Zdanění limonád jako jediný nástroj proti obezitě nebude fungovat, říká francouzský odborník po zvýšení „sodovkové daně“
Francouzský parlament definitivně schválil 17. února 2025 zákon o financování sociálního zabezpečení (PLFSS). Jedním ze zavedených opatření je zvýšení daně na slazené nápoje a sladidla, kterou zavedl původně Nicolas Sarkozy v roce 2012 s cílem povzbudit populaci ke snížení konzumace nápojů slazených cukrem nebo umělými sladidly.
Doktor Yannick Guillodo poskytl francouzské redakci Epoch Times svůj pohled na zvýšení „sodovkové daně“ a jestli je podle něj tento krok účinný v boji s obezitou. Dr. Guillodo se specializuje na sportovní medicínu. Působil jako lékař národního fotbalového týmu Kamerunu a Mauretánie, byl také sportovním lékařským manažerem pro šerm na Olympijských hrách v Paříži v roce 2024. Je spoluzakladatelem vědeckého sdružení Univerzita občanské prevence zdraví a autorem knihy Smartphone zabíjí.

Co si myslíte o zvýšení daně ze slazených nápojů? Je to dobrý způsob, jak bojovat proti obezitě a dalším nemocem souvisejícím s nadměrnou konzumací cukru?
Myslím si, že všechno, co přispívá k boji proti metle obezity, je dobré. Zároveň si ale všímám, že země, které zavedly daň na tento typ nápojů, jako Velká Británie a Singapur, dosáhly konkrétních výsledků: prodej těchto produktů velmi rychle klesl, a to už několik měsíců po zavedení této daně.
Dnes já i moji kolegové stále častěji diagnostikujeme tzv. dospěláckou cukrovku už u třicátníků.
Z dlouhodobého hlediska je to však jiná věc. Ve Velké Británii bylo přijato mnoho zákonů na regulaci výživy, ale míra obezity tam stále zůstává velmi vysoká. Bylo by proto potřeba konzumenty limonád víc vzdělávat. Je to podobné jako s ekologií. Pokud ti, kdo nám vládnou, zůstanou pouze u represivních opatření a použijí daň jako jediný nástroj v boji proti obezitě, nebude to fungovat.
Pokud se však předem odvede dobrá práce na vysvětlení, proč se daň zvyšuje a jaké nebezpečí cukr skýtá, mohou se dostavit zajímavé výsledky. Osobně se vždy opírám o to, co se podařilo v oblasti ústní hygieny. V posledních desetiletích jsme v této oblasti dosáhli obrovského pokroku. Díky účinným preventivním kampaním o ústních onemocněních se podařilo změnit chování lidí. Pokud se to povedlo u zubů, věřím, že můžeme změnit i přístup ke konzumaci slazených nápojů.
Všiml jste si v posledních letech nárůstu onemocnění spojených s konzumací slazených nápojů a limonád mezi svými pacienty?
Ano, rozhodně. Když jsem studoval medicínu, učili nás, že existují dva typy cukrovky: typ, který máte od narození, a typ, který se objevuje v dospělosti. Dnes však já i moji kolegové stále častěji diagnostikujeme tzv. dospěláckou cukrovku u třicátníků.
Jinými slovy se cukrovka vyskytuje u lidí, kteří mají za sebou třicet let konzumace cukru a u nichž dochází k předčasnému vyčerpání inzulinu, přestože by k tomu normálně mělo dojít až kolem padesátky. A nedostatek inzulinu je pro zdraví obzvlášť nebezpečný. Je to v podstatě palivo pro lidské tělo.
Toto opatření by mělo přinést státu 800 milionů eur, ale průmyslové podniky ho kritizují jako pouhý způsob, jak naplnit státní pokladnu.
Ano, to samé se říkalo i o tabáku! Je pravda, že je snadné zvýšit daň pod záminkou veřejného zdraví. Současně ale může růst této daně přimět výrobce, aby přehodnotili chemické složení svých nápojů a případně snížili množství cukru. Přesně to se stalo u Nutri-score.
Není zvýšení sodovkové daně útokem na svobodu jednotlivce? Konzumace limonád a dalších slazených nápojů může být i zdrojem potěšení.
Výrobci se této argumentace také chytají. Tvrdí, že pití limonády přináší potěšení. Pokud jde o zásah do individuálních svobod, jedná se o klasickou obrannou rétoriku, kterou znovu používají průmyslové podniky nebo někteří právníci.
Stejná argumentace zazněla i během debat o zákazu kouření v uzavřených prostorách. A nakonec se s tím dnes všichni smířili. Často také slýchám, že tato daň postihne hlavně chudší vrstvy obyvatel, které jsou největšími konzumenty sodovek. Ačkoli je to nepříjemné říct, myslím si, že tímto si musíme projít, pokud chceme bojovat proti obezitě. Jde o skutečný problém veřejného zdraví.
Neexistují jiné způsoby, jak lidi odradit od kupování slazených nápojů a přimět je více dbát na své zdraví? Osvěta lékařů? Škola?
Edukace je skutečně klíčem. Dostali jsme se do doby, kdy je třeba změnit metody výuky. Společnost je stále více sedavá, čelí „nezdravé stravě“ a lidé špatně a málo spí. Vzdělávání, zejména výživa mladých lidí, se proto musí stát prioritou.
Tuto úlohu musí převzít škola, protože rodiče, v závislosti na své sociální situaci, nejsou vždy schopni tento problém řešit. Pro bohaté rodiny to není problém, ale rodiče ze sociálně slabších vrstev nemají dostatek možností, jak ovlivnit stravování svých dětí.
ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy