Necelá stovka na den. S tím musejí kuchaři v nemocnicích vystačit

Aktuálně

Necelá stovka na den. S tím musejí kuchaři v nemocnicích vystačit

Nebyl důvod ke stížnostem. Tak vzpomíná na pobyt a jídlo v nemocnici v Havlíčkově Brodě například Dana Pecková.“ Co mi donesli obědy, byly výborné, opravdu všechny,“ pochvaluje si nemocniční stravu. Podle dalšího pacienta Ivana Štursy který si vyzkoušel nemocniční kuchyni v Brodě i v Jihlavě, se strava v nemocnicích za poslední roky výrazně zlepšila. „Jestli si někdo stěžuje, tak spíš jde o to, co má rád. A pak samozřejmě když dáte přísnou dietu milovníkům bůčků, bude brblat vždycky,“ dodal.

Důraz na vyváženou a kvalitní stravu odpovídající nutričním potřebám pacientů klade podle mluvčí Alexandry Knapové nemocnice v Pelhřimově. „ Jídelníček sestavujeme podle platných dietologických doporučení a snažíme se, aby byl pestrý a chutný. Pokud jde o financování, náklady na celodenní stravu pacienta se pohybují okolo 90 korun,“ upřesnila.

Novoměstská nemocnice má rozpočet na celodenní stravu pacienta 95 korun na osobu a den na nákup potravin.“ Rozpočet je ovšem na každou dietu jiný. Pacienti, kteří nemají dietní omezení, si u nás mohou vybrat ze dvou jídel. Rodičky mají navíc možnost bufetového stravování přímo na oddělení. Maminky si tak samy mohou sestavit svůj jídelníček a stravovat se tak, jak byly z domu zvyklé,“ informovala mluvčí nemocnice Helena Zelená Křížová.

V Jihlavě mají podle mluvčí Moniky Zachrlové rozpočet na měsíc zhruba 83,23 korun. „Naší novinkou poslední doby je například bufetové stravování pro maminky,“ dodala. V Třebíči má tamní nemocnice podle Jitky Mácové 95 korun v rozpočtu na celodenní stravu jednoho pacienta.

A nakonec Havlíčkův Brod. „Stravovací jednotka na pacienta a den v naší nemocnici činí celkem 263,19 korun, to jsou potraviny plus režie. Novinkou u nás je od ledna výběr ze dvou jídel,“ informovala mluvčí nemocnice Petra Černo.

V přípravě a kvalitě nemocničních pokrmů hrají podle Asociace českých a moravských nemocnic významnou roli finance. Jak upozornil předseda Asociace Michal Čarvaš, každá nemocnice si na základě svých celkových příjmů od zdravotních pojišťoven sama vytváří svou vlastní takzvanou stravovací jednotku. Protože úhrady od zdravotních pojišťoven se liší, různí se i výše stravovací jednotky. Za ni musí pro každého pacienta připravit jídlo na celý den – tedy snídani, oběd, svačinu a večeři. A takřka všude jde o částky, za které by si toho běžný člověk doma u plotny mnoho uvařit nedokázal. Nemocnice mohou takové situaci čelit jen pečlivou přípravou jídelníčku a výběrem vhodných dodavatelů.

Podle lékaře a politika Bohuslava Svobody výdajům na stravování pacientů moc nepomohlo zrušení regulačního poplatku v nemocnicích ve výši sto korun, které zavedla před více než deseti lety tehdejší vláda. „Platba za den na lůžku v nemocnici je de facto platbou za stravu, což je každodenní náklad každého z nás. Nemocnice obvykle pro své pacienty vaří jídla v hodnotě 80 až 120 korun denně, takže poplatek ve výši 100 korun byl odpovídající,“ vysvětlil.

Proto by si někteří pacienti byli ochotni si za jídlo v nemocnici připlatit. „Tak stovku za den, za dobré jídlo, proč ne. Za stovku se dneska nenajíte ani v bufetu. Navíc nemocnice by měla financovat hlavně léčbu, ne jídlo. Doma také musíte za jídlo platit a v nemocnici si za lepší pokoj si také připlatíte,“ navrhl úředník Zdeněk Bohuslav z Havlíčkova Brodu s tím, že za jídlo v nemocnici by nemuseli doplácet jen lidé opravdu s opravdu nízkým příjmem. Podle živnostníka Milana Kubáta to není nejlepší nápad. „Hlavně v případě, kdy máte úraz a skončíte v nemocnici déle než měsíc,“ poznamenal

Tento článek jste si mohli přečíst díky vašemu předplatnému.

ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy