Program dostupného nájemního bydlení v Česku: pomůže s bytovou krizí?

Zajímavosti

Program dostupného nájemního bydlení v Česku: pomůže s bytovou krizí?

Zdroj: Pexels/Joaquin Carfagna

ČESKO – Ještě než Piráti opustili vládní koalici, usilovali představitelé strany mj. o zvýšení dostupnosti bydlení v Česku. Následně předpřipravený program zůstal v režii zbytku vlády, která nyní prezentovala aktuální data. O program dostupného nájemního bydlení v Česku je dle nich zájem, přesto z více stran zaznívá kritika, že vyčleněné finanční prostředky nejsou dostatečné.

Přetrvávající bytová krize

Ačkoliv výstavba bytů se v Česku údajně zvyšuje, nárůst zdaleka není tak dostatečný, aby pokryl poptávku. I proto dle slov premiéra Petra Fialy (ODS) vznikl program výstavby nájemního bydlení, který má navýšit počet nájemních bytů, kterých je nedostatek. Projekt propojuje stát s obcemi a soukromým subjekty, přičemž cílem je zlepšit bytovou situaci těch, kteří to potřebují nejvíce. Celková plánovaná alokace činí 7 mld. korun, přičemž 4,5 mld. jsou vyhrazeny na výhodné úvěry a 2,5 mld. na dotace. Tyto finance mají být využity k výstavbě nových bytových domů, rekonstrukci a úpravám nemovitostí či koupi bytů a bytový domů. Ve všech případech ale platí, že bydlení musí být nabízeno za nižší nájemné, než je v oblasti průměr. Obce zároveň mají možnost vyhradit toto zvýhodněné bydlení pro vybrané skupiny nájemníků, např. zdravotní sestry, učitele, mladé rodiny, lékaře. „Díky tomu bude možné udržet klíčové pozice v místech, kde jsou potřeba,“ objasnil ministr pro místní rozvoj, Petr Kulhánek (STAN).

Data potvrzují, že o program je zájem

Program, který byl spuštěn v říjnu 2024, je určen především pro obce či nadační fondy nebo městské organizace. A jak uvedl premiér Fiala, ke konci letošního ledna je napříč Českem přijato již 92 žádostí, je tedy zřejmé, že o zapojení do programu je zájem. Největší zájem je pak evidován v krajích Moravskoslezském, Středočeském a Jihočeském, kam míří více jak dvě třetiny z celkových 7 mld.

Počet plánovaných bytů v rámci této první fáze projektu je 1483 a z toho již cca 85 % má i stavební povolení. „Podařilo se nám nastartovat systém podpory výstavby, který bude dlouhodobě udržitelný a postupně zvýší dostupnost bydlení,“ shrnul také premiér. Podle ministra Kulhánka je navíc z 92 žádostí 66 podáno samosprávami, což je, jak uvedl, vzhledem k dnešnímu podílu obecních nájemních bytů ve výši 3,5 % dobrý akcelerační moment, aby obce svůj bytový fond znovu budovaly. „Zájem je velký i vzhledem k metodické pomoci, kterou poskytuje Státní fond podpory investic,“ dodal.

Vzhledem k výši zájmu o zapojení do programu je ale podle opozice (ale i podle někdejšího šéfa Pirátů, Ivana Bartoše) vyčleněno málo peněz, sedm miliard prý nebude dostatečných. „Doufám, že ministr Stanjura, který navýšení prostředků rok blokoval, ty peníze pustí,“ uvedl tak Bartoš. Podle Stanjury nic takového však zatím není třeba. „Pokud se ukáže, že ta potřeba je, projedná to vláda a věřím, že prostředky budou uvolněny,“ shrnul.

Další kroky ke zvýšení dostupnosti bydlení

Poslanci také po více než půl roce posunuli do druhého čtení zákon, který má omezit počet lidí v bytové nouzi. Těch je v Česku aktuálně okolo 150 tisíc, většinou se jedná o rodiny s dětmi. Návrh by měl také zajistit, aby ubylo dětí, které končí ve státní péči – vláda si od změn slibuje omezení obchodu s chudobou.

ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy