Vítek Rous: Praktický příklad revitalizace mokřadního potoka u Adolfova

Zajímavosti

Vítek Rous: Praktický příklad revitalizace mokřadního potoka u Adolfova

Část Mokřadního potoka (levostranný přítok Černého potoka), kde se koryto kopalo bagrem. Směrem doprava – mimo snímek – navazuje nově revitalizovaný úsek potoka.

Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

U Adolfova v Krušných horách jsme kdysi dávno pro Agenturu ochrany přírody a krajiny ČR zpracovali projekt revitalizace Černého potoka a jeho přítoků v přírodní rezervaci Černá louka. Realizace proběhla už v roce 2009-2010 a rozsah revitalizace tak můžete dnes dobře vidět i přes mapy.cz. Jeden levostranný přítok ale byl bohužel z větší části mimo území rezervace a tak jeho větší část zůstala stále napřímená. Revitalizaci Černého potoka jsme v té době (tedy před více jak patnácti lety) navrhovali pouze s hrazením zahloubeného a napřímeného koryta a výkopem nového mělkého pomocí bagru.

Původní napřímené koryto můžete ještě pořád v terénu nebo na ortofoto snímku rozeznat jako sérii za sebou jdoucích tůní.

U jednoho krátkého úseku na menším přítoku jsme si ale už v té době vyzkoušeli vyvedení vody volně do terénu.

První známky nového malého koryta se začaly vyvíjet do pár měsíců po realizaci a dnes je to plnohodnotné větvící se korýtko malého potůčku s rozsáhlým mokřadem.

Ve skutečnosti žádná jiná část revitalizace, kde bylo koryto hloubené bagrem, nekomunikuje tak velmi dobře se svou nivou.

Celé ty roky nás trápilo, že revitalizace jednoho z hlavních přítoků se zastavila na hranicích rezervace, ale teprve v minulém roce jsme dostali příležitost to vyřešit.

Jednak nám došla trpělivost v tom ohledu, abychom čekali na nějakého vnějšího iniciátora v podobě AOPK, Povodí, Lesů ČR nebo třeba obce, a rozhodli jsme se, že to uděláme tzv. na vlastní triko.

Sešlo se to zároveň s tím, že v rámci Českého svazu ochránců přírody jsme mohli získat prostředky od soukromé společnosti na konání dobra v podobě zadržování vody v krajině.

Během v podstatě jednoho roku se tak podařilo naprojektovat, povolit i realizovat jednu z nejradikálnějších revitalizací potoků mimo chráněná území a čistě na soukromých pozemcích.

Na první pohled to tak vzhledem k vysoké trávě nevypadá, ale za mnou je zhruba metr a půl hluboké koryto s opevněným dnem. Voda teče malým „čůrkem“ pouze po tom opevněném dně a celá niva potoka je kvůli tomu odvodněná.

Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Technicky upravené koryto bylo hluboké asi 1,5-2 m s šířkou v koruně několik metrů. Koryto jsme nejdříve přehradili prkennými hrazeními, které slouží pro prvotní stabilizaci zemního zásypu. A za námi pracovaly dva malé bagry, které koryto zasypávaly.

Celá realizace proběhla v podstatě během dvou měsíců a výsledkem je, že kdokoliv tam dnes přijde, tak si vlastně ani neuvědomí, že tu nějaké zahloubené koryto bylo.

Celý srpen, září a říjen minulého roku jsme byli nervózní, protože bylo docela velké sucho a tok potoka se v tu chvíli jakoby zastavil.

Když se nad tím ale člověk zamyslí, tak ho začne napadat, čím to asi tak je. Během velmi krátké doby jsme totiž zasypali celé koryto a „donutili“ vodu téct zhruba o metr a půl výše než tekla několik desetiletí předtím.

Okolní pozemky jsou odvodněné plošným odvodněním – metr pod terénem je tedy soustava trubek, kterým jsme zacpali výtok.

Když si tohle celé představíte, tak si najednou uvědomíte, jak se plní všechny ty trubky a trubičky vodou a s tím samozřejmě i celý půdní profil.

Zákres původního napřímeného koryta, které bylo v podstatě v celé délce zasypáno a v terénu ho tak nepoznáte. Uprostřed snímku je vidět, jak se po zasypání hlubokého koryta nejednou dere voda na povrch a sytí celou nivu.

Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Jakmile ale přišel na podzim déšť a doplnil celou tuhle zásobu mělké podzemní vody, tak to začalo téct všude.

Tam, kde jste několik měsíců prošli suchou nohou, jsou najednou mokřady a voda různě vyvěrá a sbírá se v potůčky, různě se opět rozděluje a spojuje.

Při vytváření situace skutečného provedení bylo v podstatě nemožné „oklikat“, kde je vlastně koryto potoka.

Voda totiž tekla a teče všude možně a malé korýtko se díky terénu změní ve velký mokřad nebo třeba v tůňku v přirozené depresi. A tak je to ale správně, to je ideální cíl revitalizace potoka.

Zákres skutečného provedení na základě zaměření dronem. Modře je vyznačen skutečný tok vody, zeleně pak předpokládaný v projektu na základě digitálního modelu terénu.

Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Jak se můžete zapojit

Pokud vás naše práce zaujala a máte nějaké pozemky u potoka nebo víte o někom, kdo je má, případně to třeba řešíte na obci nebo někde jinde, tak nám dejte vědět.

Jak už jsem psal výše, rozhodli jsme se nečekat na „smilování boží“, ale umíme revitalizaci z podstatné části vyřešit i na vlastní pěst. Z vaší strany potřebujeme zejména pomoci s vlastníky pozemků a dát vědět, pokud máte něco předjednáno nebo víte, že se dá s vlastníky domluvit.

Projekt i realizaci umíme v takových případech vyřešit na své vlastní náklady (u realizace samozřejmě v případě přidělení dotace). Pokud tedy víte o nějaké takové možnosti, ozvěte se, ať společně s těmi revitalizacemi trochu pohneme.


reklama


ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy