Ozbrojené síly Evropské unie: Maďarská armáda
Seriál o armádních soustavách zemí Evropské unie
Maďarská armáda, podobně jako další země východní Evropy, je v procesu přezbrojování, které u ní započalo v roce 2018. Plán modernizace, ve kterém dochází např. k výměně starých sovětských tanků za nejmodernější německé Leopardy, by mohl být podle odhadů ukončen v roce 2028.
Pokud jde o počet členů obranných sil, již v roce 2020 hovořilo maďarské ministerstvo obrany, že hodlá zvýšit počet aktivních vojáků z 26 na 37,5 tisíc a rezervistů z 8 na 20 tisíc.
Zdá se, že maďarská armáda nemá v náborových cílech takové problémy jako česká. V lednu 2025 označil náčelník generálního štábu maďarské armády rok 2024 za „přelomový“ a zdůraznil, že v loňském roce se pro službu v maďarských obranných silách rozhodlo dalších téměř 3 500 mužů a žen, což podle něj znamená, že dělají „něco dobře a zatraktivnili toto povolání“.
V rámci tohoto cíle generál Gábor Böröndi řekl, že považuje za důležitou zejména morálku vojáků, a prohlásil, že pro něj je nejdůležitější, že velká část vojáků „je na sebe hrdá“. „Duše vojáka je klidná, když vidí, že je hrdý, v bezpečí a je o něj postaráno a že je postaráno i o jeho rodinu,“ míní generál.
Podle odhadů NATO za rok 2024 vynaložilo Maďarsko na obranu téměř 4,5 miliard dolarů (cca 112 mld Kč), což by mělo odpovídat přibližně 2,11 % maďarského HDP.
Pozemní síly

3 brigády, 4 pluky
Podle plánu modernizace Zrínyi 2026 (vydaného v roce 2020) má Maďarsko zvýšit zvýšit počet aktivních vojáků z 26 tisíc na již zmíněných 37,5 tisíc. V roce 2026 by měl počet vojáků aktivní služby dosáhnout počtu 30 tisíc.
Maďarské pozemní síly dnes disponují novými tanky Leopard 2A7HU o celkovém počtu 24 kusů. Cílem ministerstva obrany je dozbrojit na celkem 48 tanků Leopard, které nahradí 30 až 40 starých sovětských tanků T-72M1.
Leopard 2A7HU je specificky upravený vylepšeními přizpůsobenými maďarské armádě s největší hmotností ve třídě 2. Jeho primární výzbroj tvoří 120mm kanon, spřažený 7,62mm kulomet FN MAG, a na střeše tankové věže je v dálkově ovládané zbraňové stanici od společnosti FN Herstal umístěn 12,7mm těžký kulomet M2 Browning.
Jedním z klíčových vylepšení maďarského modelu je zesílení pancíře střechy věže a integrace nového systému řízení palby s podsystémem, který je schopen automaticky sledovat cíl pomocí termovizní kamery.
Mezi další novinky v maďarské armádě patří nákup 218 pásových obrněných vozidel pěchoty Lynx KF41 také od německého výrobce Rheinmetall, což Maďarsko ohlásilo již v roce 2020. První kusy dostalo již v roce 2022 a loni dokonce první kusy z výrobní linky německého výrobce v maďarském Zalaegerszegu.
Ve výzbroji pak disponují několika druhy kolových obrněných vozidel sovětské, turecké či americké výroby, 24 pásovými děly PzH 2000, v protivzdušné obraně pak sovětskými 2K12, několika systémy NASAMS a „twinovými“ Mistraly.
V roce 2018 měla maďarská armáda zařadit do výzbroje první české pistole P-07 a P-09, samopaly CZ SCORPION EVO 3 a útočné pušky CZ BREN 2. Zbraně jsou licenčně vyráběné v maďarské firmě Arzenal.
Maďarské pozemní síly tvoří celkem 3 obrněné brigády a další 4 pluky – průzkumný, technický, chemický a hasičský.
Letectvo

3 základny, 2 brigády, raketový pluk
Vzdušné síly Maďarska tvoří Vrtulníková a výsadková brigáda, Letecká brigáda a Raketový pluk. Podle dostupných informací mají maďarské vzdušné síly přibližně 5,7 tisíc příslušníků, 26 letadel a 37 vrtulníků.
Obdobně jako u nás, i maďarské nebe hlídá 14 pronajatých Gripenů JAS-39 od Švédska. Mezi bojovými vrtulníky má ruské Mi-24, mezi přepravními pak Mi-8 a Airbusy.
Vzdušné síly rovněž procházejí zásadní modernizací. Kromě transportních a tankovacích letounů KC-390 nakoupilo Maďarsko dva dopravní letouny Airbus A319 a dva menší stroje Falcon 7X nebo transportní vrtulníky Airbus H145M a Airbus H225M.
Raketový pluk protivzdušné obrany nově využívá systém protivzdušné obrany NASAMS, vyráběný americkou zbrojovkou Raytheon a norským koncernem Kongsberg. Raketový systém ničí všechny typy vzdušných cílů na střední vzdálenost od stíhacích letadel a bitevních vrtulníků, přes drony až po leteckou munici. K ničení cílů využívá řízené střely AMRAAM s prodlouženým doletem, které používají také nadzvukové bitevní letouny.
V rámci Radarové jednotky pod velením Střediska řízení vzdušných operací proběhla v roce 2023 dodávka a montáž izraelských multifunkčních radarů LM 20-84, které tvoří takzvané „oči“ známého izraelského systému Iron Dome.
Speciální síly

1 brigáda
Do roku 2023 se brigáda skládala z 34. praporu speciálních sil „László Bercsényi“ a 88. lehkého smíšeného praporu. Od té doby byla organizace brigády reformována a její uspořádání zatím nebylo zveřejněno.
Jednotku řídí Velitelství speciálních operací na letecké základně Szolnok. V roce 2005 dorazil do Szolnoku mobilní výcvikový tým armády Spojených států, který pomohl transformovat průzkumný prapor na prapor speciálních operací. Operátoři praporu sloužili ve válce v Afghánistánu spolu s dalšími jednotkami speciálních sil NATO.
Územní obrana a pomocné síly

7 pluků
Územní obranu Maďarska tvoří celkem sedm pluků, které mají základny na různých strategických místech země od Budapešti po Győr. Její jednotky se zaměřují na obranu území a podporu pravidelných vojenských jednotek.
Teritoriální obranné jednotky jsou tvořeny záložníky a dobrovolníky, kteří jsou cvičeni a vybaveni k podpoře pravidelných sil během krizových situací.
Další jednotky
Mezi další obranné síly patří pluk pro zneškodňování výbušnin a říční flotila, kybernetická jednotka, vojenská policie, logistické jednotky nebo velení pro modernizaci a transformaci armády, Budapešťská posádková brigáda nebo Signální a velitelská brigáda a 32. pluk Národní čestné stráže.
Zajímavostí je jistě také prapor Ludovika založený 1. února 2011, který poskytuje kandidátům na vojenské důstojníky učební plán a všeobecnou vojenskou přípravu. Vyučuje výcvik, inspekci, důstojnickou etiku nebo morálku. Kromě univerzitního vzdělání prapor poskytuje také všeobecný střelecký, bojový a polní výcvik.
ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy