Návrh „Národní očkovací strategie“ se setkal s kritikou. Změní Ministerstvo zdravotnictví její text?

Ministerstvo zdravotnictví začátkem června rozeslalo odborné veřejnosti pracovní verzi dokumentu Národní očkovací strategie (NOS) pro období 2025-2029, přičemž připomínky k ní měla zasílat do 15. června. Text dokumentu podle kritiků nedává na první místo ochranu zdraví, ale dosažení cílů „proočkovanosti“ společnosti a finanční zisky.
Nová NOS navazuje na očkovací strategii proti onemocnění covid-19, která byla zveřejněna v prosinci 2020. Aktuální NOS rozšiřuje působnost na veškerá očkování v ČR a hovoří o nutnosti přesunout je do centra veřejné politiky, zdravotnictví a ekonomiky.
Na sympoziu nazvaném Strategie vakcinace pro Českou republiku vystoupili na začátku června i zástupci zdravotní pojišťovny, kteří se na tvorbě strategie podílejí. „Pokud bude strategie udělána srozumitelně a budou tam jasně stanovené cíle, tak to bude důležitý nástroj pro to posuzování toho, kde jsme, kam se chceme dostat a jakým způsobem se tam chceme dostat,“ řekl podle Zdravotnického deníku vedoucí oddělení ambulantních zdravotnických zařízení Všeobecné zdravotní pojišťovny Miroslav Jankůj.
Podle předsedy České vakcinologické společnosti Romana Chlíbka se v ČR očkuje nedostatečně. „V dětské proočkovanosti to ještě jde, ale co se týče dospělých, zejména seniorů a rizikových chronických nemocných lidí, je to slabé,” řekl na sympoziu Chlíbek, který je zároveň místopředsedou Národní imunizační komise, ustavené ministrem zdravotnictví Vlastimilem válkem (TOP 09).
Kritika strategie
Podle kritiků se „významně mění i styl dokumentu“ a zatímco v původním NOS proti covidu-19 se o očkování „hovořilo jako o dobrovolném, nová NOS se stává direktivou“, komentuje text Sdružení matematiků, imunologů a statistiků (SMIS).
„Cílem není ochrana proti nemoci a zdravotní přínos pro každého z nás, ale cílem je ‚proočkovanost‘ společnosti a finanční zisk – ať už ‚ušetření nákladů na léčbu‘, ‚ušetřených nákladů zaměstnavatelů na platbu nemocenských dávek‘ či zisk farmaceutických společností,“ píše SMIS.
Dokument podle sdružení sleduje „nastavení proočkovanosti“, které chce dosahovat motivováním k očkování pomocí různých „benefitů“ a „kreditů“ na úrovni jednotlivců i na úrovni firem, do čehož mají vstupovat zdravotní pojišťovny.
Podle SMIS v nové strategii „chybí jakákoliv zmínka o rizicích a nežádoucích účincích vakcinace“ a „nebere ohled na to, že každý člověk má právo individuálně rozhodovat o zdraví svém a zdraví svých dětí, nezajímá ji, že lidé mohou mít vlastní negativní zkušenost s vakcinací“.
Podle právního institutu Pro Libertate nová očkovací strategie „navrhuje vyvíjet nepřijatelný nátlak na neočkované lidi, včetně těhotných žen a rodičů čerstvě narozených dětí, a nastavuje pravidla pro jejich diskriminaci“.
Další výhradu vznáší proti „vyzdvihování spekulativních ekonomických přínosů očkování“, které se „neopírají o žádnou odbornou analýzu“. Podle institutu by v případě realizace strategie „jednoznačně vznikly obrovské náklady na úrovni státu i zdravotních pojišťoven“, což NOS podle něj „ignoruje“.
Sdružení SMIS také upozorňuje na nedostatečnou odpověď ministra Válka na dotazy týkající se bezpečnosti mRNA vakcín, která podle nich postrádala relevantní zdroje nebo chybně interpretovala předložená data.
Požádali jsme Ministerstvo zdravotnictví o komentář.
ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy