Výstava v Pardubicích zpochybňuje nadřazenost lidstva nad přírodou

Pardubice – Galerie města Pardubic v sobotu otevře výstavu deseti umělců nazvanou Těla prachu. Uvažují o lidském těle a jeho proměnlivosti a zranitelnosti. ČTK to řekla kurátorka Šárka Koudelová. Lidstvo podle ní stále lpí na starém dogmatu, že je nadřazené přírodě a všemu živému. Příroda mu slouží k potěše a nebo ji využívá k těžbě materiálů. Deset umělců se v Pardubicích snaží upozornit na to, že lidé by antropocentrický pohled na svoji existenci měli přehodnotit, uvedla k expozici Koudelová.
„Je to teze, z které se lidstvo nedokáže vymanit. Ačkoliv je příroda, geologie, mezilidské vztahy součástí společenského diskurzu, k praktické aplikaci nedochází,“ řekla kurátorka.
Výstava nabízí pohled na mnoho neživých těl, je jí nejprve galerie, jejíž stěny jsou tvořené cihlami, potom kovová brána, která připomíná kostru velryby. Na zemi jsou zvířecí a lidské kosti, vápence, skořápky, mušle a sádrové odlitky.
„Všechny tyto předměty mají v sobě vysoký obsah vápníků, autorka Anetta Mona Chișa podrobuje předměty zkoušce kyselým roztokem, tím se pokryjí vrstvou krystalu. I naše těla sdílí stejné prvky s dalšími objekty na naší planetě,“ řekla Koudelová.
Výstavu spojují materiály neživé přírody. Jedna z pískových instalací má i politický apel. Izraelka Noa Kurnicková přivezla z Negevské pouště písek a z něj vymodelovala klečící postavu, která strká hlavu do písku.
„Celá její instalace je subtilním a velmi ironickým komentářem na to, co se děje v oficiální politice Izraele. Je k tomu velmi kritická vzhledem k jejím humanistickým postojů. Zároveň se nemůže od své země odstřihnout,“ uvedla kurátorka.
Pomyslný vesmírný prach, který je počátkem všeho živého, přenesla do Pardubic Dagmar Šubrtová. Vytvořila velké mísy potažené sametem, do které ručně vyšívá světlé tečky. „Je to takové haptické. Je to velmi pomalá ruční práce,“ poznamenala Koudelová.
Sama kurátorka vytvořila bránu, která prochází celou výstavou, a také předměty připomínající kusy skal a hornin. Do nich otiskla části svého těla, ruce nebo nohy. Mají představovat výstupky galerijního těla s kapslemi a do nich vložila malinká díla svých kolegů, s kterými vystavuje.
Výstava prezentuje díla deseti českých a zahraničních autorů. „Loni jsme udělali otevřenou výzvu na výstavní projekt, nakonec se přihlásilo mnoho zajímavých návrhů. Vybrali jsme tři, jeden z nich realizujeme právě teď,“ řekl ředitel galerie Vojtěch Novák.
Galerie netvoří sbírky. Od loňska má nové prostory v areálu Automatických mlýnů, nejde o klasické prostory s bílými stěnami, kterým se říká white cube (bílá kostka). Zdi tvoří cihly a místnost je ve tvaru písmene L. Podle Nováka se musela galerie s novým místem sžít.
„V návrhu Šárky Koudelové se nám líbilo, jak jednotlivá díla mohou k našemu prostoru přistupovat. Jak zvládnou s prostorem splynout,“ dodal Novák.
Reklama
ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy