ANALÝZA: Spolkové republice povládne malá velká koalice poslední šance
V berlínských ulicích byla v pondělí ráno cítit úleva a s přibývajícím jarně hřejícím sluncem i cosi jako optimismus. „Dopadlo to nejlépe, jak to dopadnout mohlo,“ říká sedmdesátník Klaus, který si vyšel k západoberlínské zoo po deváté hodině na ranní kávu a přečíst si noviny. „Volil jsem Merze a mám radost, že bude moci sestavit dvoučlennou vládní koalici se sociálními demokraty, že to tak nakonec vyšlo. Ten trojčlenný semafor posledních let se ukázal jako něco, co prostě nefunguje,“ tvrdí. „Uvidíme, co dokáže nová ‚velká‘ koalice, výsledek AfD na východě Německa je děsivý,“ dodává.

Podle předvolebních průzkumů byla výše zmíněná koalice něco, co většina německých voličů před volbami nejen očekávala, ale také si to i přála. O tom, že bude možné, že CDU/CSU dá se sociálními demokraty (SPD) dohromady většinu v Bundestagu, se ale rozhodlo až po úplném sečtení hlasů. Levicově populistické a proruské Alianci Sarah Wagenknechtové, úspěšné hlavně na východě Německa, utekla pětiprocentní hranice účasti v novém parlamentu o několik setin procenta. V reálu jí chybělo asi 14 tisíc hlasů.
To rozhodlo, že dvoučlenná, spíše „malá“ než „velká“ koalice CDU/CSU a SPD bude možná. Bude mít relativně těsnou většinu 328 křesel ze 630členného parlamentu. „Nyní musíme začít vzájemně jednat a co nejrychleji sestavit vládu, abychom mohli udělat správnou věc a znovu vrátit Německo na evropskou scénu. Svět musí vidět, že Německo má opět spolehlivou vládu,“ uvedl dvoumetrový Friedrich Merz, který jako věčný soupeř Angely Merkelové musel na svůj velký den čekat až do svých 69 let.
Do čela Evropy bez iluzí o Trumpovi
Merz dává hned po volbách najevo, že chce stát nejen v čele Německa, ale také se postavit do čela Evropy. „Má absolutní priorita je posílit Evropu, co nejrychleji to půjde, abychom mohli krok za krokem dosáhnout nezávislosti na Spojených státech. Nevěřil bych, že to někdy řeknu, ale je zjevné, že tato americká vláda je naprosto lhostejná k osudu Evropy,“ uvedl Merz, který byl až dosud přesvědčeným příznivcem atlantického spojenectví s USA.

V podpoře Ukrajiny žádal Merz jít výrazně dál a rychleji než dosluhující kancléř Olaf Scholz z SPD. A sliboval, že jako kancléř prosadí i dodávky německých dalekonosných raket Taurus Kyjevu. Merz si také nedělá iluze o roli Washingtonu v čele s Donaldem Trumpem. „Nemám absolutně žádné iluze o tom, co se děje v Americe. Stačí se podívat na nedávné vměšování se do německých voleb Elonem Muskem. Zásahy do voleb z Washingtonu nebyly o nic menší a strašlivější než zásahy z Moskvy. Jsme pod obrovským tlakem z obou stran a mou prioritou musí být vytvoření jednoty v Evropě,“ uvedl Merz. Jak Musk, tak americký viceprezident James David Vance před volbami otevřeně podpořili AfD. Na druhé straně, hned po volbách Donald Trump vítězství CDU/CSU přivítal.
Co zbude z Merzových plánů
Jenže než se Merz bude moct postavit do čela Evropy, bude muset dokázat vytvořit vládu se sociálními demokraty. „Bude třeba dělat kompromisy, ale jen takové, které řeší problémy,“ nechal se slyšet v povolebním studiu jeden z nejvlivnějších politiků CDU Jens Spahn.
Sociální demokraté jsou v šoku z nejhoršího výsledku v historii, získali jen něco přes 16 procent, jsou až třetí a AfD dostala o čtyři procenta více než oni. A téměř odevzdaně čekají, s čím CDU/CSU přijdou. Po Olafu Scholzovi, který přijal odpovědnost za tvrdou porážku, se jako nástupce rýsuje mnohem populárnější ministr obrany Boris Pistorius, který má dobré vztahy i s CDU/CSU. „To je na sociálních demokratech, ale pokud to tak dopadne, těšíme se na spolupráci s Borisem Pistoriusem,“ reagoval Spahn.
Merz jako jeden z prvních kroků ve funkci sliboval uzavření spolkových hranic a vracení nelegálních migrantů rovnou od německé hranice. To nejen odporuje německým závazkům v Schengenu a pravidlům EU, ale proti se výrazně staví právě i SPD. Rezoluce v parlamentu, která to požadovala, byla počátkem roku přijata až společnými hlasy CDU/CSU a AfD.
AfD nabízí ruku, ale klidně si počká
Šéfka AfD Alice Weidelová po volbách zopakovala, že ve vládě s SPD se to Merzovi nemůže povést prosadit. Podobné je to i se změnou energetické politiky, která by vrátila v Německu do hry jaderné elektrárny, v čemž se CDU/CSU a AfD také shodnou. Případná koalice s SPD je podle ní podvod na voličích.

S AfD by přitom měla vláda CDU/CSU jasnou většinu. „Naše nabídnutá ruka stále platí,“ uvedla v povolebním studiu televize ARD Weidelová. Ale hned se dočkala odmítavé reakce ze strany politiků CDU/CSU. S poukazem, že se s AfD zásadně rozchází v evropské a zahraniční politice, kde AfD chce ústup od evropské integrace a Rusko odmítá označit za původce války na Ukrajině.
„Čtyři roky si počkáme a pak budeme vládu sestavovat my,“ řekla k tomu s ledovým úsměvem sebevědomě Weidelová. Ve východním Německu už to ostatně platí. Tady AfD získala první místo, průměrně přes 30 procent hlasů. A například v Sasku sousedícím s Českem dokonce přes čtyřicet.
ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy