrady se město vrátilo loni. Cena ale přesáhla už čtyři miliony korun.
Vila je sice soukromým majetkem, ale zahrada patří městu. V současné době zmizela stará dlažba, na řadu přijde nový plot a zeleň se dočká oživení. Stejně jako starý altán, v zahradě přibude dětské hřiště.

Zajímavá je i samotná vila. Podle místostarosty Honzárka o ní zájemci najdou podrobnosti například na webu Slavné vily. Architektonická podoba vily je kombinací inspirací různými styly – neorománským, neogotickým a neorenesančním. Hned vedle vstupu zdobí jižní fasádu sluneční hodiny. Vstup do domu dekoruje nápis Salve přímo na podlaze, který znamená přátelský pozdrav.
Příběh Mahlerovy vily:
- Vilu si nechali postavit bratři Vilém a Viktor Mahlerovi, příbuzní skladatele Gustava Mahlera, kterým patřila největší textilní továrna v Havlíčkově Brodě.
- Druhá světová válka se na rodině Mahlerů krutě podepsala. Byli Židé. Kdo nestihl utéct za hranice, byl zavražděn v koncentračních táborech. Mahlerova vila zůstala bez majitele.
- Během války se v ní usadil tehdejší ředitel pletařských závodů Alfréd Ulischberger. Byl členem NSDAP.
- Po válce byla vila rozdělena na menší byty, které si převzali zaměstnanci textilky. A tak je tomu v podstatě dodnes.
ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy