Blackoutu domácnosti se lze vyhnout pomocí jednoduchého systému. Navíc lidem zlevňuje elektřinu

Výpadek elektrického proudu, neboli „blackout“, není v Česku příliš běžným jevem. Pokud však nastane, může způsobit značné problémy na více frontách. Pro samotné domácnosti, tedy domy i byty, nicméně existuje poměrně málo známé řešení, jak mohou takové situaci zcela předejít a v případě velkého výpadku elektřiny dál fungovat. A to klidně dalších 24 hodin, aniž by se musela domácnost jakkoli omezovat. Co je ale mnohem zajímavější je fakt, že tímto systémem lze také značně ušetřit na platbách za elektřinu. A to po celý rok.
Elektřina za poloviční cenu nebo i zdarma
Přestože si toho mnoho lidí není plně vědomo, cena elektřiny významným způsobem kolísá. A to nejen v horizontu měsíců nebo let, ale každou hodinu. Nastávají i situace, kdy elektřina stojí zápornou cenu, tedy nejen že je zadarmo, ale pokud ji odebereme, dokonce nám za to někdo zaplatí. Jak je to možné? Jednoduše. Zatímco na vstupu, tedy výrobě elektrické energie se poslední dobou přidávají nové zdroje, které nevyrábí permanentně, ale podle aktuálního počasí (typicky fotovoltaika a větrné elektrárny), naopak na straně spotřeby je situace také velmi labilní. Někdy lidé potřebují elektřinu více a někdy méně. Elektrárny však jedou stále a tak někdy vyrábí elektřinu takříkajíc zbytečně. To je právě ten moment, kdy si ji můžeme vzít třeba zdarma, případně na tom i vydělat.
Jednoduchý systém, který lidem vydělává
Vzhledem k výše uvedenému faktu tedy nastává situace, kdy někdy je elektřina poměrně drahá (to je v době, kdy je o ní velký zájem) a naopak jindy je zase velmi levná a nebo až v záporné ceně, kdy je dodavatel ochoten nám zaplatit za to, že jí odebereme a odlehčíme tak přenosové síti. My však potřebujeme elektřinu v době, kdy my potřebujeme, nikoli v době, kdy je levná a nebo dokonce v záporných cenách. Jak na to? Řešení existuje a to poměrně jednoduchým systémem, který se rozšířil v poslední době v mnoha domácnostech díky trendu obnovitelných energií.
ESS zabrání blackoutu a ještě domácnosti ušetří peníze
Systém pro skladování energie, často také označovaný anglickou zkratkou ESS (Energy Storage System), není nic jiného, než speciálně koncipované bateriové úložiště na bázi Lithiumpolymerové baterie s tím, že je vhodné pro instalaci do rodinných domů nebo bytů. Systém má vždy určitou kapacitu, přičemž nejčastěji instalované kapacity se pohybují v jednotkách kWh, případně kolem hodnoty 10 (ceny a dostupné varianty těchto systémů si můžete porovnat zde). Jak ukazuje zkušenost, v případě provozu domácnosti 3+1 s využitím úložiště o kapacitě 10 kWh lze bez problémů vykrýt celých 24 hodin plnohodnotného provozu domácnosti i v případě, že na celou tuto dobu vypadne elektrická energie. Třeba v celé České republice. Co není vůbec špatné pro případ nouze, kdy v danou chvíli je všude elektřiny nedostatek.
Generátor, aneb řešení, které se nevyplatí
Některé domácnosti řeší tento problém pomocí jednoduchého záložního agregátu, tedy generátoru elektřiny, které funguje na bázi spalovacího motoru. Podstatný rozdíl od využití bateriového úložiště je ten, že zatímco úložiště nám celý rok šetří peníze za elektřinu, generátor pouze leží v garáži, kde čeká na využití v případě nouze. To je důvod, proč lidé od tohoto systému poslední dobou spíše ustupují.
Vyděláváme na odběru elektřiny
Vraťme se tedy v rychlosti k tomu nejdůležitějšímu. Jak s pomocí bateriového úložiště můžeme šetřit peníze za elektřinu? A nemusíme na to mít fotovoltaiku? Ne, nemusíme. Bateriové úložiště si mnohdy instalují lidé samostatně, bez fotovoltaiky. Platí pak pouze za baterii a za střídač, nemusí řešit instalaci panelů. Někteří ani nemají kam je umístit. Jakmile si zavedeme bateriové úložiště, je potřeba požádat si u distributora elektřiny o instalaci chytrého elektroměru a také přejít k dodavateli, který nabízí dodávku za tzv. spotové ceny. V tu chvíli budeme platit přesně tolik, kolik elektřina stojí v danou chvíli. A čím že nám to bude šetřit? V tom je právě ta genialita.
Proč nakupovat za draho, když to jde levněji
Ve chvíli, kdy je cena nízká nebo dokonce záporná, systém automaticky plní bateriové úložiště. Naopak pokud domácnost potřebuje energii v době, kdy je elektřina na spotu drahá, místo od dodavatele se primárně bere z bateriového úložiště. To nám tedy dělá jakýsi kompenzační prvek, který nakupuje když je levně a my pak z něj bereme, když je draho. Ve výsledku tak lze dosáhnout značných úspor. Je možné na tom dokonce vydělat? Teoreticky ano, prakticky moc ne. Podstata je v tom, že i když je cena energie záporná, pořád je potřeba zaplatit distribuční poplatky za přenos. Tím se cena pořád trochu zvyšuje. Už ale nastalo několik situací, kdy i včetně distribučních poplatků byl rozdíl mezi maximem a minimem ceny tak značný, že na tom vydělat šlo. Sázet na to ale nejde.
Budoucnost bez blackoutu a s levnou elektřinou
Jak se ukazuje, tento systém si poslední dobou pořizuje stále více lidí. Důvodem je zejména prudce klesající cena systému a také fakt, že stále více věcí dnes funguje na elektřinu. Tedy to, že se bez elektřiny neobejdeme a v případě výpadku zkrátka máme velký problém. Systémem tedy lze nejen velmi zajímavým způsobem šetřit za elektřinu, ale i vyhnout se výpadkům dodávky elektřiny od našeho dodavatele.
Photocredit: Jiří R. (se souhlasem)
Zdroj: EnergyStorage organization, ESAH
ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy