Železniční skvost ve Zlonicích je na prodej za babku. Kupci se přesto nehrnou

Aktuálně

Železniční skvost ve Zlonicích je na prodej za babku. Kupci se přesto nehrnou

Podle oslovených zájemců by oprava památkově chráněné budovy vyšla tak draho, že se do její záchrany sotva někdo pustí. S největší pravděpodobností proto zmizí v propadlišti dějin.

„Původně jsme působili na zlonickém nádraží, ale kvůli zanedbávání tamějších prostor a neochotě nám je prodat jsme se museli přestěhovat do nedalekých Lisovic. Je hezké, že nyní stát vodárnu prodává, ale dnes bych ji nechtěl ani zadarmo. Právě proto, že je to památka, oprava by investory vyšla asi tak pětkrát draho než normální stavba a do toho už se dnes nikdo nepustí,“ konstatoval ředitel Železničního muzea Zlonice Tomáš Čech.

Vodárna byla na nádraží ve Zlonicích postavena v roce 1872 a sloužit svému účelu začala o rok později. V současnosti se uvnitř parní stroj na čerpání vody nenachází.

„Bohužel v naší republice stojíme vždy na rozcestí, kde jsou jenom dvě možnosti. Buď stát stavbu zbourá, anebo se zachrání památkovou péčí a pak je oprava několikanásobně drahá a využití omezené,“ upozornil Čech.

Zbyde jen zřícenina? 

„Zda je zlonická stavba unikátní a potřebovala památkovou ochranu, je velmi složité říci. Mnohem větší vodárna stejné společnosti se nachází v Kolči. Má ji nový vlastník a probíhají v ní již úpravy. To se ve Zlonicích patrně nikdy nepodaří. Tím, že technologie už uvnitř není, nevím, co na té budově bude chráněno. V současnosti se stav jeví tak, že za chvíli spadne komín, který srazí zbytek střechy, a bude to pouze zřícenina,“ popsal.

Tomáš Čech hovoří o vodárně ve Zlonicích | Video: Deník/Kateřina Nič Husárová

Šéf železničního muzea lituje, že zhruba před deseti lety, kdy bylo vše v celkem solidním stavu, nebyla domluva se státem možná. „V tu dobu bychom bývali vodárnu i sousední stavbu rádi využívali V současnosti se obávám toho, že je osud objektu zpečetěn,“ uzavřel.

Drážní stavba, která se nachází na samém okraji městysu Zlonice, zaujala jako možná soukromá investice i starostu Martina Kratochvíla. I on však považuje situaci za komplikovanou.

„Kdyby to nebyla památka, uvažoval bych o její koupi, ale takhle určitě ne. Viděl bych to jako ideální objekt na bydlení. Je to dvoupatrová stavba, která by za rekonstrukci stála a nebyla by to ani přemrštěná investice. Do deseti let by se vrátila, nebo by se následně dům nabídl ke koupi třeba za dva miliony, což by se kupci vyplatilo. Jelikož je to památka, myslím si, že to nikdo řešit nebude, jelikož mu to za obstrukce s památkáři nestojí,“ konstatoval.

Zájem nemá ani obec 

A zájem o vodárnu v tomto stavu nemá ani obec. „Jsme rádi, že dáme do kupy jeden dva domy v městysu. Takže tento objekt nepřipadá na rekonstrukci v úvahu,“ doplnil starosta Zlonic.

Kdokoli projeví zájem, má možnost se přihlásit do veřejné soutěže do 11. března letošního roku. Cedule s nabídkou visí na vstupu do vodárny a zájemce ji najde i na webu Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Jak situaci vidí památkáři? 

I přes nepochopení ze strany veřejnosti, která nezřídka památkovou ochranu vnímá spíše jako nepříjemnou zátěž a komplikaci při opravách, je zapotřebí, aby památkám byla věnovaná náležitá péče a ochrana.

Oslovení odborníci se shodují v tom, že zlonická vodárna je zařízením, kterých se dodnes dochovalo naprosté minimum a tím spíše je potřeba na to brát zřetel. V případě zájmu jsou dokonce ochotni podat pomocnou ruku.

„Drážní vodárny, které byly dříve typickou součástí stavebního fondu železnic, jsou dnes mimořádně ohroženým stavebním druhem, který vlivem modernizace dopravy postupně mizí. Vodárna ve Zlonicích je jedinečným zástupcem typu drážní vodárny projektované společností Pražsko-duchcovské dráhy, navíc dochovaným v mimořádné autenticitě. Právě tato autenticita hraje důležitou roli při budoucích opravách, které by neodbornými zásahy mohly stavbu zcela znehodnotit. Národní památkový ústav nabízí pomoc specialisty na industriální památky, se kterým je potřebné konzultovat možnosti využití této kulturní památky, její opravu i rozumné financování,“ sdělila vedoucí kanceláře ředitele Národního památkového ústavu pro střední Čechy Olga Klapetková. 

ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy