Zákaz koupání platí nově pro Kachličku. Rybník je plný sinic
Vysoké teploty a nedostatek deště přispívají k množení sinic a přibývání chlorofylu v rybnících a přehradách. Lidé by to podle hygieniků neměli podceňovat. „Toxiny, které sinice produkují, způsobují zdravotní obtíže a mohou vést až k vážnému poškození zdraví. Zvláště obezřetní by měli být citlivé osoby, děti, těhotné ženy, lidé s alergiemi či oslabenou imunitou,“ uvedl Milan Brychta, ředitel odboru hygieny obecné a komunální.
Naopak čistou vodu mají na Vysočině stále rybníky Velký a Malý Pařezitý na Jihlavsku, zatopený lom v Horní Cerekvi na Pelhřimovsku a na Žďársku rybníky Sykovec, Koupaliště a Velké Dářko, které je s 200 hektary největším rybníkem Českomoravské vrchoviny.

Čistou vodu nabízejí také koupací biotopy v Třešti, Jemnici a Šiklově mlýně a veřejné koupaliště v Rouchovanech na Třebíčsku. Voda je v těchto nádržích vyhřátá na 23 až 25 stupňů Celsia. O něco chladnější je jen v zatopeném lomu.
Vhodná ke koupání je také přehrada Trnávka na Pelhřimovsku, čistší vodu má v lokalitě Petračka než na městské pláži Červené Řečice.

O něco nižší kvalitu vody mají přehrada Dalešice na Třebíčsku, Břevnická nádrž u Chotěboře a Domanínský rybník u Bystřice nad Pernštejnem. Po koupání v těchto nádržích by se lidé podle hygieniků měli osprchovat.
V rybníku Kachlička se voda kazila i minulé roky. Téměř u pětihektarového rybníka Ředkovec, stejně jako a u přehrady Sedlice s 38 hektary, platil zákaz koupání rovněž i v minulé sezoně. Pilská nádrž ve Žďáru nad Sázavou, která má rozlohu přes 57 hektarů, měla převážnou část loňského léta vodu vhodnou ke koupání.
ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy