V Lípě se bojí slintavky a kulhavky, do kravína nikdo nesmí. Zavřeli v Olešence
„Samozřejmě, že máme z nákazy strach a učinili jsme veškerá opatření, abychom snížili možnost přenosu, tak jak radí veterinární správa,“ řekl Deníku Ondřej Baloun.

Mezi opatření patří především naprostý zákaz vstupu do kravína pro veškeré návštěvy, samozřejmě přísná dezinfekce. Před vjezdem do kravína zemědělci umístili speciální dezinfekční vanu. Tou musí projet každé vozidlo mířící dovnitř. K tomu přibyly dezinfekční rohože pro vstupy ošetřovatelů. „Prostory dvora venku před kravínem jsme nechali vysypat vápnem. Tím musí projet nebo projít nebo projet každý, kdo se pohybuje v areálu společnosti,“ doplnil Baloun.
Zemědělská akciová společnost v Lípě případy slintavky a kulhavky v chovu skotu nikdy neměla. Doufá, že se jí nákaza vyhne, protože by to znamenalo vybití celého stáda a obrovské finanční ztráty.
Riziková jsou právě kolo aut
V Česku podle veterinářů tato nemoc nebyla evidována od roku 1975. Ondřej Baloun zdůraznil, že riziko nákazy nelze podcenit, protože se jedná o kapénkovou infekci, která se přenáší větrem. „Ideální přenašeč jsou i kola osobních automobilů. Ten, kdo jede momentálně autem na výlet na Slovensko, může nákazu přivézt i k nám,“ upozornil Baloun s tím, že riziko nelze podcenit.
Státní veterinární správa proto zavedla na některých hraničních přechodech kontroly především nákladních aut. Ta musí procházet před příjezdem do Česka dezinfekcí, ale o osobních autech se zatím nemluví. Virus může člověk přenášet i na oblečení.

Obavu z nákazy mají ale ji jiní zemědělci či farmáři z Havlíčkobrodska. Na nebezpečí nákazy reagoval i známý Dvorský kozí statek v Olešence. V době ohrožení slintavkou a kulhavkou zrušil veškeré populární exkurze. Takže oblíbené heslo statku, kdo chce vidět kozy venku, ať navštíví Olešenku, v současné době neplatí. „Do našeho ustájení koz a do areálu statku pouštíme jen veterináře a ty, kteří se o kozy starají. To je naše rodina. Veškeré návštěvy na statku kvůli bezpečnosti rušíme,“ řekl Deníku majitel statku, chovatel koz Jan Dvorský.
Statek Dvorský pořádá exkurze na základě telefonické objednávky pro děti i dospělé se vstupným podle ceníku. Hlavně děti se mohly s kůzlaty přijet pomazlit od druhé poloviny února až do Velikonoc. V době nebezpečí nákazy se exkurze nekonají. Podle Dvorského je areál statku zcela zavřený pro veřejnost. Slintavka a kulhavka nepostihuje jen krávy, ale podle veterinářů sudokopytníky obecně i když skot je k nákaze nejvnímavější.

Slintavka a kulhavka je nemoc, která umí udělat ze zdravého zvířete během pár dní zesláblou trosku trpící v bolestech, varují veterináři. Největší hrozbou je její extrémní nakažlivost a výjimečná odolnost viru, který se může přenášet na obrovské vzdálenosti. Nakažlivost je až sto procent. Pokud se tedy nemoc dostane do nějakého velkochovu, šance, že se nějaké zvíře v něm nenakazí, je minimální.
Virus slintavky a kulhavky zničí podle veterinářů například jen teplota nad 50 stupňů Celsia, takže proti němu nefunguje typická obranná reakce savců, kterou je zvýšení teploty těla. Velmi dobře také odolává zásaditému prostředí, téměř se ho netkne ani vysušení, nízké teploty nebo vysoké koncentrace solí. Vydrží tak například i v mléce, a to dokonce i procesy, kdy se z něj vyrábí sýry, proto i chovy krav určené na produkci mléka jsou po objevené nákaze určené k utracení.
Opatřená vyjdou na desetitisíce
Preventivní opatření před přenosem slintavky a kulhavky ale nejsou levná. Jednu dezinfekční rohož orozměru přibližně dva metry, určenou pro dezinfekci paznehtů, též pro dezinfekci vozidel, třicet litrů dezinfekčního roztoku, který stačí pro osmdesát krav nabízejí speciální prodejny zemědělských potřeb za víc než čtyři tisíce korun. Speciální vana určená pro dezinfekci paznehtů o délce dvou metrů stojí přes deset tisíc korun.
ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy