Volební preference hnutí ANO rostou. Jaké mají podle politologů šance ostatní strany?

Zajímavosti

Volební preference hnutí ANO rostou. Jaké mají podle politologů šance ostatní strany?

Zdroj: Pexels/Edmond Dantès

ČESKO – I když předvolebním průzkumům, navíc ještě poměrně „daleko“ od voleb, nelze přikládat úplně plnou váhu, faktem je, že hnutí ANO jim dlouhodobě drtivě dominuje. Čím to dle politologů je? Jaké je postavení stran vládní koalice? A jaké jsou naděje „nováčků“?

Data, data, data

Podle posledního šetření agentury Kantar pro Českou televizi je dlouhodobý favorit na vítěze podzimních parlamentních voleb „jasný“ – je jím hnutí ANO. Jeho preference v poslední době dokonce ještě stouply a aktuálně se pohybují lehce nad 37 procenty. „Hnutí ANO získává voliče z různých politických stran napříč celým spektrem. Jeho voliči přechází od SPOLU, Pirátů, Motoristů, SPD, část lidí jsou i bývalí nevoliči,“ shrnula analytička Kantar CZ Nikola Stárková. Koalice SPOLU zůstává se 17,5 procenty druhá a je následovaná hnutím STAN se 12,5 procenty. Obdobné, šestiprocentní podpoře se těší Piráti, SPD i Motoristé sobě. Jak tento volební model naznačil, do sněmovny by se aktuálně dostalo šest politických uskupení. Pod potřebnou pětiprocentní hranicí by skončilo hnutí STAČILO!, ale i Zelení.

ANO vs. koalice

Hnutí ANO si ve srovnání s dalšími stranami udržuje dlouhodobě masivní náskok. V čem tkví jeho „tajemství“? Podle politologa Milana Školníka z ČZU v Praze lze situaci vysvětlit i tím, že ANO je aktuálně v opozici. „Mají možnost kritizovat vládu, ale zároveň nemají moc možností něco zkazit, což preferencemi samozřejmě hýbe a hnutí ANO to hraje do karet,“ objasnil. Politolog Daniel Šárovec z UJEP v Ústí nad Labem dodává, že ANO díky setrvale kritické rétorice proti vládě Petra Fialy a také upozorňování na problémy, které v lidech vyvolávají emoce jako zdražování a penze, dokáže posbírat své podporovatele skutečně z celého širokého politického spektra. „Kdyby teď hnutí ANO volili všichni, co to zvažují, dostalo by se až ke 45 procentům, což by mu mohlo zajistit i jednobarevnou vládu,“ dodal s tím, že minimálně přes 40 procent by se podpora hnutí ANO v rámci jeho stávající rétoriky mohla dostat.

Vládní koalice SPOLU pak ve srovnání s předešlým průzkume mírně tratí – a jak se odborníci shodují, ve volbách jí půjde zejména o to, aby udržela, co má – a dosáhla alespoň nějak důstojného výsledku. „SPOLU je člen vládní kolice, musí činit nepopulární opatření, také jim nenahrává doba. Z původních lídrů navíc zůstal jen Petr Fiala. Navíc, kdyby SPOLU nebyla koalice, tak by se TOP 09 a zejména lidovci do sněmovny vůbec nedostali,“ shrnul Školník. Výjimkou je jen hnutí STAN, kterému se navzdory vládnímu angažmá daří dlouhodobě držet podobné výsledky. „Je to jakýsi černý kůň nejen vlády, ale i voleb,“ uzavřel. Naopak pro Piráty budou nastávající volby víceméně existenční otázkou.

Místo programu osobnosti

Podle Školníka lze ale obecně na české politické scéně pozorovat také nový trend, kdy se voliči odklánějí od tradičních stran kladoucích důraz na program a preferují charismatické osobnosti.  „Může to být Andrej Babiš, Filip Turek, ale i Kateřina Konečná. Komunisté jsou totiž tradiční strana, která se ale dokázala přizpůsobit tomu, co voliči chtějí. Transformovala se do hnutí STAČILO! a i když ho vede tradiční politička, je pro určitou část voličů zajímavá, a to navzdory tomu, že i STAČILO! je spíš osobnostní hnutí než strana s výraznými hlubokými hodnotami a programem,“ shrnul.  Problémem však je, že stranám vládní koalice se na tento trend nedaří úspěšně reagovat.

ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy