Thajsko vydá desítky vězněných Ujgurů do Číny, kde jim ale podle OSN hrozí mučení

Thajsko vydá Číně desítky Ujgurů, které už více než deset let drží ve vazbě, a to i přesto, že řada neziskových organizací varuje, že jim v této zemi hrozí mučení. Krok Thajska odsoudila také OSN, která ho označila za „nucený odsun“. Informovaly o tom dnes agentury. Peking dlouhodobě čelí kritice za to, že porušuje v čínské provincii Sin-ťiang lidská práva muslimské ujgurské menšiny.
„Učinili jsme tak (přesun Ujgurů) v souladu s thajským a mezinárodním právem. Není tu žádný problém. Bude o ně dobře postaráno, protože to jsou lidé,“ řekl agentuře Reuters tmístopředseda thajské vlády Pchúmtcham Večajačaj.
Čína Thajsko o vydání 48 Ujgurů sama požádala, potvrdil agentuře AFP šéf thajské policie Kitrat Pchanpchet. „Tyto repatriace jsou konkrétním opatřením spolupráce (mezi Čínou a Thajskem) v boji proti přeshraniční trestné činnosti,“ uvedl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Lin Ťien na tiskové konferenci. Peking prý thajskou vládu ujistil, že o ně „bude postaráno“.
Z Číny kdysi uteklo 300 Ujgurů, thajské úřady je poté v roce 2014 na svém území zadržely. Někteří se museli vrátit do Číny, jiné poslaly úřady do Turecka a část jich zůstala v Thajsku ve vazbě. To byl právě i osud těchto 48 Ujgurů. Na jejich plánovanou deportaci upozornily minulý měsíc lidskoprávní organizace, které uvedly, že zadržení žili více než deset let ve strachu, že se budou muset jednoho dne do Číny vrátit, píše AFP.
Thajsko se rozhodlo čínské žádosti vyhovět i přesto, že na něho naléhala řada odborníků z OSN, aby tak nečinila.
„Je to porušení základních principů mezinárodního práva, kdy je deportace jakékoliv osoby zakázána v případě, že existuje reálné riziko, že jí v cílové zemi hrozí mučení, špatné zacházení nebo jiné nenapravitelné újmy,“ uvedl šéf OSN pro lidská práva Volker Türk.
Nucené přemístění Ujgurů dnes podle AFP „co nejdůrazněji“ odsoudila Británie. Spojené státy navíc Thajsko vyzvaly k tomu, aby trvalo na ochraně lidských práv Ujgurů ze strany Číny a aby to neustále ověřovalo, dodal Reuters.
Čínský prezident Si Ťin-pching v roce 2016 vyzval k „počínštění“ jednotlivých náboženství, a zahájil tak kampaň zaměřenou především na oblast Sin-ťiang, v níž žije více než 11 milionů Ujgurů a příslušníků dalších muslimských menšin, napsala agentura AP. OSN loni uvedla, že Čína by se v Sin-ťiangu mohla dopouštět zločinů proti lidskosti. Podle odhadů byl více než milion členů ujgurské menšiny poslán do internačních táborů, kde se stali obětí nucené práce, násilné politické agitace i mučení.
ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy