Obnova parku v Brodě: zmizí stromy, přibydou místa ke grilování, houpačky i mola

Aktuálně

Obnova parku v Brodě: zmizí stromy, přibydou místa ke grilování, houpačky i mola

V okolí sochy Havlíčka budou nové hrací prvky pro děti. V parku vzniknou grilovací místa a na rybnících další nová mola. | Video: Deník/Štěpánka Saadouni

/VIDEO/ Nová mola na rybníku, další herní prvky pro děti, ale také prostor ke grilování. Na to se mohou těšit návštěvníci parku Budoucnost v Havlíčkově Brodě. A to v rámci plánované třetí a čtvrté části obnovy parku. Radnice chce za vylepšení utratit skoro osmdesát milionů korun.

Podle místostarosty Havlíčkova Brodu Libora Honzárka už radnice vybrala firmu, která dostane obnovu rozsáhlého parku na starost. „Je to firma Gardenline z Litoměřic. Práce začnou letos, skončí v létě příštího roku,“ řekl Deníku Honzárek. Jak místostarosta doplnil, letos chce město utratit za obnovu parku pětatřicet milionů korun, z toho pětadvacet milionů korun jsou dotace z evropských fondů.

Část parku ve které se bude pracovat, to je ve směru sever až jih, zahrnuje oblast od altánku po rybník Valšička. „Ve směru na východ a západ lokalitu od ulice Prokopa Holého po levý břeh rybníka Hastrman, respektive hradební zeď při ulici Na Valech,“ upřesnil Honzárek. Práce na obnově parku ale začnou kácením více než stovky starých stromů.

Dále zmizí asi tisíc metrů čtverečních přerostlých keřů. „Za pokácené stromy a keře budou ale vysazeny nové. Přibudou trvalkové záhony a trávníky. Zmizí staré cesty, nahradí je nové z kamenné dlažby, barevných asfaltobetonů, mlatové povrchy a podobně,“ načrtl Honzárek Deníku další postup prací. Samozřejmě nebude chybět nové veřejné osvětlení.

V parku by měli návštěvníci odpočívat a bavit se. Na co se mohou těšit nejvíc, jsou nová mola nad hladinami rybníků Hastrman a Obora, kde se bude možné vozit na vodních šlapadlech. Dále nové lavičky, houpačky pro děti, dokonce je v plánu i zvláštní prostor pro grilování.

close Další etapa obnovy parku Budoucnost v Havlíčkově Brodě se uskuteční hlavně nad rybníkem Hastrman. Vize budoucí podoby parku. Zdroj: se souhlasem města zoom_in Další etapa obnovy parku Budoucnost v Havlíčkově Brodě se uskuteční hlavně nad rybníkem Hastrman. Vize budoucí podoby parku. Zdroj: se souhlasem města

Projektová dokumentace byla vypracována dle autora proměny celé koncepce parku Budoucnost architekta Zdenka Sendlera. Ten se v Havlíčkově Brodě uvedl už před šesti lety první etapou obnovy parku za budovou bývalé školy Rubešova. Tehdejší oprava stála skoro za dvacet milionů korun. Deník se opravám parku věnoval například v tomto článku.

Podle Jana Schneidera z havlíčkobrodského Okrašlovacího spolku Budoucnost byla obnova parku i přes různé diskuse na sociálních sítích úspěšná a její autor Zdeněk Sendler si zaslouží poděkování. „Záměr revitalizace brodského parku Budoucnost se zrodil koncem 90. let, kdy mě požádala o spolupráci firma Eden,“ upřesnil architekt Sendler, který práci rozdělil do čtyř etap. „Práce financuje hlavně město, které nám dovoluje být kreativní,“ dodal Zdeněk Sendler.

Jak zdůraznil, park je místo, které má žít. Revitalizaci parku představil architekt Sendler brodské veřejnosti už v roce 2013. Návrh počítal s novou zelení i úpravou parkových rybníků. První etapa obnovy parku získala dokonce první cenu v soutěži Stavba roku 2019 pořádané Krajem Vysočina.

Historie parku Budoucnost:

  • Dne 9. května 1886 byl založen okrašlovací spolek Budoucnost, jehož cílem bylo vybudování rozsáhlého městského parku.
  • Za předchůdce parku jsou považovány Štěpánčiny sady, vytvořené 10. května 1881 při příležitosti sňatku korunní princezny Štěpánky Belgické a korunního prince Rudolfa. Tyto sady v roce 1889 zakoupil spolek Budoucnost.
  • Druhý základ parku představoval obecní les mezi sv. Trojicí a Kalvárií. Spolek postupně nakupoval a upravoval další pozemky, až vznikl dnešní, pětadvacet hektarů rozlehlý, park. Zdroj: Okrašlovací spolek Budoucnost

Památky v parku:

  • socha Karla Havlíčka Borovského – autorem sochy z roku 1924 je akademický sochař Bohumil Kafka
  • památník Miroslava Tyrše
  • busta matky Karla Havlíčka Borovského, Josefíny, autorkou sochy z roku 1937 je akademická sochařka Vlasta Dohnalová
  • busta Bedřicha Smetany, autorem sochy z roku 1929 je akademický sochař Julius Pelikán
  • Štáflova bašta
  • kostel Nejsvětější Trojice

Tento článek jste si mohli přečíst díky vašemu předplatnému.

ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy